Kurtyny powietrzne

Kurtyny powietrzne, zamontowane nad drzwiami wejściowymi do budynku, nie pozwalają zimnemu powietrzu dostać się do pomieszczenia oraz nie wpuszczają gorącego powietrza z lecie. Stosuje się je w budynkach o dużym natężeniu ruchu, np. centrach handlowych, sklepach, hotelach, magazynach, itp. oraz w otwartych wejściach, w których nie ma drzwi. Nawiewają zimne lub ciepłe powietrze z góry lub z boku, które jest barierą dla niekontrolowanego napływu powietrza przez drzwi zewnętrzne i bramy wjazdowe. W zimie zapobiegają przeciągom i ograniczają straty ciepła z ogrzewanych pomieszczeń. Natomiast w lecie zapobiegają dostawaniu się do klimatyzowanego pomieszczenia ciepłego powietrza.

W często otwieranych drzwiach, z których korzystają ludzie, stosuje się tzw. kurtyny ciepłe, które nawiewają ciepłe powietrze ogrzewane elektrycznie lub wodą ogrzewaną przez np. kocioł grzewczy. Tam gdzie nie wymagany jest komfort cieplny, np. w bramach wjazdowych, stosuje się najczęściej tzw. kurtyny zimne, które nawiewają powietrze obiegowe z pomieszczenia, bez jego dogrzewania.

Kurtyny powietrzne mogą współpracować z drzwiami otwieranymi automatycznie – mogą uruchamiać się automatycznie w momencie ich otwierania. Dzięki kurtynom można uzyskać śluzę powietrzną, jeśli podwójne drzwi nie otwierają się jednocześnie. Do drzwi obrotowych oferowane są specjalne kurtyny powietrzne dostosowane do ich kształtu.

Gdy drzwi zewnętrzne są często otwierane (duże natężenie ruchu), optymalnym rozwiązaniem będzie ciągła praca kurtyny powietrznej. Bo, zbyt częste uruchamianie i wyłączanie nagrzewnic i wentylatorów, wpływa na ich szybsze zużywanie.

Kurtyny powietrzne stanowią barierę dla powietrza zewnętrznego. Spotkać można również urządzenia, które dzięki odpowiedniej automatyce sterującej strumieniem powietrza, oprócz podstawowej funkcji mogą również dogrzewać pomieszczenia i strefę przy drzwiach zewnętrznych – kurtyno-nagrzewnice. Są ciekawym rozwiązaniem dla małych sklepów, gdzie zwykle stosowane są kurtyny powietrzne i tradycyjne grzejniki zastawione regałami. Kurtyno-nagrzewnica stanowi barierę powietrzną, a moduł nagrzewnicy rozprowadza ciepłe powietrze po obiekcie zapewniając w nim wymaganą temperaturę.

Polecamy

Najnowsze

Jak przeciwdziałać SMOGOWI w Polsce – stanowisko SPIUG

W ostatnich tygodniach przetacza się przez Polskę dyskusja dotycząca sposobów ograniczenia występowania smogu w naszym Kraju. Minister Rozwoju i Finansów Mateusz Morawiecki przygotował propozycje z rekomendacjami działań, jakie trzeba podjąć w związku z wysokim stężeniem zanieczyszczeń powietrza. Po analizie przedstawionych rekomendacji, Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych, działające już w Polsce od 12 lat, chce […]

Pompy ciepła woda-woda (wodne)

Woda gruntowa, nawet w zimie, utrzymuje stałą temperaturę: od 7 do 12°C. Pobierana jest ze studni czerpalnej i tłoczona do pompy ciepła. Następnie, schłodzona odprowadzana jest do studni zrzutowej (chłonnej). Pompy pobierające ciepło z wody gruntowej pracują najefektywniej – osiągają najwyższe wskaźniki COP: do ok. 6,5. Jednak, woda gruntowa najczęściej zawiera dużo składników, które mogą […]

Gdy stare spotyka się z nowym – systemy grzewcze w zabytkowych budynkach

Ciekawym przypadkiem zastosowania nowoczesnych rozwiązań grzewczych w obiektach zabytkowych może pochwalić się Oława. Znajdujące się tam zabytkowe stajnie i ujeżdżalnie, będące kiedyś częścią kompleksu koszarowego, zyskały nowe oblicze i zmieniły swój charakter. W wyniku gruntownej przebudowy na parterze budynku znalazły się lokale usługowe, przedszkole, stołówka oraz centrum terapeutyczne. Piętro natomiast przeznaczone zostało na cele mieszkalne. […]