Porównujemy rekuperatory – Alnor i Lunos

Obecne technologie budowlane pozwalają na stosowanie coraz lepszej izolacji cieplnej domów. W konsekwencji wzrasta również szczelność samych budynków. Taka sytuacja natomiast powoduje, że konieczne staje się lepsze wentylowanie pomieszczeń. Niestety, każda wentylacja generuje straty ciepła, które wiążą się z większymi kosztami ogrzewania budynków. Natomiast można temu w jakiś stopniu zapobiec, stosując rekuperator. O czym mowa?

Czym jest rekuperacja?

Rekuperacja jest systemem pozwalającym wykorzystać ponownie ciepło z powietrza, które uchodzi na zewnątrz i w normalnej sytuacji jest bezpowrotnie tracone. Na przykład otwierając okno, ponieważ chcemy przewietrzyć pomieszczenie, marnujemy ciepło, które przecież uzyskaliśmy, wydając pieniądze na ogrzewanie. To ogromne i niepotrzebne marnotrawstwo, dlatego warto taką sytuację wyeliminować. Można to zrobić właśnie za pomocą rekuperatora, czyli systemu pozwalającego odzyskać ciepło z wentylowanego powietrza. W skrócie polega to na ogrzaniu zimnego powietrza napływającego z zewnątrz, ciepłem tego, jakiego pozbywamy się z domu. Na rynku istnieją różne produkty, z tej przyczyny opisanie ich zajęłoby bardzo dużo czasu. W poniższym artykule zajmiemy się porównaniem produktów Alnor oraz Lunos, które są dość popularnymi urządzeniami służącymi do wentylacji, jak i odzysku ciepła.

Sposób działania takiego sprzętu

HRU-WALL Alnor to wewnątrzścienny rekuperator jednorurowy, składający się z trzech głównych elementów, którymi są ceramiczny wymiennik ciepła, filtr, wentylator rewersyjny. Urządzenie pracuje w dwóch etapach, następujących po sobie mniej więcej co siedemdziesiąt sekund. Najpierw powietrze jest wydmuchiwane przez wspomniany wymiennik, na którym zatrzymuje się nawet do 82% ciepła i wilgoci. Następnie, kiedy już wymiennik jest dostateczne nagrzany, zmienia tryb pracy i następuje nawiewanie. Świeże powietrze wpływające do budynku pobiera przy okazji skumulowane ciepło oraz wilgoć. Dzięki ciągłej zmianie cyklów ma miejsce nieprzerwana wymiana i filtrowanie powietrza. Aby zapewnić sobie nieprzerwaną pracę sprzętu w dwóch trybach, zazwyczaj montuje się pary jednostek, połączone za pomocą regulatora HRU-WALL-CONTR-I. W takim przypadku jedno urządzenie pracuje w trybie wywiewu, a drugie nawiewu.

Firma Lunos z kolei stworzyła wentylację z odzyskiem ciepła e2 i ego, która zapewnia świeże powietrze w domu. Najczęściej wygląda to tak, że w salonie, czy sypialni używa się pary e2, które to zamontowane na dwóch przeciwległych ścianach pozwalają na swobodny wlot oczyszczonego powietrza do wnętrza oraz wylot na zewnątrz. Natomiast w łazience, toalecie, czy kuchni montuje się ego, dzięki któremu nawiew i wywiew zachodzą w tym samym czasie. Posiada on dwa małe wentylatory e2, przez co możliwe jest właśnie takie jednoczesne działanie. Wszak wiadomo, że z tego typu pomieszczeń przepływ powietrza musi zachodzić szybciej w związku z dużą wilgotnością, większą ilością nieprzyjemnych zapachów, a także często brakiem okien. System ego można również przełączyć na jakiś czas na tryb wywiewu, dzięki któremu usuniemy bardzo dużą ilość powietrza ze środka i zastąpić świeżym powietrzem z zewnątrz. Ważną informacją jest również to, że wspomnianych jednostek nie da się podłączyć bezpośrednio do szybów. Dlatego, jeśli mowa o pomieszczeniach bez okien, to konieczne będzie zastosowanie dodatkowego systemu tej samej firmy Silvento, który umożliwi takie przyłączenie.

Poziom hałasu

Urządzenie HRU-WALL Alnor charakteryzuje się cichym działaniem. Dzięki czemu nie wpływa ono na komfort przebywania w pomieszczeniach, gdzie znajdują się ludzie. Przy wydajności 20m3/h poziom dźwięku to zaledwie 15dB. Gdy podniesiemy wydajność o kolejne 20m3/h, to odczujemy wzrost zaledwie o 6dB, czyli będzie on wynosił 21dB. Dla porównania 10dB to głośność, którą można przypisać do szelestu liści, gdy na dworze jest bardzo delikatny wiatr. Z kolei 20dB to poziom hałasu porównywalny do szeptu. Jak widać, tego typu natężenie nie jest aż tak uciążliwe.

