Ogrzewanie – sterowniki pokojowe, do kotłów i pomp

Podczas wykańczania mieszkania bądź domu ważnym krokiem jest dobór ogrzewania. Ciepło w środku w dużym stopniu wpływa na komfort mieszkania. Dlatego tak ważne jest, aby ogrzewanie odpowiadało naszym preferencjom, budżetowi oraz rodzajowi budownictwa. Sterowniki do ogrzewania odgrywają tutaj niebagatelną rolę. Są one odpowiedzialne nie tylko za wspomniany wyżej komfort, ale również nasze bezpieczeństwo.

Sterowniki pokojowe

Na rynku możemy spotkać się z wieloma rodzajami sterowników pokojowy. W specjalistycznych sklepach takich jak.: Sterownikitech.pl dostaniemy sterowniki pokojowe bezprzewodowe oraz przewodowe. Wybór między tymi dwoma rozwiązaniami zależy od fazy remontu lub budowy na której się znajdujemy. Ogrzewanie przewodowe będzie potrzebować instalacji podtynkowej, tak żeby poprowadzić w niej przewody. Jeśli chodzi zaś o sterowniki bezprzewodowe wygoda polega na tym, że nadajnik umieszczamy w wybranym przez nas pomieszczeniu. Dzięki czemu mamy szerokie pole do personalizacji jego miejsca pod nasze upodobanie i użytkowanie.

Takie urządzenie zasila się bateriami więc ważne jest, aby pamiętać o ich wymianie! Zaletą bezprzewodowych sterowników do pokoju jest także łatwość w instalowaniu oraz ich mobilność. Podczas wyboru sterowników do pokoju powinniśmy zwrócić uwagę na jakość i opinie o danym producencie. Gdy zdecydujemy się na tańsze rozwiązania, które nie mają opinii i nie wiadomo tak naprawdę czy będę nam służyć na długie lata czy od razu się zepsują, możemy stracić pieniądze i czas. Dlatego warto wybrać sprawdzonego producenta, nawet jeśli taki egzemplarz będzie droższy ponieważ, wtedy zainwestujemy w sterowniki i będziemy mieć pewność, że długo będą sprawne.

Sterowniki do kotłów

Sterowniki do pieców ogrzewania centralnego czyli inaczej sterowniki do kotłów umożliwiają nam sterowanie całym procesem wytwarzania ciepła oraz rozprowadzania go po zainstwalowanym systemie ogrzewania. Takie sterowniki mają na celu dobierać odpowiedni parametry ogrzewania w taki sposób, aby jednocześnie dostarczać ciepło a równocześnie będzie wpływać korzystnie na ekonomiczną stronę ogrzewania. Sterowniki do kotłów dzielimy na wiele rodzajów, jednym z tych podziałów jest podział ze względu na funkcje, które spełnia. Najbardziej podstawowe z nich zarządzają tylko pompą i wentylatorem. Natomiast te z bardziej rozbudowany i zaawansowany funkcjami zapewniają nam sterowanie temperaturą w każdym pomieszczeniu oraz sterowanie przez internet. Na rynku dostępne mamy także sterowniki do kotłów CO. Prosty sterowniki zbudowany jest z pompy i wentylatora.

To właśnie dzięki wentylatorowi jesteśmy w stanie regulować ilość powietrza dostarczanego do do kotła co wpływa na szybkość spalania a to zaś przyczynia się do temperatury. Do tej kategorii sterowników zaliczamy także termostaty pokojowe, dzięki którym można ustawić temperaturę w danym pomieszczeniu. Przy wyborze sterownika do kotłów warto więc sugerować się renomą marki oraz efektywnością urządzenia. Tak, aby zapewniało nam maksymalne bezpieczeństwo i dobre samopoczucie dzięki odpowiedniej temperaturze pokoju.

Sterowniki do pomp

Przy wyborze sterowników do pieca ogrzewania centralnego mamy także sterowniki do pomp, które sterują pompą takiego pieca i włączają ja dopiero gdy osiągnie odpowiednią temperaturę. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że nie wszystkie piece posiadają regulatory temperatury, jednak zastosowanie ich wpływa korzystnie na dłuższą żywotność i wolniejsze zużycie pompy. Przyjmijmy, że ustawimy temperaturę załączenia pompy na najpopularniejszą czyli 40 stopni celsjusza, wtedy sterownik pompy uruchomi ją gdy w kotle temperaturą sięgnie 40 stopni.

Przy używaniu sterownika ustawiamy także temperaturę, przy której pompa ma się wyłączyć i przestać dostarczać ciepło z kotła do ogrzewania. Często sterowniki do pomp co wyposażone są w funkcję Anty Stop, która reguluję pracę poza sezonem grzewczym. Funkcja ta automatycznie uruchamia pompę co kilka dni na kilka minut, dzięki czemu pompa się nie zastanie. W ten sposób unikamy także awarii danego urządzenia. Sterowniki posiadają także funkcję Anty Zamarzanie, która uruchamia pompę gdy temperatura spadnie do ok 5 stopni celsjusza.

Więcej

Polecamy

Najnowsze

Jak dobrze wykonana elewacja może ograniczyć straty ciepła?

Ograniczenie start ciepła z budynku zapewnia trwałość użytych wyrobów budowlanych oraz zmniejsza koszty utrzymania obiektu. Aby ograniczyć ucieczkę ogrzanego powietrza, trzeba zadbać o właściwe...

Kominek nie tylko na zimę

Nowoczesne kominki dały się poznać jako urządzenia gwarantujące bezpieczeństwo energetyczne i wysoką efektywność. Szczególnie mocno odczuliśmy to podczas zimy, która właśnie mija. Ekstremalne warunki...

Wszystko co musisz wiedzieć o malowaniu kaloryfera

Kaloryfer to nieoceniony przyjaciel w trakcie mroźnej zimy – czy dbasz jednak o to, by przez cały rok prezentował się korzystnie? Gdy nie zatroszczy...