Budowa instalacji solarnej

Kolektory słoneczne najczęściej wykorzystywane są do ogrzewania ciepłej wody użytkowej w domach jednorodzinnych. Taka instalacja jest prosta i stosunkowo tania. Producenci oferują również gotowe zestawy solarne z kolektorami dedykowane dla konkretnych potrzeb c.w.u., inaczej – dla określonej liczby mieszkańców.

Schemat przykładowej instalacji solarnej
Schemat przykładowej instalacji solarnej

Typowa instalacja solarna składa się z kolektorów słonecznych płaskich lub próżniowych, zbiornika ciepłej wody użytkowej. Najczęściej jest to zbiornik tzw. biwalentny, wyposażony w dwie wężownice grzewcze (dwa wymienniki ciepła). Kolektory podłączone do dolnej wężownicy ogrzewają całą pojemność c.w.u. w zbiorniku, np. 300 litrów. Do górnej wężownicy podłącza się np. kocioł grzewczy, który ogrzewa ok. połowy pojemności zbiornika, tj. 150 litrów ciepłej wody.

Przewody łączące kolektory i zbiornik c.w.u. wykonane są z rur miedzianych w izolacji cieplnej odpornej na wysoką temperaturę – rury łączone lutem twardym. Coraz częściej stosuje się rury elastyczne ze stali nierdzewnej – w jednym kawałku i od razu z izolacją cieplną. Zaletą tego rozwiązania jest brak połączeń rur schowanych w ścianach i szybkość montażu. Kompensuje to wyższy koszt inwestycji w porównaniu z rurami miedzianymi.

Również rurami ze stali nierdzewnej w izolacji odpornej na wysoką temperaturę i promienie UV, łączy się kolektory z instalacją.

W najwyższym punkcie instalacji, przy kolektorach słonecznych, znajduje się automatyczny odpowietrznik, a przy podgrzewaczu wody użytkowej separator powietrza. Mają one za zadanie usuwanie powietrza podczas napełniania instalacji i później, w trakcie jej eksploatacji.

Czynnikiem grzewczym, który odbiera ciepło z kolektorów i przekazuje wodzie użytkowej jest specjalny płyn solarny, który jest mieszaniną glikolu i wody destylowanej, o temperaturze zamarzania –28 C. Łatwe napełnianie instalacji płynem umożliwia tzw. armatura napełniająca i pompa ręczna lub elektryczna.

Przepływ czynnika grzewczego w instalacji wymusza pompa przeznaczona specjalnie do stosowania w instalacjach solarnych, która znajduje się w zestawie pompowym. W zestawie znajduje się również miernik i regulator przepływu czynnika grzewczego oraz osprzęt odcinająco-pomiarowy – wszystkie elementy umieszczone w izolacji cieplnej.

Zmiany ciśnienia w instalacji równoważone są przez przeponowe naczynie wzbiorcze. Jeśli ciśnienie przekroczy dopuszczalną wartość płyn wyrzucany jest przez zawór bezpieczeństwa poza instalację.

Pracą instalacji steruje regulator solarny, który mierzy temperaturę w kolektorach i w dolnej części zbiornika c.w.u. Jeśli kolektory mają wyższą temperaturę od wody w zbiorniku regulator uruchamia pompę – kolektory ogrzewają c.w.u.

Polecamy

Najnowsze

Kotły węglowe

Kotły węglowe są ciągle popularnym sposobem ogrzewania domów jednorodzinnych jaki większych obiektów. Podstawową ich zaletą są niskie koszty ogrzewania przy stosunkowo niskich kosztach inwestycji. Wymagają jednak w mniejszym lub większym stopniu obsługi oraz paliwa o odpowiedniej jakości. Szczególnie jakość stosowanego paliwa wpływa bezpośrednio na trwałość kotła, jego bezawaryjną pracę i sprawność, co przekłada się bezpośrednio […]

Gaz płynny

Gaz płynny, popularnie zwany LPG (ang. liquefied petroleum gas), jest bezbarwny i nierozpuszczalny w wodzie. Dostępny jako propan, butan oraz jako mieszanina: propan-butan.   Cena gazu płynnego LPG Cena gazu płynnego LPG jest uzależniona od wielu czynników, również makroekonomicznych.  A mieć szacunkowe spojrzenie na cennik gazu płynnego LPG należy na bieżąco sprawdzać jego aktualną cenę. Aktualne ceny […]

Biokominki

Biokominek nie wymaga komina do odprowadzenia spalin, dodawania drewna i usuwania popiołu. Jest wygodnym sposobem na posiadanie kominka, który można zamontować niemal w każdym pomieszczeniu, wyposażonym w wentylację grawitacyjną. Wiele wzorów i modeli biokominków pozwala wybrać odpowiedni do aranżacji pomieszczenia i nadania mu unikalnego charakteru. Oprócz walorów estetycznych, biokominek może także dostarczać ciepło do pomieszczenia, […]