Powstał Departament Energetyki Odnawialnej

W Ministerstwie Gospodarki utworzony został Departament Energii Odnawialnej. Do głównych zadań departamentu należeć będzie czuwanie nad zrównoważonym rozwojem odnawialnych źródeł energii w Polsce oraz koordynacja i monitorowanie działań organów administracji rządowej.

„Departament Energii Odnawialnej odpowiada za realizację zadań związanych z opracowaniem propozycji działań dotyczących odnawialnych źródeł energii, w tym biokomponentów i biopaliw ciekłych oraz jakości paliw ciekłych, zmierzających do realizacji celów w zakresie udziału energii i paliw z odnawialnych źródeł energii zużywanych w sektorach energii elektrycznej, ciepła lub chłodu oraz transportu” – podaje Ministerstwo Gospodarki.

Powołanie Departamentu Energii Odnawialnej jest pozytywnie komentowane – zdaniem Grzegorza Wiśniewskiego, prezesa Instytutu Energetyki Odnawialnej, powołanie Departamentu Energii Odnawialnej to dobry krok dla całego sektora Odnawialnych Źródeł Energii.

DEO opracowywał będzie również propozycje zmian instytucjonalnych i prawnych a także podejmował współpracę i wymianę informacji z innymi organami państw członkowskich Unii Europejskiej.

Jednym z głównych wyzwań, które stoją przed nowo powstałym departamentem jest pokierowanie kształtem projektu ustawy o energii odnawialnej i jej dalszymi losami, drugim – przygotowanie rozporządzenia o świadectwach pochodzenia dla nowego systemu, w którym uregulowana zostanie kwestia współczynników korekcyjnych, budząca do tej pory wiele kontrowersji.

Więcej

Polecamy

Najnowsze

Jak skutecznie ogrzać taras? Sprawdzamy parasole grzewcze

Taras to jedno z tych miejsc, gdzie chcemy spędzać jak najwięcej czasu. Od późnej wiosny do wczesnej jesieni możemy pić tam poranną kawę, pracować...

Ciepły dom w zimie – jak oszczędzać na ogrzewaniu. Tanie ogrzewanie i szczelne okna – poradnik

Opłaty za ogrzewanie stanowią jeden z największych kosztów eksploatacyjnych zarówno domu, jak i mieszkania. Dowiedz się, jakie ogrzewanie domu jest najtańsze, czym ogrzewać dom...

Gdy stare spotyka się z nowym – systemy grzewcze w zabytkowych budynkach

Ciekawym przypadkiem zastosowania nowoczesnych rozwiązań grzewczych w obiektach zabytkowych może pochwalić się Oława. Znajdujące się tam zabytkowe stajnie i ujeżdżalnie, będące kiedyś częścią kompleksu...