Grzejniki elektryczne

Grzejniki elektryczne są bardzo łatwe w instalacji, bo nie potrzebują rur i wody, która może w zimie zamarznąć. Nie potrzebują również źródła ciepła, np. kotła gazowego czy węglowego.

Grzejnik elektryczny zamienia energię elektryczną w ciepło, które dostarcza do ogrzewanego pomieszczenia. Wystarczy ustawić grzejnik elektryczny na podłodze lub powiesić na ścianie, podłączyć do gniazdka elektrycznego i od razu można ogrzewać pomieszczenie.

Grzejniki elektryczne przekazują ciepło do ogrzewanego pomieszczenia przez konwekcję lub promieniowanie.

Podobnie jak w tradycyjnych grzejnikach konwekcyjnych, powietrze przepływa przez grzejnik elektryczny, nagrzewa się i krąży w pomieszczeniu oddając jemu ciepło. Przepływ powietrza przez grzejnik może odbywać się samoczynnie lub wymuszany przez wentylator.

Grzejniki promieniujące, przekazują ciepło do ogrzewanego pomieszczenia przez promieniowanie. Promieniowanie cieplne płyty grzejnika powoduje nagrzewanie ścian, podłogi i elementów wyposażenia pomieszczenia. Powietrze stykając się z przegrodami i wyposażeniem ogrzewa się. Promieniowanie ogrzewa również bezpośrednio ludzi znajdujących się w pomieszczeniu.

Grzejniki promieniujące dostarczają ciepło tam gdzie jest ono najbardziej potrzebne. Jednocześnie szybko zapewniają komfortową temperaturę przy mniejszym zużyciu energii.

Grzejniki elektryczne znakomicie sprawdzą się jako tymczasowe źródło ciepła, np. podczas remontów, w zimne letnie dni kiedy chcemy tylko na chwilę dogrzać łazienkę lub inne pomieszczenie. Są łatwe w obsłudze i lekkie – można przestawić grzejnik w inne miejsce lub do innego pomieszczenia.

Sterowanie pracą grzejnika elektrycznego, jego wydajnością cieplną, realizowane jest bezpośrednio na grzejniku lub osobnym termostacie – regulatorze. Można ustawić wymaganą temperaturę w pomieszczeniu, obniżoną np. w godzinach nocnych, oraz zaprogramować pracę ogrzewania w poszczególne dni tygodnia.

Zalety Wady
niskie koszty inwestycji – brak rur, kotła, wody w instalacji wysokie koszty ogrzewania energią elektryczną
szybka instalacja i uruchomienie
doskonale sprawdzają się jako dodatkowe źródło ciepła

 Zobacz również:

Polecamy

Najnowsze

Pompa ciepła do modernizowanej instalacji ogrzewania domu

W starszych budynkach modernizacja ogrzewania może być już koniecznością jeśli w zimie dom ma być nadal ogrzewany. Stary, mało efektywny kocioł olejowy, gazowy, czy na paliwo stałe może wymagać wymiany lub będzie to konieczne w najbliższym czasie. Również stara już instalacja ogrzewania budynku może wymagać gruntownej modernizacji, czyli wymiany rur i grzejników. Godnym uwagi rozwiązaniem, […]

Kominki

Kominek to niepowtarzalny klimat tańczących i trzaskających płomieni. Dzisiaj kominek jest częścią niemal każdego nowego domu. Oprócz wrażeń estetycznych dostarcza również ciepło, nie tylko w salonie, ale nawet dla całego domu. W zależności od tego jaki kominek wybierzemy, różny uzyskamy efekt ogrzewania. Jednak, w każdym przypadku, kominek będzie elementem aranżacji wnętrza oraz zawsze będzie doskonałym […]

Pompa ciepła na żywo

Rzadko się zdarza, żeby można było zobaczyć na żywo jak pracuje instalacja ogrzewania z pompą ciepła. Zazwyczaj producenci czy użytkownicy podają szczątkowe informacje dotyczące całego okresu grzewczego, gdzie często brakuje informacji o budynku i jego zapotrzebowaniu na ciepło, dodatkowych źródłach ciepła itp. Ciekawe rozwiązanie przygotowała firma Viessmann, pokazując na swoich stronach internetowych instalację z pompą […]