Gdy stare spotyka się z nowym – systemy grzewcze w zabytkowych budynkach

Ciekawym przypadkiem zastosowania nowoczesnych rozwiązań grzewczych w obiektach zabytkowych może pochwalić się Oława. Znajdujące się tam zabytkowe stajnie i ujeżdżalnie, będące kiedyś częścią kompleksu koszarowego, zyskały nowe oblicze i zmieniły swój charakter. W wyniku gruntownej przebudowy na parterze budynku znalazły się lokale usługowe, przedszkole, stołówka oraz centrum terapeutyczne. Piętro natomiast przeznaczone zostało na cele mieszkalne.

Nietypowy budynek i nietypowe rozwiązania grzewcze

Prace w obiektach zabytkowych nigdy nie należą do łatwych a konieczność zachowania maksymalnej liczby oryginalnych elementów może powodować problemy technologiczne. Może też być wyzwaniem dla projektantów i przykładem, jak myśleć nieszablonowo.
Tak właśnie stało się w Oławie. Budynek z racji wysokich stropów i starych murów, pozbawionych nowoczesnych systemów ociepleń, charakteryzuje się wysokim zapotrzebowaniem na moc cieplną. Aby mu sprostać postanowiono zastosować pompy ciepła Vitocal firmy Viessmann. Jak wiadomo PC są rozwiązaniem ekologicznym, efektywnych, wykorzystując odnawialne źródła energii i wygodnym. Nie zawsze ich zastosowanie, przy zachowaniu pełnej funkcjonalności, jest możliwe czy łatwe. Inwestycja w Oławie wymagała ponad pięciu kilometrów odwiertów – wykonano ich 31, każdy o głębokości 180 metrów. Ponieważ odwierty są pionowe, to nie wpłynęły na późniejsze zagospodarowanie terenu i nie zakłóciły charakteru inwestycji.
Zdecydowano się przy tym na oparcie całego systemu grzewczego, włącznie z ciepłą wodą użytkową, na układzie monowalentnym. Oznacza to, że pompy ciepła Vitocal są jedynym źródłem energii w budynku. Biorąc pod uwagę charakter budynku i wymagania co do sprawności systemu grzewczego projekt wymagał zastosowania nietypowych rozwiązań. Pompy ciepła działają w systemie kaskadowym, z czego jedna obsługuje tylko układ CWU. Dodatkowo sprawność układu wspomagana jest przez system rekuperacji i odzysk ciepła z wentylacji.

Zachowanie oryginalnego charakteru budynku wymagało zastosowania ogrzewania niskoparametrowego. W części usługowej jest to ogrzewanie podłogowe, natomiast w części mieszkalnej sufitowe.
Bezemisyjne, dyskretne, ciche i ekologiczne połączenie pomp ciepła Viessmann Vitocal z ogrzewaniem niskotemperaturowym udowodniło zasadność stosowania nowoczesnych systemów grzewczych w obiektach zabytkowych, objętych opieką konserwatora.

Więcej

Polecamy

Najnowsze

Ciepły dom w zimie – jak oszczędzać na ogrzewaniu. Tanie ogrzewanie i szczelne okna – poradnik

Opłaty za ogrzewanie stanowią jeden z największych kosztów eksploatacyjnych zarówno domu, jak i mieszkania. Dowiedz się, jakie ogrzewanie domu jest najtańsze, czym ogrzewać dom...

Gdy stare spotyka się z nowym – systemy grzewcze w zabytkowych budynkach

Ciekawym przypadkiem zastosowania nowoczesnych rozwiązań grzewczych w obiektach zabytkowych może pochwalić się Oława. Znajdujące się tam zabytkowe stajnie i ujeżdżalnie, będące kiedyś częścią kompleksu...

Żyj ekologicznie, mieszkaj blisko natury

Takie właśnie przesłanie wydaje się bardzo dobrze podsumowywać koncepcję osiedla domków jednorodzinnych Przystań pod Lasem. Osiedle ulokowano w Brzezinkach, w miejscu niezwykle urokliwym, gdzie...