Pompa ciepła – co wpływa na koszt eksploatacji?

Hewalex pompy cieppła

Za decyzją o zakupie pomp ciepła stoi zazwyczaj chęć obniżenia kosztów ogrzewania domu. W jakim stopniu wykorzystanie pompy ciepła wpływa na oszczędność na rachunkach? Czy korzystanie z niej wiąże się z dodatkowymi kosztami? Jakie rozwiązania pozwalają zoptymalizować wykorzystanie energii wytwarzanej przez pompę?

Z pompą mniej za ogrzewanie

Dzięki pompie ciepła nasze wydatki na ogrzewanie mogą się znacznie obniżyć. Pompa ciepła powietrze-woda będzie dwukrotnie tańsza od kondensacyjnego kotła olejowego oraz 50% tańsza od gazowego. Nieco mniej będzie kosztowało nas ogrzewanie ekogroszkiem i miałem. Natomiast rekordzistą w cenie ogrzewania jest pompa solanka-woda, która będzie trzykrotnie tańsza od kotła olejowego.

Nie przesadzaj z mocą

Aby uzyskać optymalne działanie pompy ciepła, należy odpowiednio dobrać urządzenie. W przypadku pompy ciepła cena zależy m.in. od jej mocy. Nie warto kupować pompy o zbyt dużej mocy, gdyż zwiększy ona koszt inwestycji, a nie wykorzystamy w pełni jej potencjału. Aby dokonać wyboru właściwego dla naszego domu urządzenia, należy oprzeć się na wyliczeniach zapotrzebowania projektowego obciążenia cieplnego domu. Pomoże nam w tym na pewno dostawca pompy ciepła.

Skuteczne instalacje niskotemperaturowe

Niezwykle istotna dla wydajności pracy pompy cieplnej (zobacz tutaj) jest termomodernizacja budynku. Powinien być on właściwie ocieplony. W dobrze izolowanym domu należy zainstalować też ogrzewanie niskotemperaturowe. Instalacje te nagrzewają się do dwukrotnie niższej temperatury niż klasyczne, zapewniając jednak wystarczającą ilość ciepła w budynku (ale tylko termozmodernizowanym). Najbardziej polecane do współpracy z pompą ciepła jest ogrzewanie płaszczyznowe – podłogowe, ścienne czy sufitowe. Nie należy go łączyć z grzejnikowym.

Optymalnie zarządzaj pompą

Skutecznym sposobem na zmniejszenie kosztów ogrzewania pompą ciepła jest używanie tzw. drugiej taryfy. Aby jednak w pełni zoptymalizować działanie pompy, warto zdecydować się na urządzenia pozwalające zarządzać nią inteligentnie. Takim jest np. Opti-Ener, który zapewnia kontrolę nad zużyciem energii i dopasowuje działanie systemów do życia mieszkańców. Dobrym wyborem będzie też Ekontrol. Pozwala on na zdalne zarządzanie pracą pompy ciepła. Dzięki temu możemy ją np. włączyć przed powrotem z urlopu lub przełączyć na tryb oszczędny, kiedy nas nie ma. Otrzymamy też dane statystyczne, które pozwolą na optymalizację działania pompy.

Więcej

Polecamy

Najnowsze

Wszystko co musisz wiedzieć o malowaniu kaloryfera

Kaloryfer to nieoceniony przyjaciel w trakcie mroźnej zimy – czy dbasz jednak o to, by przez cały rok prezentował się korzystnie? Gdy nie zatroszczy...

Czym ocieplić elewację domu?

Starsze budynki nie spełniają tak restrykcyjnych norm jak współczesne budownictwo. Ich termoizolacja może pozostawiać wiele do życzenia, co powoduje duże straty ciepła. Uciekające ciepło...

Dlaczego ekogroszek to jeden z najbardziej popularnych rodzajów paliwa do ogrzewania domu?

Ekogroszek to jeden z najbardziej popularnych ostatnio materiałów opałowych, wykorzystywanych w domach. Posiada szereg cech, które sprawiają, że przewyższa tradycyjny węgiel. Jakie to cechy...