Promienniki ciepła

Stosunkowo często wykorzystywane do ogrzewania pomieszczeń o dużej powierzchni i kubaturze, jak hale produkcyjne, magazyny, warsztaty, sklepy czy kościoły. Mogą też służyć do rozmrażania pojazdów, ogrzewania ogrodów zimowych, osuszania czy utrzymywania stałej temperatury w procesach przemysłowych. Niezależnie od budowy, ogrzewają pomieszczenia przez promieniowanie podczerwone – podobnie jak Słońce ogrzewa Ziemię. Promieniowanie ogrzewa przegrody w pomieszczeniu i znajdujące się w nim wyposażenie. Następnie, od nich ciepło przekazywane jest do pomieszczenia.

Ekran promiennika odbija ciepło wytworzone przez jego element grzewczy, które następnie kierowane jest do pomieszczenia. Dzięki temu można ogrzewać tylko tę cześć pomieszczenia gdzie jest to potrzebne. Umieszczając promiennik w odpowiednim miejscu lub kierując go w odpowiednią stronę można ogrzewać np. pojedyncze miejsce pracy lub konkretną powierzchnię czy strefę w pomieszczeniu.

Główną zaletą promienników jest natychmiastowy odbiór z nich ciepła tam gdzie jest ono potrzebne oraz prosta instalacja. W niektórych, nie potrzebne są systemy wytwarzania i rozprowadzania ciepła, tym samym instalacja promienników można być znacznie tańsza niż tradycyjnych systemów ogrzewania. Jednocześnie, ogrzewanie promiennikami zapewnia optymalny komfort cieplny dla człowieka.
W zależności od potrzeb i możliwości można wybrać promienniki: elektryczne, gazowe lub wodne.

Promienniki elektryczne
Są bezpiecznym i ekologicznym sposobem ogrzewania pomieszczeń. Po włączeniu od razu ogrzewają potrzebną powierzchnię w pomieszczeniu. Mogą zostać zamontowane na stałe lub w formie umożliwiającej ich przemieszczanie, np. na stojaku.
Główną zaletą promienników elektrycznych są niskie koszty inwestycji, duża wydajność i niskie koszty utrzymania. Wadą są stosunkowo wysokie koszty energii elektrycznej.

Promienniki gazowe

Energia cieplna w promiennikach gazowych wytwarzana jest ze spalania gazu. Ciepło następnie gromadzi się w rurze promieniującej i oddawane jest do ogrzewanego pomieszczenia w postaci promieniowania podczerwonego. Główną zaletą promienników gazowych jest to, że są tańsze w eksploatacji od promienników elektrycznych. Wadą, bardziej skomplikowana instalacja wymagająca doprowadzenia gazu ziemnego do promienników.
Promienniki gazowe mogą być również zasilane gazem LPG z butli – małe przenośne urządzenia można wykorzystać do ogrzewania pomieszczeń gdzie nie ma jeszcze zasilania elektrycznego lub podczas wyjazdów.

Promienniki gazowe można spotkać jako rurowe lub ceramiczne. Ceramiczne (tzw. jasne), posiadają ceramiczny generator, w którym spala się mieszanina gazu i powietrza. Promienniki rurowe (tzw. ciemne), zbudowane są z rury promieniującej wykonanej ze stali nierdzewnej lub aluminium.

Promienniki wodne
Ciepła woda przepływając przez promiennik oddaje ciepło do pomieszczenia. Promienniki wodne montowane są najczęściej pod sufitem. W tym rozwiązaniu potrzebne jest urządzenie grzewcze, które ogrzeje wodę i instalacja rozprowadzająca ciepłą wodę do promienników. Tym samym, instalacja tego rodzaju promienników będzie wymagała większych nakładów na inwestycję. Jednak, ich główną zaleta jest możliwość wykorzystania promiennika również do chłodzenia pomieszczenia w lecie.

Polecamy

Najnowsze

Dlaczego warto stosować promienniki podczerwieni w łazienkach?

Ciepło i komfort w domu to podstawa, bez której nie sposób się obejść. Jednak nawet w domowym zaciszu istnieją przestrzenie, wymagające specjalnej uwagi oraz odpowiedniego zaplanowania instalacji grzewczej tak, żeby zapewnić maksymalną wygodę użytkowania wnętrza. Bez wątpienia do najbardziej problematycznych należy miejsc łazienka.   Czemu zapewnienie odpowiedniej temperatury w łazience jest tak ważne oraz w […]

Czy ogrzewanie pompą ciepła, to najlepszy sposób?

Pomysłów na ogrzewanie budynku jest co najmniej kilka, ale który z nich jest najlepszy? Czy trend na montaż pompy ciepła, który stale rośnie, jest oby na pewno dobrym rozwiązaniem? W poniższym tekście wyznaczone zostaną plusy w związku z montażem pompy ciepła, co być może przekona wiele osób do zmiany sposobu ogrzewania swojego domu, na ten […]

Regulator pokojowy – co to jest i do czego Ci się przyda

Utrzymywanie jednakowej temperatury na kotle węglowym jest bardzo ważne, ponieważ temperatura na poziomie 60-65 °C umożliwia najbardziej efektywne działanie całej instalacji. W przypadku kotłów gazowych jest to raczej nieopłacalne i niepraktyczne. Nie ma znaczenia natomiast jaki rodzaj kotła posiadamy w przypadku zamontowania regulatora , ponieważ taki montaż zawsze (bez względu na rodzaj kotła) umożliwia właścicielowi […]