Jak słońce pozwoli Ci uniknąć podwyżek cen prądu? Wykorzystaj OZE do zasilania urządzeń w swoim domu

Informacje o podwyżkach cen prądu coraz częściej pojawiają się w polskich mediach. Choć drastyczny wzrost kosztów za energię elektryczną dla prywatnych właścicieli domów nie jest jeszcze potwierdzony, już teraz wiele koncernów musi zapłacić więcej za wytwarzanie prądu. Skutki tego odczują wszyscy odbiorcy energii.
 
 

Czy inwestycja w instalacje OZE, zwłaszcza w fotowoltaikę, pomoże Ci uniknąć skutków wzrostu cen? Czy panele biorące udział w przetwarzaniu promieniowania słonecznego na prąd są w stanie zapewnić odpowiednią ilość energii w domach wolnostojących przez cały rok? We współpracy z firmą Vaillant radzimy, jak skutecznie wykorzystać dostępną energię ze słońca.

Jak działa fotowoltaika? Poznaj sposób przetwarzania energii słonecznej na prąd

Żeby zyskać pewność, że w Twoim domu fotowoltaika będzie opłacalna w kontekście rosnących cen prądu z sieci, warto bliżej przyjrzeć się samemu procesowi pozyskiwania energii ze słońca.

Okazuje się, że promieniowanie słoneczne, które dociera do Ziemi w ciągu jednego dnia, mogłoby pokryć zapotrzebowanie energetyczne ludzkości nawet przez 180 lat. Kluczowe jest więc znalezienie sposobu, który pozwoli w jak największym stopniu wykorzystać dostępną energię.

Systemy fotowoltaiczne, takie jak auroPOWER, przetwarzają energię słoneczną na prąd zmienny za pomocą trzech komponentów:

  • paneli fotowoltaicznych zbudowanych z ogniw krzemowych, dzięki którym możliwe jest przekształcenie energii słonecznej na prąd stały;
  • falownika (inwertera solarnego), który przetwarza prąd stały w prąd zmienny dostarczany do kolejnego elementu systemu;
  • modułów sterujących, za pomocą których uzyskany prąd może dotrzeć do sprzętów elektrycznych w domu, w tym do urządzeń do CO i CWU.

O sprawności systemu fotowoltaicznego decyduje kilka czynników. Jednym z nich jest rodzaj wykorzystywanych ogniw. Obecnie jednymi z najbardziej efektywnych rozwiązań na rynku są monokrystaliczne ogniwa fotowoltaiczne krzemowe, które pozwalają uzyskać od 17 do 18% sprawności (z jednego panelu).

Inne kwestie, które mają wpływ na wydajność fotowoltaiki, są uzależnione od montażu systemu – jego lokalizacji względem stron świata, kąta nachylenia paneli oraz stopnia nasłonecznienia.

Jak obliczyć moc instalacji fotowoltaicznej?

Przed zakupem paneli fotowoltaicznych należy zwrócić uwagę nie tylko na rodzaj ogniw, ale też inne właściwości – wytrzymałość na obciążenia mechaniczne (zalegający śnieg), wytrzymałość na podciśnienie (bardzo silne wiatry) oraz wytrzymałość na uderzenia (grad) i korozję (mgła solna, amoniak). Im odporność paneli będzie większa, tym wyższa skuteczność systemu.

Jak natomiast wygląda kwestia wyboru mocy urządzenia? Czy zawsze należy wybierać systemy o jak większej mocy, aby skuteczniej zabezpieczyć się przed wzrostem cen prądu? Niekoniecznie. Moc instalacji fotowoltaicznej w danym budynku powinna być uzależniona od dwóch podstawowych warunków technicznych:

  • maksymalnej ilości energii, która ma być wytworzona w ciągu roku – nie należy przekraczać 100–120% rocznego zużycia energii w budynku,
  • wartości mocy przyłączeniowej budynku do sieci elektroenergetycznej – która dla domu jednorodzinnego wynosi zwykle od 10 do 15 kW .

