Grzejniki elektryczne

Grzejniki elektryczne są bardzo łatwe w instalacji, bo nie potrzebują rur i wody, która może w zimie zamarznąć. Nie potrzebują również źródła ciepła, np. kotła gazowego czy węglowego.

Grzejnik elektryczny zamienia energię elektryczną w ciepło, które dostarcza do ogrzewanego pomieszczenia. Wystarczy ustawić grzejnik elektryczny na podłodze lub powiesić na ścianie, podłączyć do gniazdka elektrycznego i od razu można ogrzewać pomieszczenie.

Grzejniki elektryczne przekazują ciepło do ogrzewanego pomieszczenia przez konwekcję lub promieniowanie.

Podobnie jak w tradycyjnych grzejnikach konwekcyjnych, powietrze przepływa przez grzejnik elektryczny, nagrzewa się i krąży w pomieszczeniu oddając jemu ciepło. Przepływ powietrza przez grzejnik może odbywać się samoczynnie lub wymuszany przez wentylator.

Grzejniki promieniujące, przekazują ciepło do ogrzewanego pomieszczenia przez promieniowanie. Promieniowanie cieplne płyty grzejnika powoduje nagrzewanie ścian, podłogi i elementów wyposażenia pomieszczenia. Powietrze stykając się z przegrodami i wyposażeniem ogrzewa się. Promieniowanie ogrzewa również bezpośrednio ludzi znajdujących się w pomieszczeniu.

Grzejniki promieniujące dostarczają ciepło tam gdzie jest ono najbardziej potrzebne. Jednocześnie szybko zapewniają komfortową temperaturę przy mniejszym zużyciu energii.

Grzejniki elektryczne znakomicie sprawdzą się jako tymczasowe źródło ciepła, np. podczas remontów, w zimne letnie dni kiedy chcemy tylko na chwilę dogrzać łazienkę lub inne pomieszczenie. Są łatwe w obsłudze i lekkie – można przestawić grzejnik w inne miejsce lub do innego pomieszczenia.

Sterowanie pracą grzejnika elektrycznego, jego wydajnością cieplną, realizowane jest bezpośrednio na grzejniku lub osobnym termostacie – regulatorze. Można ustawić wymaganą temperaturę w pomieszczeniu, obniżoną np. w godzinach nocnych, oraz zaprogramować pracę ogrzewania w poszczególne dni tygodnia.

Zalety Wady
niskie koszty inwestycji – brak rur, kotła, wody w instalacji wysokie koszty ogrzewania energią elektryczną
szybka instalacja i uruchomienie
doskonale sprawdzają się jako dodatkowe źródło ciepła

 Zobacz również:

Polecamy

Najnowsze

Jak słońce pozwoli Ci uniknąć podwyżek cen prądu? Wykorzystaj OZE do zasilania urządzeń w swoim domu

Informacje o podwyżkach cen prądu coraz częściej pojawiają się w polskich mediach. Choć drastyczny wzrost kosztów za energię elektryczną dla prywatnych właścicieli domów nie jest jeszcze potwierdzony, już teraz wiele koncernów musi zapłacić więcej za wytwarzanie prądu. Skutki tego odczują wszyscy odbiorcy energii.     Czy inwestycja w instalacje OZE, zwłaszcza w fotowoltaikę, pomoże Ci […]

Kotły c.o. – zasada funkcjonowania i podział

Kotły centralnego ogrzewania (c.o.), nazywane potocznie piecami c.o., zamieniają energię paliwa w ciepło, które następnie instalacją ogrzewania domu rozprowadzane jest do poszczególnych pomieszczeń. Jednym z ważniejszych czynników wyboru odpowiedniego kotła/pieca, jeśli nie najważniejszym, to rodzaj zastosowanego paliwa i związane z tym przyszłe koszty ogrzewania. Rodzaj paliwa do kotłów CO Do ogrzewania domu możemy wybrać praktycznie […]

Kolektory płaskie

Kolektory słoneczne płaskie zamieniają energię słoneczną na ciepło, które można wykorzystać do ogrzewania wody użytkowej, wody w basenach i do ogrzewania domu – najczęściej wykorzystywane są do wspomagania ogrzewania wody użytkowej.  W zależności od rodzaju kolektorów możemy je zamontować w każdym dostępnym miejscu, np. na dachu pochylonym lub płaskim, wbudowane w połać dachu, na ścianie […]