Ciepły dom w zimie – jak oszczędzać na ogrzewaniu. Tanie ogrzewanie i szczelne okna – poradnik

Opłaty za ogrzewanie stanowią jeden z największych kosztów eksploatacyjnych zarówno domu, jak i mieszkania. Dowiedz się, jakie ogrzewanie domu jest najtańsze, czym ogrzewać dom oraz poznaj nasze sprawdzone sposoby na obniżenie rachunków i tanie grzanie.

Czym ogrzewać dom tanio i wygodnie – jakie ogrzewanie domu jest najtańsze?

Koszty ogrzewania domu w głównej mierze zależą od wybranego rodzaju instalacji grzewczej. Najczęściej montowanymi typami ogrzewania w domach jednorodzinnych są:

  • kocioł na paliwo stałe – najtańsze ogrzewanie domu zarówno na etapie montażu, jak i eksploatacji. Musisz jednak liczyć się z koniecznością ciągłej kontroli spalania, posiadania kotłowni, składowania opału, a także generowaniem sporej ilości spalin i popiołu;

  • ogrzewanie elektryczne – uznawane za jedno z najdroższych w instalacji i użytkowaniu. Oferuje jednak niemal pełną bezobsługowość i komfort sterowania;

  • kocioł gazowy – wiąże się z koniecznością wykonania przyłączą instalacji gazowej w budynku. Ogrzewanie domu gazem jest niemal równie komfortowe, jak to elektryczne, jednak znacznie tańsze w eksploatacji;

  • pompa ciepła – samo urządzenie jest bardzo drogie w zakupie, jednak niskie koszty eksploatacyjne sprawiają, że inwestycja dość szybko się zwraca. To bardzo ekologiczne i prawie bezobsługowe rozwiązanie;

  • ogrzewanie solarne – kosztowne w montażu, lecz dające możliwość pozyskania darmowej energii. W naszym klimacie sprawdzi się raczej jako dodatkowe, a nie główne źródło ogrzewania;

  • ogrzewanie kominkowe – tanie, choć uciążliwe w eksploatacji i dość mało efektywne. W przypadku ogrzewania większych domów warto zainwestować w system dystrybucji gorącego powietrza. Podobnie jak solary, najlepiej sprawdzi się jako dodatkowe źródło ciepła.

Nadal zastanawiasz się, jakie ogrzewanie domu jest najtańsze? Poznaj dokładne koszty, a także zalety i wady różnych systemów grzewczych.

Sprawdzone sposoby na tanie grzanie

Wybór odpowiednich dla ciebie, a przy tym najbardziej ekonomicznych urządzeń i instalacji grzewczej nie jest jedyną rzeczą, którą możesz zrobić, by zredukować koszty ogrzewania. Poznaj nasze sprawdzone sposoby na obniżenie rachunków i tanie ogrzewanie domu.

Jak uszczelnić okna plastikowe? Jakie uszczelki okienne wybrać?

Twoje okna mają już kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat? Czujesz podmuchy chłodnego powietrza w okolicach framug? Czas na uszczelnienie okien! Dzięki temu znacząco zmniejszysz straty ciepła i unikniesz nieprzyjemnych podmuchów, zwłaszcza w trakcie wietrznej pogody. Możesz wykorzystać w tym celu taśmę uszczelniającą albo specjalną piankę, która posłuży za izolację okna. Jeśli zdecydujesz się wymienić uszczelki okienne, wybierz takie, jakie zaleca producent w instrukcji obsługi lub karcie gwarancyjnej otrzymanej przy zakupie okien. Dowiedz się, w jaki sposób na uszczelnianie okien sprawdzi się w Twoim przypadku!

Uszczelka okienna dociśnięta do ramy, czyli regulacja okien

Aby zapewnić szczelność okien, warto regulować ich okucia – skrzydła z czasem opadają, przez co uszczelka okienna nie przylega już należycie do framugi. Jest to dość prosta czynność, dlatego z powodzeniem możesz wykonać ją samodzielnie.

