Kotły na drewno

Instalacja ogrzewania jest obecnie bardzo ważnym elementem wyposażenia domu. Powinna gwarantować komfortowe ciepło dostarczane zgodnie z zapotrzebowaniem, zapewnić niskie koszty ogrzewania domu (również w przyszłości), oraz nie zanieczyszczać środowiska naturalnego. No i, najlepiej jeśli inwestycja nie wyczyści nam portfela. Dzisiaj łatwo spełnić tak wysokie wymagania stosując urządzenia wykorzystujące energię odnawialną zawartą w drewnie.

Drewno jest produktem naturalnym i łatwodostępnym. Zapewnia jedne z najniższych kosztów ogrzewania i nie zanieczyszcza atmosfery. Jest jedynym paliwem, które posiada zerowy bilans dwutlenku węgla (CO2), tzn. ilość emitowanego w spalinach dwutlenku węgla jest zbliżona do ilości tego gazu pochłoniętego przez roślinę w czasie jej wzrostu.

Paliwo w kotłach na drewno

Paliwo wykorzystywane w kotłach na drewno
Paliwo wykorzystywane w kotłach na drewno

Kotły na drewno mogą być zasilane drewnem w kawałkach, szczapach, wiórami, trocinami, peletami, brykietem drzewnym itp. Jednak, maksymalne wykorzystanie energii zawartej w drewnie zapewniają tzw. kotły zgazowujące drewno. Zamieniają one drewno na gaz drzewny, który następnie jest spalany. Spaliny zawierają jedynie dwutlenek węgla i parę wodną. Przy właściwej eksploatacji kotła nie zauważymy dymu wydobywającego się z komina.

Podczas spalania powstają minimalne ilości popiołu, który wystarczy usunąć z kotła raz na dwa tygodnie.

Kotły zgazowujące drewno wymagają paliwa o niskiej wilgotności co wiąże się z koniecznością jego przechowywania przez ok. 1,5 roku (tzw. sezonowanie drewna), lub od razu można kupić drewno „suche”.

Drewno można przechowywać bez jakichkolwiek strat energetycznych. Sezonowanie obniża wilgotność drewna i podwyższa jednocześnie jego wartość opałową – im niższa wilgotność drewna tym więcej ciepła uzyskamy z jego spalenia. Optymalne warunki spalania uzyskuje się stosując drewno w polanach o wilgotności od 15 do 25%. Drewno drobne jak trociny, ścinki, szczapy mogą być mieszane z drewnem grubym.

Budowa i wyposażenie kotłów na drewno

Kotły zgazowujące drewno wyposażone są w wentylator, który w zależności od zapotrzebowania budynku na ciepło dostarcza odpowiednią ilość powietrza do spalania. Elektroniczny regulator sterując pracą wentylatora reguluje moc grzewczą kotła, np. w zakresie od 30 do 100% jego maksymalnej mocy grzewczej.

Stosowane są dwa rodzaje wentylatorów powietrza:

  • nadmuchowe, które tłoczą powietrze do kotła
  • wyciągowe, który wyciągają spaliny z kotła i zapewniają napływ do jego wnętrza powietrza.

Wentylator wyciągowy montuje się na wylocie spalin z kotła do kominka. Ma tę zaletę, że zapewnia stabilizację ciągu kominowego podczas całego cyklu pracy kotła niezależnie od warunków atmosferycznych – np., częste zmiany pogody mogą powodować skokowe zmiany ciągu kominowego, w skrajnych przypadkach skutkuje to porywaniem niedopalonych części paliwa lub tzw. duszenie kotła z powodu zbyt małego ciągu kominowego. Wentylator wyciągowy wytwarza podciśnienie w komorze zgazowania i spalania – spaliny i gazy nie mają możliwości wydostania się z kotła do pomieszczenia.

Obsługa kotłów na drewno

Kotły zgazowujące drewno wymagają obsługi związanej z uzupełnianiem paliwa co 4 do 12 godzin, w zależności od zapotrzebowania budynku na ciepło (temperatur zewnętrznych).

Odstępy pomiędzy kolejnymi załadunkami paliwa można wydłużyć stosując tzw. zasobnik buforowy wody grzewczej. Pełni on funkcję akumulatora ciepła oraz zapewnia zawsze optymalne warunki pracy kotła i oszczędniejsze zużycie paliwa.

Kocioł ładuje zasobnik buforowy a instalacja ogrzewania domu pobiera z niego tylko tyle ciepła ile potrzebuje w danej chwili do ogrzania domu. Dzięki zasobnikowi, kocioł może pracować z maksymalną sprawnością niezależnie od zmieniającego się zapotrzebowania budynku na ciepło. Nadwyżki ciepła zgromadzone w buforze wykorzystywane są do ogrzewania domu nawet gdy kocioł już wygaśnie.

Dodatkowe instalacje przy kotłach na drewno

Doskonałym uzupełnieniem dla kotłów na paliwo stałe są kolektory słoneczne. W okresie letnim dostarczą ok. 80-100% ciepła potrzebnego do ogrzewania ciepłej wody użytkowej. Dzięki temu kocioł będzie rzadziej uruchamiany, lub pozostanie całkowicie wyłączony. Zapewni to wygodę i dodatkowo oszczędzimy na kosztach ogrzewania – szczególnie gdy nie będziemy używać grzałki elektrycznej do ogrzewania ciepłej wody w lecie.

Mimo, że kotły zgazowujące drewno wymagają obsługi to, decydując się na ogrzewanie drewnem można zapewnić sobie naturalnie ciepły dom i niskie koszty ogrzewania, porównywalne nawet z ogrzewaniem pompą ciepła.

 

Polecamy

Najnowsze

Dlaczego warto zainwestować w piec akumulacyjny od Emultimax?

Coraz większa liczba osób szuka efektywnych rozwiązań w dziedzinie ogrzewania swoich domów i mieszkań. Wśród różnorodnych opcji, które obecnie dostępne są na rynku, piec akumulacyjny zdobywa sobie coraz większe uznanie. Jego popularność stale rośnie, a nie bez powodu! W niniejszym artykule reklamowym przyjrzymy się, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na inwestycję w piece akumulacyjne […]

Nagrzewnice gazowe

Nagrzewnice gazowe mogą być zamontowane na ścianie, pod sufitem, na zewnątrz budynku np. na dachu, a przy większych mocach grzewczych, można je ustawić w pomieszczeniu jako urządzenia wolnostojące. Składają się z obudowy, w której znajdują się: wentylator, wymiennik ciepła i palnik gazowy. Zaletą nagrzewnic gazowych jest szybkie wytwarzanie ciepła i przekazywanie do ogrzewanego pomieszczenia. Same […]

Z jaką sprawnością pracuje pompa ciepła?

Pompa ciepła pobiera energię ze środowiska naturalnego:  gruntu, wody lub powietrza. Do jej pracy potrzebny jest również prąd elektryczny. Dla oceny sprawności pomp ciepła posługujemy się wskaźnikami które określają normy, są to: wskaźnik efektywności pompy ciepła i roczny wskaźnik pracy instalacji. Trochę teorii…  Wskaźnik efektywności COP jest to stosunek mocy grzewczej pompy ciepła (tego co […]