Pompa ciepła dla domu o powierzchni 150 m² – rodzaje, ceny, montaż

Decydując się na pompę ciepła, warto wiedzieć, w jaki sposób dobrać do domu jej prawidłowy rodzaj. Umiejętnie wybrana pompa ciepła stanowi bowiem podstawę jej prawidłowego działania. Na jakie parametry powinno się zwrócić uwagę, kupując pompę ciepła do domu? Jaki jest koszt pompy ciepła do domu 100 m² lub większego? Dlaczego instalacja jest opłacalnym zakupem? Sprawdź popularne pompy ciepła i ceny, jakich można się spodziewać za ich kupno.

Pompy ciepła – ceny. Ile kosztuje pompa ciepła i dlaczego warto ją kupić?

Pompa ciepła to urządzenie grzewcze, które do działania wykorzystuje odnawialne źródła energii – a więc energię z wody, gruntu albo powietrza. Cena pompy ciepła nigdy nie jest taka sama, ponieważ wyjściowa kwota zakupu urządzenia zależy w dużej mierze od rodzaju urządzenia. Obecnie najdroższe na rynku są gruntowe pompy ciepła, które wymagają skomplikowanego montażu. Nieco tańsze są pompy ciepła wodne, a najtańsze – pompy powietrzne. Warto mieć jednak na uwadze fakt, że za każde z tych urządzeń należy zapłacić od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Aby urządzenie mogło prawidłowo spełniać swoją funkcję, należy zawsze dobrać je do warunków, w jakich będzie ono pracować. Trzeba przemyśleć, w jakim domu zainstalowana ma zostać pompa ciepła. Należy też dokładnie określić, jak duża jest powierzchnia budynku mieszkalnego, a także jakie np. zastosowane zostały w nim technologie. Wbrew pozorom każdy detal wpływać będzie na końcową cenę pompy ciepła oraz jej montażu. Więcej o poszczególnych rodzajach pomp przeczytać można na portalu KB.

Koszt pompy ciepła do domu 150 m² – czy inwestycja w pompę się opłaca?

Oczywiście, że się opłaca! Odzyskiwanie ciepła z odnawialnych źródeł jest dziś jednym z najbardziej popularnych sposobów na ogrzewanie domu. Oprócz tego, że używanie pomp ciepła jest bezpieczniejsze niż tradycyjnych kotłów (które często były przecież powodem pożarów domów jednorodzinnych), zalety są następujące:

1. Pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych to troszczenie się o środowisko poprzez eliminowanie emisji CO2 do atmosfery.

2. Pompy ciepła można wykorzystywać zarówno do ogrzewania domu zimą, jak i ochładzania go latem.

3. Dzięki montażowi pompy ciepła można całkowicie uniezależnić się od zewnętrznych dostawców energii.

4. W przeciwieństwie do tradycyjnych kotłów, pomp ciepła nie trzeba obsługiwać. Urządzenia te nie wymagają bowiem ani częstych przeglądów, ani sterowania nimi. Działają zupełnie samodzielnie, a więc automatycznie.

Instalacja pompy ciepła – jak dobrać urządzenie do powierzchni domu?

Wielkość domu to jeden z najważniejszych czynników, które decydują o wyborze pompy ciepła. Jak widzisz, cena pompy ciepła nie może być zatem jedynym wyznacznikiem jej kupna. Dobierając pompę, należy bowiem kierować się m.in. zapotrzebowaniem domu jednorodzinnego na ciepło. Najlepszym sposobem na poprawne dobranie urządzenia do powierzchni domu jest zebranie najważniejszych informacji o zapotrzebowaniu budynku na ciepło. Oto parametry, na które trzeba koniecznie zwrócić uwagę:

– rodzaj oraz jakość izolacji cieplnej budynku,
– wielkość domu,
– ilość pomieszczeń do ogrzania,
– średnia temperatura w okolicy,
– pozostałe parametry.

Koszt pompy ciepła do domu 100 m² i 150 m²

Moc pompy ciepła nie może być dobrana do budynku przypadkowo — musi być idealnie dopasowana do metrażu. Zupełnie inna moc będzie konieczna do dużej posesji, a jeszcze inna do niewielkiego budynku. Koszt pompy ciepła do domu 150 m² będzie wobec tego większy niż cena urządzenia do budynku o powierzchni np. 100 m². Jaka moc pompy sprawdzi się najlepiej w budynku? Należy przyjąć, że dom, w którym pojawić się ma pompa, jest dobrze zaizolowany i nowoczesny – wówczas potrzebować będzie mocy ok. 50 W na każdy metr kwadratowy. Według tych danych, moc pompy ciepła do budynku 100 m² i 150 m² wylicza się następująco:

100 m² x 50 W/m² = 5 kW
150 m² x 50 W/m² = 7,5 kW

Podane wyżej wartości w zupełności wystarczą do ogrzania powierzchni całego budynku. Trzeba jednak pamiętać o tym, że pompy ciepła nie mają możliwości modulacji mocy. Kiedy więc zostanie ona źle dobrana (np. będzie za mała), system pompy ciepła nie będzie pracował ani intensywnie, ani wydajnie. Dobór mocy instalacji warto powierzyć zatem specjalistom, którzy fachowo zajmują się doradztwem zakupu pomp ciepła.

Więcej

Polecamy

Najnowsze

Panele ścienne czyli jak odświeżyć wnętrze z klasą

Panele ścienne stanowią nieodłączny element współczesnego designu wnętrz, oferując nie tylko estetyczne ulepszenie każdego pomieszczenia, ale także funkcjonalne rozwiązania dla domów i mieszkań. Ich...

Koza w Twoim Domu: Nowoczesne Piecyki na Drewno jako Źródło Ciepła i Stylu.

Nie w każdym domu montuje się ogrzewanie gazowe, które uznawane jest za dosyć kosztowne. Już sama instalacja jest relatywnie droga. W przypadku małych domków...

Jak wybrać źródło ogrzewania do swojego domu o powierzchni 200m2?

Współczesne technologie i rosnąca świadomość ekologiczna sprawiają, że wybór odpowiedniego systemu ogrzewania dla dużego domu o powierzchni 200m2 staje się kluczowym elementem planowania budowy....