ogrzewamy.pl > Poradniki > Pompy ciepła > Wybieramy pompę ciepła – źródło ciepła

Wybieramy pompę ciepła – źródło ciepła

Coraz częściej szukając komfortowego i taniego w eksploatacji ogrzewania zastanawiamy się właśnie nad zastosowaniem pompy ciepła. Dlaczego tak jest? Przede wszystkim każdy liczy na to że pompa ciepła zapewni niskie koszty ogrzewania domu przez następnych kilkadziesiąt lat. Co jest w pełni uzasadnione, ponieważ ceny tradycyjnych paliw szybo się zmieniają, z roku na rok są coraz wyższe i trudno przewidzieć jaka będzie sytuacja w perspektywie najbliższych lat.

Dwie trzecie kosztów utrzymania budynku związane są z jego ogrzewaniem. Stosując tanie w eksploatacji źródło ciepła możemy zapewnić sobie niskie koszty jego ogrzewania przez nawet 50 lat.

Do rozwoju rynku pomp ciepła przyczynia się również większa świadomość ekologiczna i konieczności ochrony środowiska naturalnego. Pompy ciepła produkowane obecnie są niezawodnym, oszczędnym i przyjaznym środowisku źródłem ciepła o zapewnionej przyszłości. Rosnąca popularność i konkurencja firm produkujących pompy ciepła sprzyja obniżeniu ceny tych urządzeń.

Rynek pomp ciepła - sprzedaż pomp ciepła w tys. szt.

Dla kogo pompa ciepła ?

Pompę ciepła stosuje się w nowych jak i modernizowanych budynkach. Szczególnie polecana jest jako alternatywa dla ogrzewania olejem opałowym czy gazem płynnym. Będzie również godną uwagi alternatywą dla gazu ziemnego przy kosztownym wykonaniu przyłącza gazu do budynku.

Pompa ciepła jest idealnym rozwiązaniem dla budynków energooszczędnych, o małym zapotrzebowaniu na ciepło. Im budynek będzie „cieplejszy”, tym niższe będą koszty jego ogrzewania i tańsza instalacja.

 

Rodzaje pomp ciepła.

Spośród wielu konstrukcji pomp ciepła najbardziej rozpowszechnione są elektryczne sprężarkowe pompy ciepła, W zależności od rodzaju dolnego źródła ciepła, i przy założeniu że instalacja grzewcza w budynku wykonana jest jako wodna, sprężarkowe pompy ciepła można podzielić na:

 • solanka/woda
 • woda/woda
 • powietrze/woda

Pierwszy człon określa dolne źródło ciepła dla pompy ciepła np. „solanka” – grunt. Natomiast drugi człon „woda” określa rodzaj instalacji grzewczej w budynku – wodna.

 

Najczęściej stosowane są pompy ciepła solanka/woda i woda/woda, które mogą być jedynym źródłem ciepła do ogrzewania budynku nawet w zimie przy skrajnie niskich temperaturach zewnętrznych. Coraz większe znaczenie zyskują pompy ciepła powietrze/woda ponieważ ich instalacja jest prostsza i tańsza, mimo że muszą współpracować z dodatkowym źródłem ciepła, np. grzałką elektryczna, kotłem gazowym, olejowym czy na paliwo stałe.

 

Grunt – pompa ciepła solanka/woda

Grunt ma równomierną temperaturę w ciągu całego roku. Na głębokości 2 m temperatura gruntu wynosi od 7 do 13°C, im głębiej tym jest ona wyższa.

Sondy gruntowe - schemat pompy ciepła z wymiennikiem pionowym

Po odebraniu ciepła z gruntu musi się on zregenerować, czyli ponownie zgromadzić zapas ciepła. Na głębokości do 2 m regeneracja gruntu odbywa się głównie przez promieniowanie słoneczne, opady deszczu itp. Regeneracja gruntu na dużych głębokościach odbywa się głównie ciepłem dopływającym z głębszych warstw Ziemi.

Ciepło z gruntu może być pobierana przez wymiennik poziomy (kolektor gruntowy) lub przez wymiennik pionowy (tzw. sondy gruntowe). Solanka – mieszanina wody i glikolu o temperaturze zamarzania: -15°C, przepływając przez wymiennik gruntowy odbiera od niego ciepło i transportuje do pompy ciepła.

 

Sondy gruntowe (wymiennik pionowy), rury wprowadzane są pionowo w głąb ziemi, zwykle na głębokość do 100 metrów, czasami jeszcze głębiej. Wymiennik pionowy nie zajmuje dużej powierzchni działki, którą można swobodnie zagospodarować. Wykonanie wymiennika pionowego jest droższe niż poziomego, ale uzyskuje się z niego wyższą temperaturę solanki, co wpływa korzystnie na efektywność pracy pompy ciepła.

