Nagrzewnice wodne

Nagrzewnica wodna

Nagrzewnice wodne stosowane są często do ogrzewania dużych i wysokich pomieszczeń, gdzie tradycyjne grzejniki nie są w stanie zapewnić wymaganego komfortu cieplnego. Nagrzewnica wodna ma prosta budowę – składa się z wentylatora i wymiennika ciepła, w którym woda ogrzewa przepływające powietrze. Kocioł gazowy, olejowy lub na paliwo stałe, ogrzewają wodę, która systemem rur zasila nagrzewnice lub kilka nagrzewnic w danym pomieszczeniu czy budynku. Wentylator wymusza przepływy powietrza przez nagrzewnicę, która ogrzewa nawiewane powietrze do wymaganej temperatury.

Najczęściej, nagrzewnice wodne montowane są na ścianie lub pod sufitem. Aby zapewnić wymaganą temperaturę w pomieszczeniu lub tylko w określonej jego części, stosuje się jedną lub kilka nagrzewnic o odpowiedniej mocy grzewczej.
W zależności od konstrukcji, nagrzewnice wodne mogą zasysać powietrze z pomieszczenia tzw. powietrze obiegowe, z zewnątrz budynku, oraz jednocześnie – powietrze obiegowe mieszać z zewnętrznym w specjalnej skrzyni mieszającej wyposażonej w przepustnice sterujące ilością pobieranego powietrza.

Ciepłe powietrze nawiewane jest do pomieszczenia, najczęściej bezpośrednio z nagrzewnicy. Po stronie nawiewnej i ssawnej można również zastosować krótkie kanały powietrzne, aby np. zasysać zimne powietrze przy podłodze i ogrzane nawiewać z góry – zmniejsza to uwarstwienie temperatury powietrza w ogrzewanym pomieszczeniu.

Nagrzewnice wodne sufitowe, montowane są bezpośrednio do sufitu lub do wsporników konstrukcyjnych, przystosowane są także do montażu na ścianie. W urządzeniu zabudowane są: wentylator, nagrzewnica i często również filtr powietrza. Przez odpowiednie ustawienie, ciepłe powietrze może wylatywać w kierunku poziomym lub pionowo w dół.

Nagrzewnice wodne wykorzystywane są głównie do ogrzewania oraz wentylacji dużych i wysokich pomieszczeń. Niektóre urządzenia przystosowane są również do zasilania woda lodową dzięki czemu można wykorzystać nagrzewnicę również do chłodzenia pomieszczeń w upalne dni. W zależności od konstrukcji nagrzewnicy i rozwiązania instalacji, można sterować kierunkiem i ilością nawiewanego powietrza, jego temperaturą, oczyszczać powietrze nawiewane oraz ogrzewać pomieszczenie tylko wtedy kiedy jest to potrzebne. Po przerwie w ogrzewaniu, np. nocnej, nagrzewnica szybko zapewni ciepło w miejscach gdzie jest ono potrzebne.
Nagrzewnice wodne dostępne są również w wykonaniu kanałowym, do wbudowania w instalację wentylacji mechanicznej budynku.

Zalety Wady
Duży zakres dostępnych mocy grzewczych Są to urządzenia stacjonarne, których nie można przenieść w inne miejsce
Niskie koszty eksploatacji, w zależności od zastosowanego źródła ciepła Potrzebują centralnego źródła ciepła do ogrzewania wody zasilającej nagrzewnice, np. kocioł grzewczy
Łatwa obsługa Konieczność wykonania instalacji rur rozprowadzających wodę grzewczą do poszczególnych nagrzewnic
Mała bezwładność i szybkie ogrzanie pomieszczenia do wymaganej temperatury
Możliwość wykorzystania nagrzewnic również do chłodzenia pomieszczeń w lecie

Polecamy

Najnowsze

Jak odpowiednio zadbać o konserwację wymiennika ciepła?

Wymiennik ciepła ma za zadanie przekazywać ciepło pomiędzy dwoma środowiskami. Jest to sprzęt, który jest kupowany na długie lata i tyle powinien służyć. Należy odpowiednio zadbać o konserwację tak, aby rzeczywiście korzystać z niego możliwie najdłużej. Dlaczego warto regularnie czyścić wymiennik ciepła? Wymiennik ciepła powinien być czyszczony, według zaleceń raz na dwa lata. Oczywiście, jeżeli […]

Dobrej jakości pompa to priorytet dla udanej inwestycji

Instalacja pompy ciepła jako źródła ogrzewania to nie tylko oszczędność w kosztach ogrzewania, ale również inwestycja w ekologię oraz komfort obsługi pompy. Kupując dobrej jakości pompę ciepła, dopasowaną do powierzchni domu, jak też potrzeb grzewczych jego użytkowników możemy być pewni zadowolenia z instalacji. Pompy ciepła są nie tylko bezemisyjne, ale też niemalże bezobsługowe. Obsługa pompy […]

Wybieramy kocioł gazowy – dobór i instalacja

Każdy budynek wymaga indywidualnego podejścia do sposobu jego ogrzewania. Ale, każdy inwestor ma podobne oczekiwania: kocioł powinien zapewnić jak najniższe koszty ogrzewania, wysoki komfort ciepłej wody użytkowej oraz powinien być niezawodny i trwały.   Niskie koszty ogrzewania. Obecnie budowane domy jednorodzinne potrzebują stosunkowo mało ciepła do ich ogrzania. Zapotrzebowanie na ciepło budynku o powierzchni ogrzewanej […]