Rodzaje grzejników

Grzejniki dostępne na rynku różnią się konstrukcją, wydajnością cieplną i materiałami z jakich zostały wykonane. Przede wszystkim, różnią się sposobem przekazywania ciepła do ogrzewanych pomieszczeń.

Sposób przekazywania ciepła
Przy ogrzewaniu podłogowym, grzejnikiem jest cała powierzchnia podłogi, która ok. 70% ciepła oddaje przez promieniowanie, a jedynie w 30% przez konwekcję (ruch powietrza).

Sposób przekazywania ciepła - ogrzewanie podłogowe
Sposób przekazywania ciepła - ogrzewanie podłogowe

Grzejniki tradycyjne również oddają ciepło do ogrzewanego pomieszczenia przez konwekcję i promieniowanie. Z tym że, ich udział jest bardzo różny, co będzie mieć wpływ na efektywność pracy grzejnika przy niskich temperaturach wody grzewczej, np. przy współpracy z niskotemperaturowym źródłem ciepła jak kocioł kondensacyjnym, pompa ciepła czy kolektory słoneczne.

Sposób przekazywania ciepła - grzejniki tradycyjne
Sposób przekazywania ciepła - grzejniki tradycyjne

Do ogrzewania pomieszczeń najczęściej stosowane są grzejniki płytowe. Wykonane z płyt stalowych którymi przepływa woda grzewcza – płaskich lub profilowanych. Między płytami znajdują się blachy aluminiowe, tzw. konwektory, które zwiększają powierzchnię wymiany ciepła grzejnika. Powietrze przepływając przez konwektory ogrzewa się i wraca do pomieszczenia, gdzie oddaje ciepło.

Grzejniki płytowe oddają ciepło przez promieniowanie w 35%, a przez konwekcję w 65%.

 

Grzejniki konwektorowe (tzw. konwektory) – w obudowie grzejnika znajdują są rury miedziane, którymi przepływa woda grzewcza. Na rurach umieszczone są blachy aluminiowe, która ogrzewają przepływające przez grzejnik powietrze. Grzejniki te praktycznie w 100% ogrzewają pomieszczenia przez konwekcję.

W tego rodzajach grzejników najwyraźniej widać jak zmniejsza się ich efektywność wraz z obniżaniem temperatury wody grzewczej. Wystarczy jednak dołączyć wentylator, który wymusza przepływ powietrza przez grzejnik, aby pracowały równie efektywnie nawet przy niskich temperaturach wody. Najczęściej w wentylator wyposażane są grzejniki montowane w podłodze tzw. grzejniki kanałowe.

 

Grzejniki aluminiowe, wykonane jako odlewy ze stopów aluminium, z kanałami powietrznymi. Oddają ciepło głównie przez konwekcję, a jedynie od 4 do 8% przez promieniowanie.

 

Grzejniki członowe składają się z pojedynczych członów ze stali lub żeliwa, połączonych ze sobą.

Do 90% ciepła przekazują przez konwekcję, a jedynie w 15% przez promieniowanie.

W tabeli poniżej można zobaczyć jak zmieniają się wymiary (długość) grzejników płytowych i kanałowych (konwektorów), dla różnych projektowanych temperatur wody grzewczej. [Dane techniczne firmy PURMO]. Przyjęto, że grzejnik powinien mieć wydajność 1200 W, przy temperaturze w pomieszczeniu 20°C.

 

Grzejnik – płytowy

Temperatura wody grzewczej [st C]

75/65

70/55

65/50

55/45

Wydajność grzejnika [W]

1176

1174

1200

1200

Typ grzejnika

22 CV

22CV

22CV

22CV

Wysokość [mm]

500

500

500

500

Długość [mm]

800

1000

1200

1600

Grzejnik – kanałowy bez wentylatora

Wydajność grzejnika [W]

1191

1212

1167

 –

Typ grzejnika

FMK

FMK

FMK

 –

Szerokość [mm]

420

420

420

 –

Wysokość [mm]

140

140

140

 –

Długość [mm]

2300

2900

3300

 –

Grzejnik – kanałowy z wentylatora

Wydajność grzejnika [W]

1539

1288

1178

1345

Typ grzejnika

FMT

FMT

FMT

FMT

Szerokość [mm]

420

420

420

420

Wysokość [mm]

140

140

140

140

Długość [mm]

1100

1100

1300

1700

Tab. 1. Wpływ temperatury wody grzewczej na wymiary danego rodzaju grzejnika – na długość grzejnika.

 

Przy niskiej temperaturze wody grzewczej 55/45°C ten sam grzejnik płytowy będzie dwa razy dłuższy niż dla temperatur: 75/65°C.

Grzejniki kanałowe (konwektory) i płytowe różnią się budową i sposobem pracy, ale widać wyraźnie jak zmienia się długość grzejnika przy obniżaniu temperatury wody grzewczej. Grzejnik konwekcyjny, dla temperatur 65/50°C jest o 1000 mm dłuższy niż przy 75/65°C. Natomiast, grzejnik płytowy będzie dłuższy tylko o 400 mm.

Grzejniki, które w znacznym stopniu przekazują ciepło przez promieniowanie skuteczniej pracują w niższych temperaturach wody grzewczej. Chociaż, wystarczy dołożyć do grzejnika konwekcyjnego wentylator aby również efektywnie pracował przy niskich temperaturach wody.

Polecamy

Najnowsze

Czujniki czadu i dymu – czyli jak zapewnić bezpieczeństwo sobie i najbliższym

Coraz więcej osób kieruje się w stronę czujników czadu oraz dymu, czemu trudno się dziwić. Montując je w domu czy mieszkaniu, zapewniamy sobie bezcenne bezpieczeństw, ale i spokój ducha. Urządzenia te wskazywane są, bardzo słusznie, jako jedne z najistotniejszych z całego domowego wyposażenia, a także ratujące każdego roku wiele ludzkich istnień. Zanim jednak przystąpimy do […]

Dobrej jakości pompa to priorytet dla udanej inwestycji

Instalacja pompy ciepła jako źródła ogrzewania to nie tylko oszczędność w kosztach ogrzewania, ale również inwestycja w ekologię oraz komfort obsługi pompy. Kupując dobrej jakości pompę ciepła, dopasowaną do powierzchni domu, jak też potrzeb grzewczych jego użytkowników możemy być pewni zadowolenia z instalacji. Pompy ciepła są nie tylko bezemisyjne, ale też niemalże bezobsługowe. Obsługa pompy […]

Wegiel kamienny

  Węgiel kamienny powstał przed ok. 500 mln lat, brunatny przed ok. 300 mln lat. Budulcem dla węgla były rośliny, które pod działaniem dużego ciśnienia, wysokiej temperatury i mikroorganizmów, bez udziału tlenu, doprowadziły do zwęglenia (rozkładu) materiału pierwotnego. Początkowo, pod wpływem mikroorganizmów tworzy się torf. Następnie, pod wpływem dużego ciśnienia i temperatury – węgiel brunatny, […]