 

Kolektor gruntowy - schemat pompy ciepła z wymiennikiem poziomym

Kolektor gruntowy (wymiennik poziomy), jest to ułożony na głębokości ok. 1,5 m system rur z tworzyw sztucznych (poniżej strefy przemarzania gruntu). Z kolektora gruntowego najintensywniej pobierane jest ciepło w okresie zimowym, natomiast regeneruje się on przede wszystkim w okresach cieplejszych, tj. wiosną i latem. Regeneracja gruntu odbywa się dzięki promieniowaniu słonecznemu oraz opadom atmosferycznym, co zapewnia że grunt zakumuluje znowu ciepło na następny sezon grzewczy.

Właściwości akumulacyjne i przewodność cieplna są tym większe im bardziej grunt jest nasycony wodą, im więcej występuje w nim składników mineralnych i im mniejsza jest jego porowatość. Czyli, im grunt jest bardziej nasycony wodą tym lepiej – więcej ciepła możemy z niego pobrać.

Wymiennik poziomy jest tańszy od pionowego, ale zajmuje spora powierzchnię terenu, na której najlepiej posadzić trawę.

 

Woda gruntowa – pompa ciepła woda/woda

Schemat pompy ciepła woda/woda

Woda gruntowa, nawet w zimie, utrzymuje stałą temperaturę: od 7 do 12°C. Pobierana jest ze studni czerpalnej i tłoczona do pompy ciepła. Następnie, schłodzona woda odprowadzana jest do studni zrzutowej.

Pompy pobierające ciepło z wody gruntowej pracują najefektywniej – osiągają najwyższe wskaźniki COP. Jednak, woda gruntowa najczęściej zawiera dużo składników, które mogą zanieczyszczać wymiennik pompy ciepła. Aby temu zapobiec stosuje się dodatkowy, pośredni wymiennik ciepła, który wymaga okresowego czyszczenia.

 

Powietrze – pompa ciepła powietrze/woda

 

Najmniejsze koszty inwestycji występują przy pobieraniu ciepła z powietrza atmosferycznego. Jest to szczególnie łatwe w urządzeniach montowanych na zewnątrz budynku i pompach typu Split – pompa ciepła składa się z jednostki umieszczonej na zewnątrz budynku, np. powieszonej na ścianie, oraz z jednostki wewnętrznej, obie połączone przewodami chłodniczymi o małej średnicy.

Schemat pompy ciepła powietrze/woda

Nowoczesne powietrzne pompy ciepła mogą wytwarzać ciepło grzewcze nawet przy temperaturze zewnętrznej: -15, –20 °C. Jednak przy tak niskiej temperaturze pompa może nie pokryć całkowitego zapotrzebowania na ciepło budynku. W mroźne dni konieczne będzie dogrzewanie wody zasilającej ogrzewanie domu  np. grzałką elektryczną, kotłem grzewczym.

Wybierając odpowiednią pompę ciepła trzeba mieć na uwadze własności i specyfikę danego rozwiązania. Nie bez znaczenia będą również koszty inwestycji. Może okazać się, że dla danego budynku w zupełności wystarczające będzie najtańsze rozwiązanie – z pompą powietrzną, która zapewni niskie koszty jego ogrzewania przy atrakcyjnym koszcie inwestycji.

 

Zobacz również:

Komentarze (4)

Trackback URL | Komentarze kanał RSS

 1. dominika c. pisze:

  Witam,
  bardzo ciekawy artykuł dla początkujących w temacie. My właśnie wybieramy pompę ciepła, na stronie http://www.pompy-ciepla-ceny.pl znaleźliśmy porównywarkę cen samych PC, a czy ktoś orientuje się ile kosztuje sam montaż? Ile wyniesie całkowity koszt instalacji PC solanka – woda, z sondą gruntową?

 2. Piotr pisze:

  Jeśli ktoś jest na etapie wybierania pompy to poniżej moje 5 lat doświadczeń z pompą Danfoss, może się przyda do decyzji:

  Zamówienie i dostawa: Na podstawie danych o istniejącym systemie i potrzebach, Danfoss polecił pompę powietrzną DHP-A. Obiecana dostawa w ciągu 2 tygodni, rzeczywista po 4 miesiącach, zły typ, trzeba było odesłać. Danfoss nie podpisuje umowy bezpośrednio tylko wyłącznie przez autoryzowany serwis – jak to niebezpieczne patrz dalej.

