Wady i zalety kotłów z podajnikiem

| 22 czerwca 2020 | 0 Komentarzy

Kotły z podajnikiem zawładnęły rynkiem kotłów centralnego ogrzewania, wypierając kotły z tzw. ręcznym załadunkiem. Dzięki zastosowaniu podajników paliwa praca kotła jest niemal bezobsługowa, a ilość dozowanego paliwa pozwala na ekonomiczne oraz oszczędne spalanie paliwa.

Jak działają kotły z podajnikiem?

Kotły z podajnikiem swoją nazwę zawdzięczają automatycznemu, w pełni sterowanemu podajnikowi paliwa (ekogroszku, pelletu), dzięki któremu transport paliwa odbywa się w sposób automatyczny, bez ingerencji człowieka. Prędkość podawania paliwa w tym przypadku jest uzależniona od zapotrzebowania na moc instalacji grzewczej, co jest konsekwencją temperatury powietrza zewnętrznego. Kotły z podajnikiem są proste w obsłudze. Dzięki zastosowaniu kotła z automatycznym zasobnikiem obsługa tego rodzaju kotła sprowadza się jedynie do usunięcia popiołu oraz napełnienia zbiornika paliwa.

Rodzaje podajników paliwa

W kotłach wykorzystywane są dwa rodzaje podajników paliwa:

Podajnik tłokowy – najczęściej wykorzystywany do spalania miału węglowego, choć może również być używany do transportu pelletów drzewnych. W tego typu rozwiązaniu paliwo podawane jest do komory spalania porcjami. Po spaleniu jednej porcji paliwa tłok wpycha kolejną porcję. Częstotliwość jego pracy jest uzależniona od zapotrzebowania na energię.
Podajnik ślimakowy – urządzenie to przypomina konstrukcją śrubę, która obraca się we wnętrzu koryta. Technologia ta jest wykorzystywana do transportu węgla, ekogroszku oraz pelletu.

Zalety stosowania kotłów z podajnikiem

Do zalet kotłów z podajnikiem możemy zaliczyć:

swobodną i nieprzerwaną pracę kotła przez cały okres grzewczy (pod warunkiem zasypywania zbiornika paliwa),
niemal bezobsługową pracę; ich obsługa ogranicza się jedynie do dostarczania paliwa raz na kilka dni oraz usunięcia paliwa,
Spalanie paliwa w optymalnych ilościach,
pracę podajnika paliwa w pełni zintegrowaną z elektronicznym sterownikiem,
zbiornik zasypowy wraz z instalacją podajnika stanowi swego rodzaju magazyn paliwa,
wysoką sprawność kotłów,

Wady użytkowania kotłów na z podajnikiem

Wśród wad kotłów na pellet możemy wyróżnić:

wyższą cenę w porównaniu do kotłów o ręcznym zasypie,
do pracy wymagane jest zasilanie energią elektryczną,
ryzyko zablokowania podajnika,
kotły z podajnikiem zajmują więcej miejsca niż tradycyjne kotły z ręcznym zasypem.

Kategoria: Aktualności

O autorze ()

Odpowiedź