Na czym polega cięcie strumieniem wody? Sprawdź

Woda to naturalne dobro, z którego korzystamy na tysiące sposobów. Jak się okazuje, jednym z nich jest obróbka materiałów. Metoda cięcia strumieniem wody jest regularnie przeprowadzana od dziesiątek lat. Na czym to polega? Jakie materiały można poddać obróbce? Co jeszcze warto wiedzieć o tym procesie?

Cięcie strumieniem wody, czyli prosta metoda obróbki

Jak się okazuje, cięcie wodne to metoda relatywnie prosta. Maszyna służąca do przeprowadzania procesu wykorzystuje energię potencjalną sprężonej wody. Innymi słowy, cięcia metalu strumieniem wody to aplikacja wody pod ciśnieniem na powierzchnię stali czy też aluminium. Woda pod ciśnieniem ma ogromną moc, która rośnie po dodaniu ścierniwa.

Maszyna wytwarzająca najwyższe wartości ciśnienia i dobre ścierniwo to sposób na przecięcie niemal każdego materiału. Profesjonalne cięcie strumieniem wody przeprowadza się z użyciem specjalistycznych urządzeń, oferowanych przez takie firmy, jak na przykład Eckert. To specjaliści, oferujący maszyny umożliwiające cięcie szkła wodą, cięcie kamienia wodą, i obróbkę wielu innych materiałów.

Cięcie kamienia wodą – czy to naprawdę możliwe?

Wielu osobom wydaje się nierealne, że cięcie metalu strumieniem wody, czy też cięcie kamienia wodą to procesy, które naprawdę można przeprowadzić, Mowa w końcu o bardzo twardych materiałach. Okazuje się jednak, że w wodzie pod ciśnieniem drzemie ogromna siła. Podobnie jak w ścierniwie, zwłaszcza gdy jest aplikowane pod ciśnieniem.

W przypadku kamienia potrzebna jest po prostu duża moc. Tym samym ustawia się największą wartość ciśnienia i dodaje najtwardsze ścierniwo. Niemniej w przypadku szkła, cięcie strumieniem wody nie jest już takie proste. Co prawda szkło również jest twarde, ale przy tym cechuje się również dużą kruchością.

Tym samym trzeba dobrze się zastanowić nad wartością ciśnienia i odpowiedzialnie wybrać ścierniwo. Każdy rodzaj szkła wymaga zastosowania innych ustawień i odmiennego materiału. Potrzeba dużej wiedzy i doświadczenia, aby dokonać w tych obszarach dobrych wyborów.

Cięcie wodą – czy to dobry wybór?

Zabieg taki jak cięcie płytek ceramicznych strumieniem wody to dzisiaj oczywistość dla wielu fachowców. W przypadku tego typu materiałów ich pierwszym wyborem przeważnie jest właśnie cięcie strumieniem wody. Natomiast cięcie szkła wodą to w wielu przypadkach nie tyle najlepszy, a raczej jedyny wybór. Niewiele metod pozwala wytworzyć dostatecznie dużą siłę, aby przeciąć szkło, jednocześnie nie doprowadzając do jego uszkodzenia.

Jednak jeśli chodzi o cięcie metalu strumieniem wody, dostępne są również inne metody. Dlaczego zatem warto stosować strumień wody pod wysokim ciśnieniem? Po pierwsze dlatego, że jest to sposób na bardzo precyzyjne cięcie zarówno dużych, jak i bardzo małych elementów.

Po drugie krawędzie po cięciu są gładkie i nie wymagają dalszej obróbki. Ponadto, czy to stal, czy cięcie aluminium strumieniem wody, powstające w czasie zabiegu temperatury są bardzo niskie. Praktycznie nie występuje strefa wpływu ciepła, co oznacza całkowite bezpieczeństwo niemal każdego materiału. Obróbce tą metodą można poddać nawet podatne na wpływ temperatury tworzywo sztuczne.

Przedstawiliśmy pokrótce, na czym polega cięcie strumieniem wody. Niewątpliwie pomimo upływu lat, wciąż jest to jedna z najlepszych metod obróbki materiałów. Pozwala na bezpieczne przecinanie materiałów o różnej twardości, grubości i kruchości. Jedyne warunki powodzenia zabiegu to wybór wysokiej jakości urządzenia i jego profesjonalna obsługa.

Więcej

Polecamy

Najnowsze

Czy grzejnik elektryczny to dobra alternatywa na możliwe braki gazu? Jak ogrzewać dom grzejnikiem elektrycznym?

Codzienne życie w domu jednorodzinnym czy mieszkaniu wiąże się z wieloma obowiązkami i szeregiem decyzji z nim związanych. Zbliżająca się nieuchronnie zima powoduje, że...

Rozdzielacz do centralnego ogrzewania – do czego służy i jak go dobrać?

W nowoczesnym budownictwie rozdzielacze wyparły z rynku mechanizmy trójnikowe. Rozdzielacze do centralnego ogrzewania (c.o.) odpowiadają potrzebom współczesnych budynków i cechują się większą niezawodnością oraz...

Dobrej jakości pompa to priorytet dla udanej inwestycji

Instalacja pompy ciepła jako źródła ogrzewania to nie tylko oszczędność w kosztach ogrzewania, ale również inwestycja w ekologię oraz komfort obsługi pompy. Kupując dobrej...