Grzejniki elektryczne

Grzejniki elektryczne są bardzo łatwe w instalacji, bo nie potrzebują rur i wody, która może w zimie zamarznąć. Nie potrzebują również źródła ciepła, np. kotła gazowego czy węglowego.

Grzejnik elektryczny zamienia energię elektryczną w ciepło, które dostarcza do ogrzewanego pomieszczenia. Wystarczy ustawić grzejnik elektryczny na podłodze lub powiesić na ścianie, podłączyć do gniazdka elektrycznego i od razu można ogrzewać pomieszczenie.

Grzejniki elektryczne przekazują ciepło do ogrzewanego pomieszczenia przez konwekcję lub promieniowanie.

Podobnie jak w tradycyjnych grzejnikach konwekcyjnych, powietrze przepływa przez grzejnik elektryczny, nagrzewa się i krąży w pomieszczeniu oddając jemu ciepło. Przepływ powietrza przez grzejnik może odbywać się samoczynnie lub wymuszany przez wentylator.

Grzejniki promieniujące, przekazują ciepło do ogrzewanego pomieszczenia przez promieniowanie. Promieniowanie cieplne płyty grzejnika powoduje nagrzewanie ścian, podłogi i elementów wyposażenia pomieszczenia. Powietrze stykając się z przegrodami i wyposażeniem ogrzewa się. Promieniowanie ogrzewa również bezpośrednio ludzi znajdujących się w pomieszczeniu.

Grzejniki promieniujące dostarczają ciepło tam gdzie jest ono najbardziej potrzebne. Jednocześnie szybko zapewniają komfortową temperaturę przy mniejszym zużyciu energii.

Grzejniki elektryczne znakomicie sprawdzą się jako tymczasowe źródło ciepła, np. podczas remontów, w zimne letnie dni kiedy chcemy tylko na chwilę dogrzać łazienkę lub inne pomieszczenie. Są łatwe w obsłudze i lekkie – można przestawić grzejnik w inne miejsce lub do innego pomieszczenia.

Sterowanie pracą grzejnika elektrycznego, jego wydajnością cieplną, realizowane jest bezpośrednio na grzejniku lub osobnym termostacie – regulatorze. Można ustawić wymaganą temperaturę w pomieszczeniu, obniżoną np. w godzinach nocnych, oraz zaprogramować pracę ogrzewania w poszczególne dni tygodnia.

Zalety Wady
niskie koszty inwestycji – brak rur, kotła, wody w instalacji wysokie koszty ogrzewania energią elektryczną
szybka instalacja i uruchomienie
doskonale sprawdzają się jako dodatkowe źródło ciepła

 Zobacz również:

Polecamy

Najnowsze

Ogrzewanie i chłodzenie domu pompą ciepła

W gorące i upalne dni szukamy ochłodzenia. W biurach i sklepach klimatyzacja jest już niemal standardem. Również w domach jednorodzinnych coraz częściej stosuje się systemy do chłodzenia pomieszczeń. Oferowane dzisiaj pompy ciepła nie tylko oszczędnie ogrzewają dom ale również mogą chłodzić pomieszczenia w lecie. Jest to szczególnie ciekawa alternatywa dla tradycyjnych układów klimatyzacji. Oczywiście, każde […]

Wzrost cen a ogrzewanie domu. Jak oszczędzić na rachunkach?

Artykuł reklamowy Wzrost cen węgla przy jednoczesnym spadku jego dostępności sprawił, że ekologicznymi sposobami ogrzewania domu zainteresowały się nawet te osoby, które wcześniej nie myślały o ochronie środowiska. Czy warto wybrać tę opcję i zdecydować się na pożyczkę na fotowoltaikę? Odpowiadamy. Jakie ogrzewanie domu jest najbardziej przyjazne dla środowiska, a jakie dla portfela? Co prawda […]

Wszystko o warystorach

Warystory to ważne podzespoły, których zadaniem jest ochrona urządzeń elektrycznych przed przepięciami. Trudno przecenić ich rolę w układach elektronicznych. Warto zatem poznać je nieco bliżej. Za pośrednictwem sieci elektroenergetycznej lub linii sygnałowej mogą dotrzeć do urządzeń elektrycznych i układów elektronicznych przepięcia, które destabilizują działanie tych urządzeń lub nawet powodują ich awarię. Konieczne jest zminimalizowanie tego […]