Kominki

Kominek to niepowtarzalny klimat tańczących i trzaskających płomieni. Dzisiaj kominek jest częścią niemal każdego nowego domu. Oprócz wrażeń estetycznych dostarcza również ciepło, nie tylko w salonie, ale nawet dla całego domu. W zależności od tego jaki kominek wybierzemy, różny uzyskamy efekt ogrzewania. Jednak, w każdym przypadku, kominek będzie elementem aranżacji wnętrza oraz zawsze będzie doskonałym sposobem na zrelaksowanie się.

Najczęściej kominek znajduje się w centralnym miejscu domu – w salonie. Im dalej od kominka tym jest zimniej. Z tradycyjnych kominków na drewno, tzw. otwartych, uzyskuje się stosunkowo mało ciepła, bo jego znaczna część ucieka przez komin. Tan rodzaj kominków będzie odpowiedni dla tych, którym przede wszystkim zależy na płonącym ogniu w domu, a w mniejszym stopniu na ogrzewaniu kominkiem.

Kominki GGP

Rosnące ceny gazu, oleju czy prądu, skłoniły do poszukiwań alternatywnego i taniego sposobu na skuteczne ogrzewanie domu. Doskonale do tego nadają się kominki efektywnie wykorzystujące drewno. Dlatego, w ciągu ostatnich lat bardzo popularne stały się kominki zamknięte, tzw. wkłady kominkowe. Za pomocą ciepłego powietrza mogą skutecznie ogrzać salon i pośrednio również inne pomieszczenia. Rozprowadzając ciepłe powietrze kanałami do poszczególnych pomieszczeń (tzw. system DGP), można ogrzać kominkiem niemal cały dom.

Kominki z płaszczem wodnym

Kominki ogrzewające wodę, podłączone do instalacji centralnego ogrzewania domu, mogą efektywnie ogrzać cały budynek – wszystkie pomieszczenia w domu. Są to tzw. kominki wodne lub inaczej – kominki z płaszczem wodnym.

Kominek z systemem DGP
Kominek z systemem DGP

O ile trudno wyobrazić sobie kominek jako jedyne źródło ciepła do ogrzewania domu, bo kto chciałby mieć „kotłownię” w salonie i co kilka godzin dokładać drewno do kominka żeby mieć ciepło w domu. Ale, kominki doskonale sprawdzają się jako dodatkowe źródło ciepła, uzupełniające główne, np. kocioł gazowy czy kotły olejowy. Paląc w kominku tylko wtedy kiedy mamy na to ochotę, ogrzewamy cały dom. Lub, jeśli chcemy oszczędzić na gazie czy oleju, po prostu, częściej palimy w kominku. Sama współpraca kominek i kotła grzewczego może odbywać się automatycznie. To znaczy, jak pracuje kominek kocioł grzewczy „widzi” to i nie załącza się. Jak wygaśnie w kominku, kocioł normalnie ogrzewa dom.

Schemat przykładowej instalacji kominka z płaszczem wodnym
Schemat przykładowej instalacji kominka z płaszczem wodnym

Kominek z naturalnym płomieniem do odprowadzenia spalin potrzebuje komina. A co jeśli nie mamy komina, a chcemy mieć kominek ? Jeśli mamy zamiar oszczędzić na kosztach ogrzewania możemy dobudować do ściany zewnętrznej domu izolowaną cieplnie rurę stalową, którą odprowadzimy spaliny z kominka. Inną możliwością będzie zastosowanie kominka elektrycznego, kominka gazowego lub na biopaliwo, tzw. biokominka. Kominki te nie potrzebują komina i można je umieścić praktycznie w każdym dostępnym miejscu. Stanowią ciekawą alternatywę dla osób, które oczekują od kominka tylko wrażeń wizualnych, a nie zależy im na ogrzewaniu domu kominkiem. Chociaż i te kominki mogą dostarczać ciepło do ogrzewania.

Dzisiaj kominki nie mają wiele wspólnego z tymi sprzed kilkunastu lat. Praktycznie dla każdych potrzeb i aranżacji wnętrza możemy wybrać odpowiedni kominek: z szybą płaską, zaookrągloną lub pryzmatyczną; przeszklony z jednej, dwóch, a nawet z trzech stron; kominki o specjalnych kształtach oraz wolnostojące, tzw. kozy. Wybór odpowiedniego kominka i jego obudowy zależy praktycznie wyłącznie od naszej wyobraźni i zasobności portfela.

Zobacz też:

 

Polecamy

Najnowsze

Wady i zalety kotłów z podajnikiem

Kotły z podajnikiem zawładnęły rynkiem kotłów centralnego ogrzewania, wypierając kotły z tzw. ręcznym załadunkiem. Dzięki zastosowaniu podajników paliwa praca kotła jest niemal bezobsługowa, a ilość dozowanego paliwa pozwala na ekonomiczne oraz oszczędne spalanie paliwa. Jak działają kotły z podajnikiem? Kotły z podajnikiem swoją nazwę zawdzięczają automatycznemu, w pełni sterowanemu podajnikowi paliwa (ekogroszku, pelletu), dzięki któremu […]

Pompy ciepła powietrze-woda (powietrzne)

Najmniejsze koszty wykonania dolnego źródła ciepła występują przy pobieraniu ciepła z powietrza atmosferycznego. Powietrze jest dostępne tuż za naszymi drzwiami i w nieograniczonej ilości. Jednak, jego temperatura znacznie zmienia się w ciągu okresu grzewczego co ma bezpośredni wpływ na efektywność pracy pompy ciepła, tym samym na koszty ogrzewania domu – im dłuższa i mroźniejsza zima […]

Jak dobrze wykonana elewacja może ograniczyć straty ciepła?

Ograniczenie start ciepła z budynku zapewnia trwałość użytych wyrobów budowlanych oraz zmniejsza koszty utrzymania obiektu. Aby ograniczyć ucieczkę ogrzanego powietrza, trzeba zadbać o właściwe ocieplenie budynku i zabezpieczenie izolacji przed wpływem czynników atmosferycznych i mechanicznych.   Finalna warstwa elewacyjna powinna chronić materiał izolacyjny przed uszkodzeniami. Tylko w takim przypadku ciepłe powietrze z budynku nie przeniknie […]