Jakie są rodzaje grzejników i jaki grzejnik wybrać?

Stojąc przed zakupem odpowiedniego grzejnika do domu, nierzadko stoimy przed poważnym dylematem. Bogata oferta producentów grzejników oraz ich zróżnicowane parametry techniczne zdecydowanie nie ułatwiają nam podjęcia decyzji. Sprawdź, jakie są dostępne rodzaje grzejników na rynku oraz jaki grzejnik wybrać, żeby nie żałować.

Dostępne rodzaje grzejników

Przed doborem grzejnika należy pamiętać, że tego typu urządzenie grzewcze ma nie tylko efektywnie ogrzewać pomieszczenia, ale również zdobić je lub przynajmniej nie szpecić. Dlatego też niemal wszystkie rodzaje grzejników dostępne są w wielu designerskich wariantach.

Członowe grzejniki żeliwne

Żeliwne grzejniki mogą kojarzyć nam się z minioną epoką w budownictwie mieszkalnym. Nic dziwnego, ponieważ niegdysiejsze żeliwne kaloryfery były montowane hurtowo w niemal każdym budynku, a ich walory użytkowe były – lekko mówiąc – słabe.

Niemniej, współczesne członowe grzejniki żeliwne to zupełnie inna jakość. Są to nowoczesne urządzenia grzewcze, które wykonywane są zgodnie z aktualnymi trendami aranżacyjnymi i świetnie komponują się z większością wnętrz oraz mebli.

Członowe grzejniki żeliwne zapewniają dużą pojemność zarówno cieplną, jak i wodną. Oznacza to, że choć długo się nagrzewają, to równie długo utrzymują i oddają ciepło. Jednocześnie żeliwne grzejniki mają niewielkie opory przepływu, dzięki czemu świetnie sprawdzają się w grawitacyjnych systemach grzewczych.

Do zalet tego typu rozwiązań należy zaliczyć również dużą odporność na korozję, trwałość mechaniczną i świetnie współpracują zarówno z kotłami na paliwo stałe, jak i nowoczesnymi gazowymi i elektrycznymi instalacjami grzewczymi.

Do ich wad należy zaliczyć sporą masę, która wymaga odpowiednich systemów mocowań ściennych.

Członowe grzejniki aluminiowe

Aluminiowe rodzaje grzejników uchodzą za bardziej nowoczesne, lżejsze i estetyczniejsze. Nie zawsze jest to prawda, niemniej aluminiowe grzejniki członowe doskonale wkomponują się w niemal każdym wnętrzu, skutecznie zastępując ciężkie, przestarzałe grzejniki.

Wśród zalet modułowych grzejników aluminiowych należy wymienić dużą przewodność cieplną oraz przyzwoitą pojemność wodną. Innymi słowy: grzejniki aluminiowe szybko się nagrzewają i całkiem długo oddają ciepło. Należy jednak pamiętać, że tego typu grzejniki są podatne na uszkodzenia mechaniczne.

Grzejniki płytowe

Kolejnym popularnym rodzajem grzejników są grzejniki płytowe. Wykonywane są one ze stali lub różnych stopów metali. Grzejniki tego typu mają dość małą pojemność wodną, wobec czego gwarantują szybkie nagrzewanie się. Jednocześnie pozwalają na precyzyjną regulację mocy grzewczej.

Płytowe grzejniki stalowe mają jednak dość duże opory hydrauliczne, wobec czego nie nadają się do montażu w instalacjach grawitacyjnych. Nie powinno się ich montować także w otwartych instalacjach grzewczych, które mają kontakt z powietrzem. Dostęp gazu może prowadzić do szybkiego korodowania metalu i tym samym obniżyć trwałość oraz żywotność grzejników płytowych.

Więcej

Polecamy

Najnowsze

Panele ścienne czyli jak odświeżyć wnętrze z klasą

Panele ścienne stanowią nieodłączny element współczesnego designu wnętrz, oferując nie tylko estetyczne ulepszenie każdego pomieszczenia, ale także funkcjonalne rozwiązania dla domów i mieszkań. Ich...

Koza w Twoim Domu: Nowoczesne Piecyki na Drewno jako Źródło Ciepła i Stylu.

Nie w każdym domu montuje się ogrzewanie gazowe, które uznawane jest za dosyć kosztowne. Już sama instalacja jest relatywnie droga. W przypadku małych domków...

Jak wybrać źródło ogrzewania do swojego domu o powierzchni 200m2?

Współczesne technologie i rosnąca świadomość ekologiczna sprawiają, że wybór odpowiedniego systemu ogrzewania dla dużego domu o powierzchni 200m2 staje się kluczowym elementem planowania budowy....