  Montaż, październik 2008: Trzeba zlecić autoryzowanemu serwisowi, z listy Danfoss. Montaż trwał praktycznie dwa lata, ponieważ autoryzowany technik nie wiedział jak włączyć pompę do istniejącej instalacji. Na każdym etapie był nadzorowany przez pracownika Danfoss, odbierającego prace. Mimo to, wszystkie błędy montażu i wady urządzenia musiałem wykrywać sam w trakcie prób eksploatacji.
  Próby eksploatacji: pompa, jedno z najdroższych takich urządzeń na rynku, za 10.000 Euro, zgodnie z deklaracją producenta powinna zapewnić: duże oszczędności energii, możliwość współpracy z istniejącym systemem ogrzewania gazowego, możliwość indywidualnej regulacji oraz wieloletnie niezawodne działanie.

  Żadne z tych kryteriów nie zostało spełnione. Urządzenie jest bardzo zawodne, wymaga nieustannych wizyt serwisantów w każdym sezonie. Niektóre awarie tylko zatrzymywały urządzenie ale inne były potencjalnie śmiertelnie groźne dla użytkownika (np. awaria pompy wodnej wewnątrz urządzenia, powodująca zalanie instalacji pod napięciem i rozlanie wody w pomieszczeniu).

  Urządzenia nie dało się zintegrować z istniejącym systemem ogrzewania gazowego, co więcej zdegradowało ten system, ponieważ konieczne było pozbawienie go sterowania i automatyki. Sama pompa ciepła okazała się niesterowalna, bez możliwości regulacji temperatury w domu. Bezwładność jest kilkugodzinna, co powoduje, że najsłabiej grzeje w dzień a najmocniej w nocy. Użytkownik nie ma wpływu na bieżące parametry pracy, ingerencja manualna daje efekt dopiero po wielu godzinach.

  Urządzenie, jeśli w ogóle działa, to tylko w temperaturach dodatnich. Około 0C system co staje się bardzo mało wydajny, przy -8C urządzenie trzeba całkowicie wyłączyć, mimo, że producent gwarantuje pracę do -20C. Urządzenie nie może być w ogóle używane przy niskiej temperaturze (nawet gdyby było sprawne) przez co najmniej 6 tygodni w roku, wtedy kiedy jest najbardziej potrzebne, o czym producent nie informuje.

  Urządzenie nie daje żadnej długoterminowej oszczędności energii. To co ewentualnie osiągane jest przy ogrzewaniu wody latem, tracone jest przy braku działania lub wadliwym działaniu zimą.

  Typowy „sezon grzewczy”: W ostatnim sezonie (listopad 2012 – marzec 2013) pompa działała tylko przez tydzień. Przez kolejne 4 tygodnie trwały próby naprawy. Danfoss sugerował zakup i wymianę kolejnej drogiej części, ale oczywiście bez jasności, czy to cokolwiek pomoże. Ostatecznie pompa została wyłączona całkowicie z systemu. Do dziś nie ma żadnej reakcji Danfoss.

  Odpowiedzialność Danfoss: Przez pierwsze miesiące nie dostałem żadnej odpowiedzialnej reakcji z firmy, ani z Polski ani z Danii. Przez kolejne 4 lata nie udało się ustalić dlaczego pompa nie spełnia żadnego z kryteriów ani dlaczego po prostu nie działa. Nie udało się ustalić warunków rekompensaty za wadliwy sprzęt. Kiedy zdecydowałem oddać sprawę do sądu Danfoss przypomniał, że mam umowę z autoryzowanym technikiem a nie z Danfoss. Firma odmawia sprzedaży urządzeń bezpośrednio unikając w ten sposób wszelkiej odpowiedzialności prawnej i za wadliwy sprzęt i za nieprawdziwe informacje w materiałach marketingowych.

  Podsumowanie: urządzenie nie spełnia żadnego kryterium obiecywanego przez producenta. Nie nadaje się do eksploatacji w polskim klimacie. Nie działa w temperaturze poniżej 0C. Nie daje się regulować. Nie daje się włączyć w istniejący system tradycyjnego ogrzewania gazowego. Jest zawodne i wymaga nieustannych napraw. W przypadku awarii może być zagrożeniem zdrowia i życia użytkownika. Klient jest pozostawiony bez pomocy.

 3. Piotr pisze:

  Pompa ciepła Danfoss – praktyczny poradnik kupna i instalacji

  Ten poradnik powstał na podstawie moich pięcioletnich doświadczeń z pompą ciepła Danfoss, kontaktów z jej producentem i instalatorami, z inspiracji forumowiczów, którzy uznali, że powinienem podzielić się moimi doświadczeniami, ku przestrodze innych.

