Ogrzewanie podłogowe elektryczne

Elektryczne ogrzewanie podłogowe może być głównym lub uzupełniającym źródłem ciepła do ogrzewania budynku lub pojedynczych pomieszczeń. Jest prostsze wykonaniu i eksploatacji od wodnego, przy tym samym komforcie w ogrzewanych pomieszczeniach. Nie ma tutaj rur w podłodze i wody, którą transportowane jest ciepło do poszczególnych pomieszczeń. Wszystko to sprawia, że elektryczne ogrzewanie podłogowe jest tańsze w wykonaniu od wodnego. Może być również tańsze od tradycyjnej instalacji grzejnikowej. Same korzyści ? Niestety nie – ogrzewanie prądem całego domu dużo kosztuje. Ale i z tym można sobie poradzić wykonując akumulacyjne elektryczne ogrzewanie podłogowe. Wówczas można ogrzewać pomieszczenia wykorzystując prąd z tańszej taryfy (nocnej).

 

Schemat ogrzewania podłogowego elektrycznego
Schemat ogrzewania podłogowego elektrycznego

 

Zastosowanie

Elektryczne ogrzewanie podłogowe stosowane jest do ogrzewania nowych jak i modernizowanych domów, biurach, warsztatach, a nawet halach sportowych. Elektryczne przewody grzewcze mają o wiele szersze zastosowanie – mogą podgrzewać lustro; usuwają śnieg i oblodzenie z rynien, podjazdów, schodów; mogą również zabezpieczać rurociągi przed zamarznięciem.

W nowych budynkach w podłodze układane są kable grzewcze, które zamieniają energię elektryczną w ciepło, przekazywane do ogrzewanego pomieszczenia. W modernizowanych budynkach, najprostszym rozwiązaniem może być zastosowanie gotowych mat z ułożonymi już przewodami grzewczymi – dzięki temu tylko minimalnie zwiększy się wysokość już istniejącej podłogi.

Kable i maty grzewcze mogą być układane pod podłogami z betonu, pod podłogami drewnianymi oraz w modernizowanych pomieszczeniach – pomiędzy starym i nowym wykończeniem podłogi, np. w warstwie kleju pod nowymi płytkami.

 

Akumulacyjne ogrzewanie podłogowe elektryczne

W ogrzewaniu akumulacyjnym, podłoga oprócz funkcji ogrzewania pomieszczenia, pełni również rolę akumulatora ciepła. Dzięki temu, można korzystać z tańszej taryfy energii elektrycznej i zgromadzić zapas ciepła w podłodze, który zostanie wykorzystany w czasie obowiązywania droższej taryfy, tzw. dziennej (system dwutaryfowy).

Żeby podłoga była dobrym akumulatorem ciepła wylewka betonowa musi mieć odpowiednią grubość: od 7 do 15 cm. Grubość wylewki zależy od: zapotrzebowania na ciepło danego pomieszczenia, długości okresu w którym obowiązuje tańsza taryfa (nocna), rodzaju wykończenia podłogi i od konstrukcji samego budynku.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne może stanowić główne źródło ciepła do ogrzewania budynku lub dodatkowe, np. jako uzupełniające ogrzewanie łazienki czy kuchni. Nawet w lecie występują chłodne dni, w których łatwo można dogrzać łazienkę ciepłą podłogą i zapewnić w niej komfortową temperaturę.

Zalety

Wady

Nie ma grzejników Wysokie koszty ogrzewania prądem
Łatwe wykonania elektrycznego ogrzewania podłogowego w nowych jak i modernizowanych pomieszczeniach – lekka konstrukcja podłogi „Ciężka” podłoga przy akumulacyjnym ogrzewaniu podłogowym elektrycznym
Doskonałe rozwiązanie jako dodatkowe źródło ciepła
Przewody grzewcze stanowią źródło ciepła – nie potrzeba kotła i ru
Wysoka trwałość ogrzewania
Niski koszt inwestycji
Nie wymaga obsługi serwisowej

Zobacz również:
Ogrzewanie podłogowe
Ogrzewanie podłogowe wodne

Polecamy

Najnowsze

IV Kongres Słuchaczy Szkoły Viessman

W dniach 27-28 maja 2011 r. w Piasecznie miał miejsce IV Kongres Szkoły Policealnej Nowoczesnych Technik Grzewczych Akademii Viessmann. Impreza ma charakter ogólnopolski i stanowi okazję do spotkania się w jednym miejscu słuchaczy i wykładowców ze wszystkich oddziałów szkoły Polsce. Organizacja Kongresu zbiegła się z premierą nowości rynkowych firmy Viessmann w Polsce. Dlatego też nieprzypadkowo […]

Czy pompa ciepła pracuje w mroźne dni?

Pytanie o to, czy pompa ciepła poradzi sobie w przypadku dużych mrozów, pojawia się bardzo często przed wyborem źródła ciepła do domu. Wraz z ekspertami z firmy Vaillant postaramy się przedstawić zasadę działania pompy ciepła w mroźne dni oraz przybliżmy hybrydowe systemy grzewcze. Z tekstu dowiesz się: w jakich temperaturach pracuje pompa ciepła, na czym […]

Jak wybrać źródło ogrzewania do swojego domu o powierzchni 200m2?

Współczesne technologie i rosnąca świadomość ekologiczna sprawiają, że wybór odpowiedniego systemu ogrzewania dla dużego domu o powierzchni 200m2 staje się kluczowym elementem planowania budowy. Taki metraż wymaga przemyślanego podejścia, które zapewni komfort, oszczędność i dbałość o środowisko w kontekście ogrzewania. Czynniki decydujące o wyborze ogrzewania Wybór systemu ogrzewania dla domu o dużej powierzchni, takiej jak […]