Instalacja fotowoltaiczna na działkach ROD

Skorzystaj z trwałego i niezawodnego systemu, który wpłynie na Twoje oszczędności, a zadba środowisko. Sprawdź, jak uzyskać dofinansowanie do paneli fotowoltaicznych montowanych na terenie ogródków działkowych.

Odnawialne źródła energii to ukłon w stronę ekologii, a jednocześnie oszczędność oraz niezależność. Panele fotowoltaiczne stały się w ostatnich latach ogromnie popularne i nieustannie rośnie liczba ich zwolenników. Znajdują one zastosowanie zarówno na budynkach starszych, jak i świeżo postawionych. Chętnie korzystają z nich właściciele domów całorocznych, firm, a od pewnego czasu również domków letniskowych.

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Fotowoltaika jest procesem, w którym promienie słoneczne przekształcane zostają w prąd elektryczny, dokładnie ten sam, do którego przywykliśmy. Z powodzeniem możesz nim zasilić dowolne urządzenie elektryczne, którego używasz w domu.

Głównym punktem zachodzenia przemiany w instalacji, jest ogniwo fotowoltaiczne. Połączone ze sobą ogniwa tworzą moduł fotowoltaiczny, te zaś składają się na panel. Prąd powstający w panelu wędruje do falownika, gdzie przybiera postać prądu przemiennego o takiej samej częstotliwości i napięciu, jak standardowy prąd sieciowy.

Zalety korzystania z fotowoltaiki

Klienci najczęściej decydują się na ten rodzaj odnawialnego źródła energii z trzech powodów.

  • Oszczędności finansowe – źródłem Twojego prądu staje się słońce. Jest ono pewne, niezawodne i bezpłatne. Jeśli w ciągu lata wyprodukujesz więcej prądu, niż potrzebujesz, nadwyżka zostanie odesłana do sieci dostawcy energii elektrycznej. W przypadku niedoboru prądu w pochmurne dni, pobierasz go od dostawcy i płacisz jedynie za to zużycie. Choć koszty związane z montażem paneli fotowoltaicznych zdają się być wysokie, są one jednorazowe i z każdym rokiem stopniowo się zwracają. Dodatkowo możesz złożyć wniosek o dofinansowanie wynoszące nawet 50%, a także odliczyć koszty instalacji od podatku.
  • Ekologiczne źródło prądu – o ile paliwa kopalniane kiedyś się skończą, o tyle światło słoneczne jest niewyczerpalne. Panele są ciche, nie emitują zanieczyszczeń i podlegają pełnej utylizacji. Praktycznie każdy, kto tylko ma dostęp do promieni słonecznych może pozwolić sobie na montaż takich paneli.
  • Niezawodność – moduły fotowoltaiczne są odporne na wszelkie zjawiska atmosferyczne, niską temperaturę, deszcz, a także śnieg i wiatr. Nie wymagają konserwacji, raczej nie ulegają awarii. Jeśli chcesz mieć pewność zakupu solidnego produktu, fotowoltaika dla domu realizowana przez firmę Inovativ zagwarantuje Ci najwyższą jakość.

Panele słoneczne na działce

Coraz częściej instalacja fotowoltaiczna pojawia się na domkach letniskowych. Korzystając z budynku głównie w sezonie wiosenno-letnim, w zasadzie stajesz się samowystarczalny pod względem energetycznym. Wyprodukowany prąd wystarczy Ci na użytkowanie sprzętu AGD, RTV, światło i ogrzewanie w chłodniejsze dni.

Działkowicze należą zwykle do miłośników natury i terenów zielonych, dlatego ogromną zaletą jest dla nich możliwość wykorzystywania odnawialnego źródła energii, którego użytkowanie nie ingeruje w środowisko.

Warto zauważyć, że panele bywają jedynym rozwiązaniem dla działek usytuowanych w takim miejscu, które wyklucza możliwość podłączenia przewodów wysokiego napięcia.

Jeśli nie jesteś pewien, czy instalacja paneli będzie możliwa w Twoim konkretnym przypadku, uzgodnij to ze specjalistami w dziedzinie fotowoltaiki. Sprawdź ofertę w Inovativ http://inovativ.pl/ i umów się na bezpłatną konsultację

Dofinansowanie do fotowoltaiki w domku rekreacyjnym

Od pewnego czasu nie ma konieczności posiadania meldunku w miejscu montażu paneli słonecznych, by liczyć na dotację. Dzięki programowi „Mój prąd” Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nie bierze pod uwagę stanu prawnego nieruchomości, na której instalowane są panele, pod warunkiem, że będą one służyć jedynie wytwarzaniu prądu na własny użytek. Instalacja może się znajdować na dachu domku, garażu lub stać niezależnie od nich. Bardzo istotnym jest jednak korzystanie z wytwarzanej energii w ciągu pierwszych 3 lat. Dofinansowana może być instalacja o mocy 2-10 kW, a wartość dopłaty nie przekroczy 50% (max. 5 tys. zł) wszystkich kosztów.

Wnioski o udział w programie możesz składać drogą elektroniczną za pośrednictwem platformy gov.pl.

Więcej

Polecamy

Najnowsze

Panele ścienne czyli jak odświeżyć wnętrze z klasą

Panele ścienne stanowią nieodłączny element współczesnego designu wnętrz, oferując nie tylko estetyczne ulepszenie każdego pomieszczenia, ale także funkcjonalne rozwiązania dla domów i mieszkań. Ich...

Koza w Twoim Domu: Nowoczesne Piecyki na Drewno jako Źródło Ciepła i Stylu.

Nie w każdym domu montuje się ogrzewanie gazowe, które uznawane jest za dosyć kosztowne. Już sama instalacja jest relatywnie droga. W przypadku małych domków...

Jak wybrać źródło ogrzewania do swojego domu o powierzchni 200m2?

Współczesne technologie i rosnąca świadomość ekologiczna sprawiają, że wybór odpowiedniego systemu ogrzewania dla dużego domu o powierzchni 200m2 staje się kluczowym elementem planowania budowy....