Wzrost cen a ogrzewanie domu. Jak oszczędzić na rachunkach?

Artykuł reklamowy

Wzrost cen węgla przy jednoczesnym spadku jego dostępności sprawił, że ekologicznymi sposobami ogrzewania domu zainteresowały się nawet te osoby, które wcześniej nie myślały o ochronie środowiska. Czy warto wybrać tę opcję i zdecydować się na pożyczkę na fotowoltaikę? Odpowiadamy.

Jakie ogrzewanie domu jest najbardziej przyjazne dla środowiska, a jakie dla portfela?

Co prawda liczba ekologicznych sposobów ogrzewania domu jest obecnie większa, jednak w Polsce największym powodzeniem cieszą się trzy rozwiązania. Co warto wiedzieć o każdym z nich? Zobacz, czym ogrzewać dom.

  • Kocioł na pellet – jak podają portale budowlane, ceny kotłów zaczynają się od ok. 4000 zł i mogą sięgać do nawet 28.000 zł. Do tego należy doliczyć ok. 1000-3000 zł kosztu montażu. Cena tony pelletu w popularnych sklepach budowlanych (OBI, Castorama, Leroy Merlin) wahają się pomiędzy 1900 a 2700 zł. Sam system jest prosty w obsłudze i znacznie łatwiejszy do utrzymania w czystości niż tradycyjny piec na węgiel. Dodatkową korzyścią jest również powtórne wykorzystanie pelletu, który później doskonale sprawdza się przy użyźnianiu gleby.
  • Instalacja fotowoltaiczna – oznacza wydatek rzędu co najmniej kilkunastu tysięcy złotych, jednak późniejsze koszty użytkowania są bardzo niskie. Stosowanie kolektorów słonecznych stało się nieco mniej opłacalne od 1 kwietnia 2022 roku, kiedy to zmieniono zasady rozliczania fotowoltaiki z siecią energetyczną. Mimo wszystko wciąż jest to bardzo korzystna opcja.
  • Pompa ciepła – stanowi rozwiązanie najkorzystniejsze dla środowiska, ale jednocześnie najdroższe w instalacji. Realizacja tego celu może pochłonąć bowiem nawet 50 tys. złotych i więcej. Z drugiej strony działa całkowicie bezemisyjnie i znacząco obniża wysokość rachunków.

Ile może kosztować przejście na ekologiczne sposoby ogrzewania domu?

Pomimo powszechności ogniw fotowoltaicznych w Polsce, ten sposób ogrzewania domu wciąż kojarzy się z dużymi kosztami. Czy słusznie? Średnia cena montażu instalacji fotowoltaicznej waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych w zależności od konkretnego rozwiązania i metrażu do ogrzania.

Jak oszczędzać na rachunkach za ogrzewanie? Dobrze dobrany system to wydatek, który powinien zwrócić się w ciągu zaledwie kilku lat. Dodatkową korzyść dla osób rozważających przejście na to odnawialne źródło energii stanowią też specjalne programy dopłat rządowych. Jednym z nich jest program Czyste Powietrze realizowany we współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW).

Pożyczka na fotowoltaikę – nieocenione wsparcie przy wprowadzaniu zmian

Instalacja fotowoltaiki to proces opłacalny zarówno w kontekście oszczędzania, jak i ochrony środowiska. Pozwala zmniejszyć wysokość rachunków za ogrzewanie, jednocześnie wykorzystując odnawialne źródła energii, w przeciwieństwie do tradycyjnych elektrowni węglowych. Może pojawić się jednak inny problem związany ze sfinansowaniem takiej inwestycji. Zakup paneli oraz późniejszy montaż wiąże się z kosztami wysokości nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Wsparciem w takiej sytuacji może być eko pożyczka, którą można przeznaczyć m.in. na zakup fotowoltaiki (RRSO 13,83%1. Oferta ważna do 31.05.2023r.). To proekologiczne rozwiązanie  jest często oferowane na korzystnych warunkach, które stanowią dodatkową zachętę do wprowadzenia „zielonych zmian”. Skontaktuj się z infolinią lub wypełnij formularz na stronie internetowej www.pekao.com.pl. Konsultant przedstawi Ci szczegółowe informacje, a wniosek o pożyczkę możesz złożyć w dowolnym oddziale Banku Pekao.

 

1RRSO rzeczywista roczna stopa oprocentowania pożyczki wynosi 13,83% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki (bez kredytowanych kosztów) 14 987 zł, pożyczka zaciągnięta na 38 miesięcy, oprocentowanie zmienne 12,99% w stosunku rocznym, całkowity koszt pożyczki 3 372,99 zł (w tym: odsetki 3 372,99 zł), całkowita kwota do zapłaty 18 359,99 zł, płatna w 37 ratach miesięcznych po 483,16 zł, 38 rata wyrównująca 483,07 zł .Kwota udostępniana pożyczkobiorcy 14 987 zł. Kalkulacja została podana na podstawie przykładu reprezentatywnego wg stanu na 14.02.2023 r.
Pożyczka od 5.000 zł do 100.000 zł  bez możliwości spłaty posiadanych pożyczek w Pekao S.A. Dla pożyczek od 5000 zł do 14 999 zł okres spłaty wynosi od 1 roku do 8 lat, a dla pożyczek od 15 000 zł do 100 000 zł do 10 lat. Udzielenie pożyczki zależy od oceny zdolności kredytowej. Pozostałe informacje znajdziesz w placówkach „Banku Pekao S.A.” oraz na pekao.com.pl. Informacja nie jest ofertą w rozumieniu Kodeksu cywilnego. 

Więcej

Polecamy

Najnowsze

Panele ścienne czyli jak odświeżyć wnętrze z klasą

Panele ścienne stanowią nieodłączny element współczesnego designu wnętrz, oferując nie tylko estetyczne ulepszenie każdego pomieszczenia, ale także funkcjonalne rozwiązania dla domów i mieszkań. Ich...

Koza w Twoim Domu: Nowoczesne Piecyki na Drewno jako Źródło Ciepła i Stylu.

Nie w każdym domu montuje się ogrzewanie gazowe, które uznawane jest za dosyć kosztowne. Już sama instalacja jest relatywnie droga. W przypadku małych domków...

Jak wybrać źródło ogrzewania do swojego domu o powierzchni 200m2?

Współczesne technologie i rosnąca świadomość ekologiczna sprawiają, że wybór odpowiedniego systemu ogrzewania dla dużego domu o powierzchni 200m2 staje się kluczowym elementem planowania budowy....