  1. Przed decyzją kupna produktu Danfoss przeczytaj ten poradnik.
  2. Zanotuj żużycie energii na CO i CWU przez co najmniej rok przed instalacją pompy (lepiej kilka lat). To przyda ci się teraz do wyboru produktu a później do oceny tego co ci na prawdę sprzedano.
  3. Od pierwszego kontaktu z Danfoss gromadź całą korespondencję. Nigdy nie załatwiaj niczego na telefon i ustnie, wszystko tylko pisemnie.
  4. Od początku zapewnij sobie pomoc dobrego prawnika, który sprawdzi dokumentację Danfoss i wykryje wszystkie potencjalne pułapki. Pamiętaj, że oni mają ogromne doświadczenie w takich sprawach, ty – prawdopodobnie żadne.
  5. Zażądaj spisu na piśmie parametrów oferowanej pompy. Broszury, materiały reklamowe, nawet instrukcje montażowe nie muszą odpowiadać prawdzie. W moim przypadku pompa nie spełniła dosłownie żadnego z obiecanych kryteriów.
  6. Zażądaj pisemnego sprecyzowania terminu i warunków dostawy pompy.
  7. Jeśli kupisz pompę od autoryzowanego instalatora a nie bezpośrednio z Danfoss to pozbawiasz się możliwości dochodzenia jakichkolwiek roszczeń od Danfoss. Możesz skarżyć co najwyżej instalatora.
  8. Jeśli zostaniesz zmuszony do kupna od instalatora – sprawdź kondycję jego firmy: jakie ma referencje, czy ma stałą siedzibę, czy ma stronę internetową, jaki ma kapitał zakładowy. Jeśli instalator okaże się jednoosobowym małym warsztatem – lepiej poszukaj innego, bo od tego nie uzyskasz żadnego roszczenia w przypadku gdy urządzenie okaże się złomem a instalacja pomyłką.
  9. Zachowaj wszystkie rachunki i umowy.
  10. Sprawdź dokładnie jakie urządzenie zostało ci dostarczone i kiedy zostało wyprodukowane. Sprawdź wszystkie elementy a nie tylko samą pompę. Zrób fotografie. W razie jakichkolwiek wątpliwości natychmiast złóż na piśmie reklamację albo lepiej odstąp od umowy (tu przyda ci się punkt 5 i 6) i zażądaj zwrotu pieniędzy.
  11. Unikaj instalacji tuż przed sezonem grzewczym. Jedyna metoda sprawdzenia jak urządznie działa to próba praktyczna. Jeśli pompę zainstalujesz jesienią i za chwilę przestanie pracować to przy 12C w domu nie chcesz usłyszeć od instalatora „może uda mi się wpaść za dwa tygodnie żeby poprawić”.
  12. Po zakończeniu instalacji nie podpisuj żadnych papierów mówiących, że odebrałeś sprawne urządzenie i akceptujesz instalację. Jeśli nie jesteś wysokiej klasy fachowcem to nie masz żadnych podstaw, żeby ocenić urządzenie i jakość instalacji. To okaże się dopiero w eksploatacji.
  13. Spróbuj poszukać fachowca całkowicie niezwiązanego z Danfoss, żeby ocenił jakie wady ma urządzenie i jakie błędy popełniono w instalacji. Wszystkie wykryte wady urządzenia i montażu zgłoś niezwłocznie, oczywiście pisemnie. Zastanów się nad opcją odstąpienia od umowy (tu znowu przyda ci się punkt 5). Nawet jeśli wady i usterki są oczywiste, w żadnym wypadku nic nie przerabiaj sam ani nie pozwalaj przerabiać instalatorom innym niż autoryzowani przez Danfoss, możesz stracić gwarancję.
  14. Co najmniej przez pierwszy rok, zakładając, że pompa działa, notuj zużycie energii. Bardzo cenne do porównania z ofertą i deklaracjami producenta.
  15. Jeśli pompa nie działa jak obiecano lub nie działa w ogóle – niezwłocznie zgłaszaj to pisemnie. Na wszelki wypadek dokumentuj fotograficznie. Nawet jeśli nie dostajesz odpowiedzi – pisz nadal i gromadź starannie wszystkie maile i sms-y.
  16. Pompa może być niebezpieczna (w moim przypadku jedna z awarii groziła porażeniem prądem), jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do prawidłowego działania – na wszelki wypadek wyłącz całkowicie zasilanie zanim zbliżysz się do urządzenia.
  17. Nie pisz skarg do centrali w Danii, to bezcelowe, nigdy nie odpowiadają.
  18. Możesz pisać skargi do polskiego biura Danfoss, czasem odpowiadają – ale żądaj konkretnych i natychmiastowych działań, po moim przypadku wiem, że oni z własnej woli nic nie zrobią.
  19. Jeśli podtrzymujesz decyzję kupna pompy Danfoss – szczęść Boże. Jeśli zaniechałeś kupna tego urządzenia – prawdopodobnie zaoszczędziłeś wiele stresów i klkadziesiąt tysiecy złotych. Jeśli nadal nie możesz podjąć decyzji – przeczytaj ten poradnik od początku.

Odpowiedź