Termoizolacja i wymiana stolarki

Jeśli wymiana uszczelek i prawidłowe wyregulowanie okien nie przyniosło oczekiwanych rezultatów, rozważ wymianę stolarki okiennej. Spore korzyści może przynieść też docieplenie budynku. Zazwyczaj wykorzystuje się w tym celu styropian lub wełnę mineralną. Poza termomodernizacją ścian nie zapomnij również o odpowiednim ociepleniu dachu i poddasza. Takie rozwiązania pomogą Ci zmniejszyć straty ciepła, a więc obniżyć koszty ogrzewania. Są one dość kosztowne, jednak stanowią jednorazową inwestycję, która posłuży przez długie lata.

Wykorzystanie mocy słońca

W słoneczny dzień w miarę możliwości nie zasłaniaj okien – promienie wpadające do środka sprawią, że pomieszczenie nagrzeje się, a Ty będziesz mógł zmniejszyć moc grzejników lub zupełnie zakręcić je na jakiś czas. Nocą, kiedy kaloryfery ostygną, warto natomiast zasłonić okna – zapobiegnie to niepotrzebnym stratom ciepła.

Dopasowanie temperatury do potrzeb

Ustal, jaka temperatura jest optymalna dla wszystkich domowników i staraj się nie przekraczać tej wartości. Warto także dopasować temperaturę dla każdego z pomieszczeń z osobna: sypialnia, w której przebywasz tylko nocą, nie musi być ogrzewana tak samo intensywnie, jak salon, gdzie spędzasz większość dnia. Dobrym pomysłem jest także zakręcenie kaloryfera w kuchni na czas gotowania czy pieczenia – w ich trakcie powstaje sporo ciepła, które ogrzeje pomieszczenie.

Termostat na kaloryferze - jeden ze sposobów na tanie ogrzewanie

Fot: Termostat na grzejniku to jeden ze sposobów na ciepły dom bez nadmiernych wydatków

Aranżacja pomieszczeń

Zasłonięcie nawet fragmentu kaloryfera może znacząco obniżyć wydajność ogrzewania. Dlatego przed rozpoczęciem sezonu grzewczego zadbaj o usunięcie mebli, roślin i dekoracji z okolic grzejników oraz pionów grzewczych w blokach. Nie zapomnij też o firankach i zasłonach – te sięgające do ziemi skutecznie blokują cyrkulację ciepła.

Tanie ogrzewanie domu w trakcie nieobecności

Wychodzisz na cały dzień z domu? Wyjeżdżasz na weekend albo na dłuższy urlop? Nie zapomnij o przykręceniu grzejników! W trakcie Twojej nieobecności temperatura w domu może być nawet o kilka stopni niższa. Dzięki temu zaoszczędzisz nieco na rachunkach. Jeśli przebywasz poza domem w stałych godzinach, rozważ montaż systemu sterowania ogrzewaniem. Z jego pomocą dostosujesz moc grzania do swojego trybu życia oraz będziesz mógł ustawić różną temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach w domu. Najbardziej nowoczesnymi systemami możesz też sterować zdalnie, co sprawdzi się przy dłuższych wyjazdach lub w przypadku nieoczekiwanej zmiany planów.

Niższa temperatura do spania

Optymalna temperatura panująca w sypialni powinna wynosić od 16 do 19oC. I to nie tylko ze względów czysto ekonomicznych! Spanie w wyższych temperaturach negatywnie wpływa na regenerację organizmu i jakość snu. Dodatkowo obniżenie temperatury w sypialni pozwala nieco zaoszczędzić na opłatach za ogrzewanie. Dlatego warto kontrolować temperaturę panującą nocą w sypialni, a także w pokojach dziecięcych.

Ciepłe ubranie

Zimą i jesienią warto ubierać się ciepło nie tylko wychodząc na zewnątrz, ale też przebywając w domu. Włożenie grubszego swetra, wełnianych skarpet lub ciepłych kapci może pozwolić Ci na obniżenie temperatury w domu o stopień lub dwa. Rozważ też zmianę kołdry na grubszą oraz piżamy na taką z długimi rękawami i nogawkami.