Nie można więc dopuścić do sytuacji, w której instalacja fotowoltaiczna będzie przewymiarowana. Jeśli system wytworzy za dużo energii, to nie zostanie ona wykorzystana przez domowników w wyznaczonym czasie, co wiąże się ze stratami (właściciel instalacji niepotrzebnie poniósł zwiększony koszt inwestycji w instalację za dużą jak na jego potrzeby).

Fotowoltaika jest więc najbardziej opłacalna, gdy pokrywa od 80 do 100% zapotrzebowania na energię – dzięki temu prąd jest wykorzystywany na miejscu, a ewentualny nadmiar zostanie oddany do sieci.

Jak działa net-metering, czyli ile jesteś w stanie zyskać za energię oddaną do elektrowni?

Jeśli podłączysz swoją instalację fotowoltaiczną do sieci elektroenergetycznej, nadwyżkę wyprodukowanej energii oddajesz do miejskiej elektrowni. Dzięki temu sieć będzie pełnić funkcję akumulatora gromadzącego wytworzony przez Ciebie prąd. W okresach największego zapotrzebowania na energię elektryczną (w sezonach przejściowych i zimą) otrzymasz zwrot energii. Za 1 kWh wyprodukowanej latem energii możesz uzyskać:

  • 0,8 kWh energii, jeśli moc nominalna instalacji fotowoltaicznej nie przekroczy 10 kWp,
  • 0,7 kWh energii, jeżeli moc nominalna instalacji fotowoltaicznej wyniesie maksymalnie 50 kWp.

Oddaną energię możesz odebrać w ciągu 12 pełnych miesięcy, licząc od daty przekazania prądu do sieci. Pamiętaj tylko, że aby podłączyć swoją instalację fotowoltaiczną do sieci, musisz zgłosić to do operatora sieci co najmniej 30 dni przed planowanym uruchomieniem systemu.

W zgłoszeniu powinny znaleźć się dane techniczne instalacji:

  • moc nominalna,
  • napięcie w punkcie mocy maksymalnej,
  • wielkość sytemu,
  • sprawność modułu

oraz dane techniczne obiektu, na którym została zamontowana instalacja fotowoltaiczna.

Czy fotowoltaika faktycznie się opłaca?

Opłacalność systemów fotowoltaicznych instalowanych w domach to bardzo indywidualna kwestia, która zależy od wielu czynników. Aby ocenić, czy faktycznie instalacje fotowoltaiczne są w stanie dostarczyć do budynku odpowiednią ilość energii, należy przeprowadzić szereg wyliczeń dotyczących rocznego zużycia prądu w domu.

  • W budynkach istniejących można to łatwo sprawdzić na podstawie otrzymywanych rachunków.
  • Do wyliczeń w nowym budownictwie będą potrzebne szacunkowe koszty uwzględniające średnie zużycie prądu przez urządzenia, które mają w przyszłości znaleźć się w domu. Orientacyjne zapotrzebowanie na prąd możesz obliczyć samodzielnie, za pomocą dostępnych w sieci kalkulatorów, lub zlecić przeprowadzenie audytu energetycznego.

W swoich wyliczeniach koniecznie uwzględnij ryzyko wzrostu cen prądu, który może nastąpić już 2019 lub 2020 roku. Dzięki własnej mikroelektrowni jesteś w stanie – chociaż częściowo – uniezależnić się od wahań cen na rynku energetycznym.

Więcej

Polecamy

Najnowsze

Panele ścienne czyli jak odświeżyć wnętrze z klasą

Panele ścienne stanowią nieodłączny element współczesnego designu wnętrz, oferując nie tylko estetyczne ulepszenie każdego pomieszczenia, ale także funkcjonalne rozwiązania dla domów i mieszkań. Ich...

Koza w Twoim Domu: Nowoczesne Piecyki na Drewno jako Źródło Ciepła i Stylu.

Nie w każdym domu montuje się ogrzewanie gazowe, które uznawane jest za dosyć kosztowne. Już sama instalacja jest relatywnie droga. W przypadku małych domków...

Jak wybrać źródło ogrzewania do swojego domu o powierzchni 200m2?

Współczesne technologie i rosnąca świadomość ekologiczna sprawiają, że wybór odpowiedniego systemu ogrzewania dla dużego domu o powierzchni 200m2 staje się kluczowym elementem planowania budowy....