Z kolei, gdy chodzi o firmę Lunos, tutaj sytuacja wygląda trochę inaczej. Poziom hałasu w przypadku e2 i ego jest większy. Ten pierwszy produkuje 16,5dB przy wydajności 18m3/h. Natomiast ego produkuje aż 38,1dB przy 20m3/h. Różnica jest spora, co oczywiście można tłumaczyć innym sposobem działania obu jednostek. W porównaniu do sprzętu Alnor dźwięk jest na pewno bardziej intensywny.

Sterowanie

Alnor jest wyposażony w sterownik, który daje możliwość funkcjonowania wentylatora w trzech trybach szybkości. Dlatego w zależności od potrzeb albo wielkości pomieszczeń da się dostosować jego wydajność. Z kolei tryb „Boost” pozwala na chwilowe zwiększenie mocy. Uruchamia się go ręcznie albo robią to za nas specjalne czujniki sprawdzające warunki w domu. Z kolei, jeśli temperatura powietrza na zewnątrz jest podobna albo wyższa, niż w mieszkaniu i nie ma potrzeby dodatkowego ogrzewania, to można pominąć wymiennik ciepła. Wtedy urządzenie działa jak normalna centrala wywiewno-nawiewna.

W przypadku Lunos e2 i ego mamy do wyboru różne możliwości sterowania. Od tych bardzo prostych do zaawansowanych. Najprostsze wielofunkcyjne 12V, składa się z 3-stopniowego przełącznika obsługiwanego ręcznie. Ustawia się różne kody, które odpowiadają za inną pracę sprzętu. Z kolei „Touch Air Comfort” posiada wygodny wyświetlacz wraz z pomiarem wilgotności oraz temperatury, z którego pomocą można obsłużyć wszystkie urządzenia w domu. Warto pomyśleć również nad inteligentnym systemem budynków KNX, jaki ma wpływ na obniżenie kosztów eksploatacyjnych, zwiększenie wydajności, jak też poprawę bezpieczeństwa i wygody obsługi wentylacji. Jednak dla niektórych takie sterowanie może okazać się dość skomplikowane.

Nie da się ukryć, że rekuperator to większy komfort domowników i niższe koszty ogrzewania, dlatego z pewnością warto rozważyć jego montaż. O wiele łatwiej jest taki system wykonać na etapie budowy domu, jednak także w przypadku budynków już istniejących można go zamontować. Z tego względu właśnie rozwiązanie to jest odpowiednie dla wszystkich domów jednorodzinnych. W kwestii wyboru pomóc mogą takie zestawienia, jak powyżej, ponieważ widać, że niektóre sprzęty łatwiej się obsługuje jak Alnor, inne są bardziej skomplikowane, jak Lunos. Ten ostatni też generuje większy hałas, natomiast Alnor zapewnia cichszą pracę. Dlatego dobrze jest pomyśleć o kupnie wygodnego, cichego i mało skomplikowanego rekuperatora Alnor. Na koniec na pewno trzeba tutaj dodać, że jak najniższa cena nie powinna być najważniejszym kryterium wyboru, ponieważ kupujemy sprzęt na lata, który ma nam służyć bezawaryjnie. Dobra jakość zatem musi być tym, na co należy bezwzględnie zwrócić uwagę.

Więcej

Polecamy

Najnowsze

Panele ścienne czyli jak odświeżyć wnętrze z klasą

Panele ścienne stanowią nieodłączny element współczesnego designu wnętrz, oferując nie tylko estetyczne ulepszenie każdego pomieszczenia, ale także funkcjonalne rozwiązania dla domów i mieszkań. Ich...

Koza w Twoim Domu: Nowoczesne Piecyki na Drewno jako Źródło Ciepła i Stylu.

Nie w każdym domu montuje się ogrzewanie gazowe, które uznawane jest za dosyć kosztowne. Już sama instalacja jest relatywnie droga. W przypadku małych domków...

Jak wybrać źródło ogrzewania do swojego domu o powierzchni 200m2?

Współczesne technologie i rosnąca świadomość ekologiczna sprawiają, że wybór odpowiedniego systemu ogrzewania dla dużego domu o powierzchni 200m2 staje się kluczowym elementem planowania budowy....