Ogrzewanie w domu – co warto wiedzieć o kaloryferach?

Ogrzewanie budynku to nie lada wyzwanie. Znaczenie ma nie tylko rodzaj paliwa, ale też to, jakie urządzenie zasilające wybierzemy. W przypadku pieców na gaz, tych zasilanych drzewem, węglem lub peletem, a nawet działających na prąd, konieczne jest wyposażenie się w kaloryfery. Zobacz, jak dobrać odpowiednie kaloryfery do swojej instalacji grzewczej.

Rodzaje grzejników

W polskich domach od lat królują grzejniki żeliwne. Na długo zagrzały miejsce w świadomości inwestorów, głównie dzięki temu, że są przystępne cenowo i po nagrzaniu – naprawę długo utrzymują swoją temperaturę i pozostają ciepłe. Tradycyjne grzejniki żeliwne świetnie współpracują z piecami na węgiel, gaz, czy nawet kominkiem z płaszczem wodnym, a im więcej żeberek, tym większe możliwości. Ich przeciwieństwem są modele aluminiowe, które nagrzewają się o wiele szybciej, jednak po wyłączeniu natychmiast wytracają osiągniętą temperaturę.

Inny popularny rodzaj to grzejniki stalowe, które przez swoją budowę, zyskały mian płytowych. Ich podstawowym atutem jest stosunkowo nieduży rozmiar i waga, choć występują w naprawdę zróżnicowanych wymiarach. Wśród tego typu kaloryferów wyróżnić można modele zwane drabinkowymi, które najczęściej wykorzystuje się w łazienkach.

Jak wybrać grzejnik idealny?

Po pierwsze należy pamiętać, że grzejnik (https://www.bricomarche.pl/ogrzewanie-i-wentylacja/ogrzewanie/kaloryfery) powinien być dostosowany do wielkości pomieszczania. Warto też upewnić się, czy wybrany model współpracuje z kotłem, a jeśli tak – to czy współpraca ta jest wydajna. Zarówno kaloryfery żeliwne, jak i stalowe dzięki swojej budowie mają stosunkowo wysoką sprawność. Podczas zakupu należy zweryfikować, czy wybrany produkt został zabezpieczony specyfikiem chroniącym przed powstawaniem rdzy oraz uszkodzeń. Niezwykle przydatna jest możliwość regulacji temperatury bez konieczności ingerowania w ustawienia urządzenia początkowego. Dobrze jest też zapoznać się ze sposobem prawidłowego montażu oraz późniejszą pielęgnacją. Wreszcie niemałe znaczenie dla otaczającej przestrzeni powinien mieć też wygląd grzejnika. Miejsce, w jakim zostanie ulokowany kaloryfer, nie powinno być przypadkowe ani w kontekście ogrzewania, ani nie powinno burzyć aranżacji.

O ile w przypadku tradycyjnych kotłów na paliwa stałe można liczyć na tradycyjne modele stalowe oraz żeliwne, to w przypadku nowoczesnych pomp ciepła niestety nie zdadzą one egzaminu. W tym przypadku lepiej jest skierować swe poszukiwania na niskotemperaturowe grzejniki konwektorowe, które charakteryzują się tym, że im zimniejsza krąży w nich woda, tym lepiej dla urządzenia zasilającego. Będą także świetnym uzupełnieniem ogrzewania podłogowego.

Więcej

Polecamy

Najnowsze

Jak dobrze wykonana elewacja może ograniczyć straty ciepła?

Ograniczenie start ciepła z budynku zapewnia trwałość użytych wyrobów budowlanych oraz zmniejsza koszty utrzymania obiektu. Aby ograniczyć ucieczkę ogrzanego powietrza, trzeba zadbać o właściwe...

Kominek nie tylko na zimę

Nowoczesne kominki dały się poznać jako urządzenia gwarantujące bezpieczeństwo energetyczne i wysoką efektywność. Szczególnie mocno odczuliśmy to podczas zimy, która właśnie mija. Ekstremalne warunki...

Wszystko co musisz wiedzieć o malowaniu kaloryfera

Kaloryfer to nieoceniony przyjaciel w trakcie mroźnej zimy – czy dbasz jednak o to, by przez cały rok prezentował się korzystnie? Gdy nie zatroszczy...