Kominki gazowe

Kominki gazowe zasilane są gazem ziemnym lub gazem płynnym. Nie różnią się wizualnie od tradycyjnego kominka, ale ich główną zaletą jest brak obsługi – nie trzeba dokładać paliwa i usuwać popiołu. Nie tylko pozwalają cieszyć się płonącym ogniem ale mogą również ogrzać kilka pomieszczeń lub nawet cały dom.

Miejsce na kominek gazowy

Kominek gazowy można umieścić w dowolnym miejscu. Ponieważ zasilany jest gazem, musi spełniać obowiązujące wymagania i przepisy:

  • pomieszczenie, w którym znajduje się kominek musi mieć kubaturę (objętość), minimum 8 m3,
  • w pomieszczeniu musi być wentylacja wywiewna, czyli kratka pod sufitem
  • jeśli kominek zasilany jest gazem płynnym, oprócz wentylacji wywiewnej, potrzebny będzie również nawiew powietrza do pomieszczenia – kratka przy podłodze, którą powietrze z zewnątrz swobodnie będzie mogło napływać do pomieszczenia
  • do kominka trzeba doprowadzić gaz, rurami prowadzonymi po ścianie budynku
  • dla kominka z otwartą komorą spalania potrzebny będzie komin, którym spaliny będą odprowadzane na zewnątrz budynku
  • dla kominka z zamkniętą komora spalania można zrezygnować z tradycyjnego komina, wystarczy zastosować system powietrzno-spalinowy (tzw. rura w rurze), wyprowadzony bezpośrednio przez ścianę zewnętrzną budynku. Rurą wewnętrzną odprowadzane są spaliny z kominka, a zewnętrzną kominek pobiera powietrze do spalania bezpośrednio z zewnątrz budynku. Takie rozwiązanie można stosować w domach jednorodzinny z kominkami o mocy do 21 kW, wyrzut spalin powinien znajdować się minimum 2,5 m nad poziomem terenu i w odległości min. 0,5 m od okien
  • kominek musi posiadać odpowiednie zabezpieczenia

Palenisko w kominku gazowym

palenisko kominka na gasPalenisko kominka gazowego wyłożone jest ceramiczną imitacją kawałków drewna lub węgla, do złudzenia przypominających naturalny opał. Palnik spala gaz, a płomienie omywają elementy ceramiczne, dając wrażenie płonącego ognia jak w tradycyjnym kominku. Imitacje opału nie spalają się, a jedynie żarzą, nawet po wyłączeniu kominka. Cały proces spalania kontrolowany i regulowany jest automatycznie przez sterownik.

Palenisko kominków zamknięte (osłonięte) jest żaroodporną szybą, która chroni przed oparzeniami. Dostępne są również kominki bez szyby, z tzw. paleniskiem otwartym.

Ogrzewanie kominkiem gazowym

Płomień z kominka gazowego
Płomień z kominka gazowego

Kominek gazowy, oprócz wrażeń wizualnych może również dostarczać ciepło do pomieszczenia w którym się znajduje. Stosując system rur możemy ciepłe powietrze z kominka doprowadzić do innych pomieszczeń i skutecznie je ogrzewać. Moc grzewcza kominka do 10 kW może wystarczyć do ogrzania nowego domu o powierzchni nawet 200 m2.

Kominek gazowy może być znakomitym uzupełnieniem głównego źródła ciepła. Zwłaszcza, że może nie potrzebować prądu z gniazdka elektrycznego. Wystarczy wybrać kominek zasilany przez baterie aby zapewnić sobie ogrzewanie w czasie przerw w dostawie prądu.

Doskonale sprawdzi się wiosną czy jesienią, kiedy chcemy tylko trochę dogrzać dom bez włączania głównego źródła ciepła: kotła gazowego, olejowego czy na paliwo stałe. Kominek skutecznie ogrzeje salon i inne pomieszczenia w budynku.

W kominkach gazowych uzyskuje się efekt naturalnego płomienia, jaki powstaje ze spalania drewna. Sterowany jest pilotem i nie wymaga obsługi jak w tradycyjnych kominkach, co dla wielu osób może być interesującym rozwiązaniem.

Zalety kominków na gaz

  • kominek gazowy nie wymaga obsługi
  • możliwość zamontowania kominka prawie w każdym pomieszczeniu
  • wysokie bezpieczeństwo użytkowania kominka
  • możliwość ogrzewania ciepłym powietrzem z kominka kilku pomieszczeń

Wady kominków na gaz

  • brak zapachu i efektów dźwiękowych palącego się drewna
  • potrzebna jest instalacja zasilania gazem, doprowadzenie powietrza do spalania i odprowadzenie spalin z kominka
  • kominek wymaga serwisowania co roku

Zobacz również:

Polecamy

Najnowsze

Kotły elektryczne

Podobnie jak inne kotły grzewcze, również kotły elektryczne ogrzewają dom i mogą ogrzewać ciepłą wodę użytkowa. Mają wiele zalet, w tym bardzo wysoką sprawność pracy – niemal 100%. Jednak ogrzewanie elektryczne jest jednym z droższych sposobów ogrzewania domu. Kotły elektryczne mogą być jedynym źródłem ciepła do ogrzewania w domu lub stanowić uzupełniające np. dla kotła […]

Kotły na drewno

Instalacja ogrzewania jest obecnie bardzo ważnym elementem wyposażenia domu. Powinna gwarantować komfortowe ciepło dostarczane zgodnie z zapotrzebowaniem, zapewnić niskie koszty ogrzewania domu (również w przyszłości), oraz nie zanieczyszczać środowiska naturalnego. No i, najlepiej jeśli inwestycja nie wyczyści nam portfela. Dzisiaj łatwo spełnić tak wysokie wymagania stosując urządzenia wykorzystujące energię odnawialną zawartą w drewnie. Drewno jest […]

Z jaką sprawnością pracuje pompa ciepła?

Pompa ciepła pobiera energię ze środowiska naturalnego:  gruntu, wody lub powietrza. Do jej pracy potrzebny jest również prąd elektryczny. Dla oceny sprawności pomp ciepła posługujemy się wskaźnikami które określają normy, są to: wskaźnik efektywności pompy ciepła i roczny wskaźnik pracy instalacji. Trochę teorii…  Wskaźnik efektywności COP jest to stosunek mocy grzewczej pompy ciepła (tego co […]