Pompa ciepła – co wpływa na koszt eksploatacji?

Hewalex pompy cieppła

Za decyzją o zakupie pomp ciepła stoi zazwyczaj chęć obniżenia kosztów ogrzewania domu. W jakim stopniu wykorzystanie pompy ciepła wpływa na oszczędność na rachunkach? Czy korzystanie z niej wiąże się z dodatkowymi kosztami? Jakie rozwiązania pozwalają zoptymalizować wykorzystanie energii wytwarzanej przez pompę?

Z pompą mniej za ogrzewanie

Dzięki pompie ciepła nasze wydatki na ogrzewanie mogą się znacznie obniżyć. Pompa ciepła powietrze-woda będzie dwukrotnie tańsza od kondensacyjnego kotła olejowego oraz 50% tańsza od gazowego. Nieco mniej będzie kosztowało nas ogrzewanie ekogroszkiem i miałem. Natomiast rekordzistą w cenie ogrzewania jest pompa solanka-woda, która będzie trzykrotnie tańsza od kotła olejowego.

Nie przesadzaj z mocą

Aby uzyskać optymalne działanie pompy ciepła, należy odpowiednio dobrać urządzenie. W przypadku pompy ciepła cena zależy m.in. od jej mocy. Nie warto kupować pompy o zbyt dużej mocy, gdyż zwiększy ona koszt inwestycji, a nie wykorzystamy w pełni jej potencjału. Aby dokonać wyboru właściwego dla naszego domu urządzenia, należy oprzeć się na wyliczeniach zapotrzebowania projektowego obciążenia cieplnego domu. Pomoże nam w tym na pewno dostawca pompy ciepła.

Skuteczne instalacje niskotemperaturowe

Niezwykle istotna dla wydajności pracy pompy cieplnej (zobacz tutaj) jest termomodernizacja budynku. Powinien być on właściwie ocieplony. W dobrze izolowanym domu należy zainstalować też ogrzewanie niskotemperaturowe. Instalacje te nagrzewają się do dwukrotnie niższej temperatury niż klasyczne, zapewniając jednak wystarczającą ilość ciepła w budynku (ale tylko termozmodernizowanym). Najbardziej polecane do współpracy z pompą ciepła jest ogrzewanie płaszczyznowe – podłogowe, ścienne czy sufitowe. Nie należy go łączyć z grzejnikowym.

Optymalnie zarządzaj pompą

Skutecznym sposobem na zmniejszenie kosztów ogrzewania pompą ciepła jest używanie tzw. drugiej taryfy. Aby jednak w pełni zoptymalizować działanie pompy, warto zdecydować się na urządzenia pozwalające zarządzać nią inteligentnie. Takim jest np. Opti-Ener, który zapewnia kontrolę nad zużyciem energii i dopasowuje działanie systemów do życia mieszkańców. Dobrym wyborem będzie też Ekontrol. Pozwala on na zdalne zarządzanie pracą pompy ciepła. Dzięki temu możemy ją np. włączyć przed powrotem z urlopu lub przełączyć na tryb oszczędny, kiedy nas nie ma. Otrzymamy też dane statystyczne, które pozwolą na optymalizację działania pompy.

Więcej

Polecamy

Najnowsze

Panele ścienne czyli jak odświeżyć wnętrze z klasą

Panele ścienne stanowią nieodłączny element współczesnego designu wnętrz, oferując nie tylko estetyczne ulepszenie każdego pomieszczenia, ale także funkcjonalne rozwiązania dla domów i mieszkań. Ich...

Koza w Twoim Domu: Nowoczesne Piecyki na Drewno jako Źródło Ciepła i Stylu.

Nie w każdym domu montuje się ogrzewanie gazowe, które uznawane jest za dosyć kosztowne. Już sama instalacja jest relatywnie droga. W przypadku małych domków...

Jak wybrać źródło ogrzewania do swojego domu o powierzchni 200m2?

Współczesne technologie i rosnąca świadomość ekologiczna sprawiają, że wybór odpowiedniego systemu ogrzewania dla dużego domu o powierzchni 200m2 staje się kluczowym elementem planowania budowy....