Ciepłe ubrania pozwalają obniżyć temperaturę w domu i oszczędzić na rachunkach za ogrzewanie

Fot.: Termofor i ciepłe skarpety – miło, przytulnie, i można nieco oszczędzić na ogrzewaniu

Konserwacja w trosce o tanie ogrzewanie domu

Zadbaj o swoją instalację grzewczą jeszcze przed sezonem – sprawdź stan wszystkich urządzeń, wyczyść piec na paliwo stałe oraz komin, wykonaj profesjonalny przegląd kotła. Prawdopodobnie konieczne będzie też oczyszczenie wymiennika ciepła, filtrów oraz innych podzespołów z zanieczyszczeń i osadów powstałych w trakcie eksploatacji, które mogą wpływać niekorzystnie na pracę i efektywność instalacji grzewczej, a więc także na przekazywanie ciepła. To także doskonały moment na naprawę cieknących połączeń, założenie termostatów i wymianę kaloryferów na nowe. Poznaj ofertę elementów instalacji grzewczej niezbędnych do drobnych napraw, a także nowoczesnych grzejników, które zapewnią Ci ciepło w mroźne dni.

Prawidłowe wietrzenie

Regularne wietrzenie domu czy mieszkania jest bardzo ważne zarówno dla naszego zdrowia, jak i dla uniknięcia rozwoju pleśni i grzybów na ścianach domu. W sezonie grzewczym warto wietrzyć pomieszczenia krótko, ale za to prze otwartym na oścież oknie. Na chwilę przed wietrzeniem pokoju koniecznie zakręć grzejnik!

Postaraj się też wypracować dobre nawyki, jeśli chodzi o wchodzenie i wychodzenie z domu – rób to szybko i sprawnie, ograniczając czas otwarcia drzwi zewnętrznych do minimum.

Zakup opału przed sezonem

Jeśli ogrzewasz dom przy pomocy kotła na paliwo stałe, rozważ zakup opału przed sezonem, najlepiej latem. W tym okresie ceny są najniższe, zdarzają się też promocje. Będziesz też miał więcej czasu na porównanie ofert poszczególnych dostawców i wybór tej najbardziej opłacalnej. Warunkiem skorzystania z takiej możliwości jest posiadanie miejsca do przechowywania sporych ilości opału.

Osoby, które gustują w pracach fizycznych i ogrzewają dom, spalając drewno, mogą pokusić się o zakup go w dużych klocach do samodzielnego pocięcia. Takie rozwiązanie jest znacznie tańsze niż kupno już porąbanego opału, jednak wymaga sporo miejsca, odpowiedniego składowania i nieco czasu na wyschnięcie drewna. Dowiedz się, w jaki sposób najlepiej przechowywać drewno opałowe i jak przygotować je do spalania.

Montaż ekranów zagrzejnikowych

Ogranicz absorbcję ciepła przez ścianę znajdującą się za kaloryferem, montując na niej specjalny ekran. Jest on najczęściej zbudowany z cienkiej warstwy polietylenowej pianki pokrytej folią aluminiową, która odbija promieniowanie cieplne w stronę domu. Świetnie sprawdzi się zwłaszcza w pomieszczeniach, w których mamy stare żeliwne kaloryfery.

Więcej

Polecamy

Najnowsze

Panele ścienne czyli jak odświeżyć wnętrze z klasą

Panele ścienne stanowią nieodłączny element współczesnego designu wnętrz, oferując nie tylko estetyczne ulepszenie każdego pomieszczenia, ale także funkcjonalne rozwiązania dla domów i mieszkań. Ich...

Koza w Twoim Domu: Nowoczesne Piecyki na Drewno jako Źródło Ciepła i Stylu.

Nie w każdym domu montuje się ogrzewanie gazowe, które uznawane jest za dosyć kosztowne. Już sama instalacja jest relatywnie droga. W przypadku małych domków...

Jak wybrać źródło ogrzewania do swojego domu o powierzchni 200m2?

Współczesne technologie i rosnąca świadomość ekologiczna sprawiają, że wybór odpowiedniego systemu ogrzewania dla dużego domu o powierzchni 200m2 staje się kluczowym elementem planowania budowy....