Biokominki

Biokominek nie wymaga komina do odprowadzenia spalin, dodawania drewna i usuwania popiołu. Jest wygodnym sposobem na posiadanie kominka, który można zamontować niemal w każdym pomieszczeniu, wyposażonym w wentylację grawitacyjną. Wiele wzorów i modeli biokominków pozwala wybrać odpowiedni do aranżacji pomieszczenia i nadania mu unikalnego charakteru.

Oprócz walorów estetycznych, biokominek może także dostarczać ciepło do pomieszczenia, w którym się znajduje – może być dodatkowym źródłem ciepła.

Biokominki design

Biopaliwo w biokominkach

Kominek zasilany jest ekologicznym biopaliwem, w formie płynu. W wyniku jego spalania powstaje para wodna oraz dwutlenek węgla. Nie ma tutaj dymu i sadzy jak w typowych kominkach.

Skład produktów spalania jest podobny do składu powietrza wydychanego przez człowieka. Para wodna podnosi wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Natomiast dwutlenku węgla jest na tyle mało, że nie zagraża on życiu.

Produkty spalania biopaliwa nie są niebezpieczne dla człowieka. Jednak, długie używanie biokominka w szczelnym pomieszczeniu mogłoby spowodować nagromadzenie się dwutlenku węgla. Dlatego, biokominek może znajdować się wyłącznie w pomieszczeniu ze sprawnie działającą wentylacją grawitacyjną.

1 litr płynu pali się w biokominku przez ok. 2 do 5 godzin.

Ciepło z biokominka

Biokominek dostarcza również ciepło, czyli ogrzewa pomieszczenie, w którym się znajduje. Typowy biokominek może dostarczyć nawet 3000 kW ciepła, co w bardzo wielu domach wystarczy na ogrzanie całego salonu.

W większości kominków można regulować płomień i ustawić go tak aby kominek nie ogrzewał pomieszczenia np. w lecie. Płonące płomienie pełnią wówczas tylko funkcję estetyczną – wizualną.biokominki nowoczesne

Biokominki mają przeróżne kształty i wzory, od klasycznych po najbardziej wymyślne. Można je powiesić na ścianie, zabudować w ścianie, ustawić w dowolnym miejscu. Nie potrzebują żadnych instalacji i w każdej chwili łatwo można przestawić biokominek w inne miejsce.

Zalety biokominków

  • w biokominkach spalane jest ekologiczne czyste paliwo, nieszkodliwe dla człowieka
  • bezpieczne
  • brak jakichkolwiek instalacji do podłączenia kominka
  • biokominek nie potrzebuje komina i kanałów doprowadzających powietrze do spalania
  • kominek można zamontowania w każdym pomieszczeniu, wyposażonym w wentylację grawitacyjną
  • możliwość przestawiania kominka w inne miejsce
  • możliwość ogrzewania pomieszczenia kominkiem

Wady biokominków

  • świadomość, że nie jest to palące się drewno i klimat z tym związany
  • brak zapachu i efektów dźwiękowych palącego się drewna
  • brak możliwości ogrzewania całego domu

Zobacz również:

Polecamy

Najnowsze

Wykorzystanie biomasy w energetyce – trendy w Polsce

Wielkoskalowa eksploatacja nieodnawialnych źródeł energii wiąże się z kilkoma niezwykle istotnymi problemami. Największym z nich – zaraz przy szkodliwości tego typu rozwiązań – jest fakt, że ich zasoby z pewnością kiedyś się wyczerpią. Dlatego znalezienie alternatywnych sposobów produkowania energii jest tak niezbędne. Jedną z ciekawszych propozycji jest biomasa. Jak wyglądają trendy związane z wykorzystaniem tego […]

Ogrzewanie elektryczne

Wielu z nas na hasło „ogrzewanie elektryczne” zaczyna się od razu wewnętrznie buntować ze świadomością, że takie źródło ciepła musi być kosztownym w eksploatacji. Choć istotnie nie da się ukryć, że energia elektryczna jest najdroższym nośnikiem energii, to ogrzewanie na prąd w dzisiejszych czasach wcale nie musi być złym rozwiązaniem. Wynika to z dwóch kwestii. […]

Oszczędzaj do 50% na ogrzewaniu z TECH Sterowniki

Koncepcja inteligentnego domu na dobrą sprawę dopiero od kilku lat podbija polski rynek. Dzięki zdalnemu sterowaniu ogrzewaniem czy oświetleniem możliwe jest poczynienie sporych oszczędności na rachunkach. Firma TECH Sterowniki oferuje inteligentne systemy grzewcze, które pozwalają oszczędzić nawet do 50%. Chcesz dowiedzieć się o nich więcej? Przeczytaj poniższy artykuł. Inteligentny zestaw do sterowania ogrzewaniem grzejnikowym firmy […]