Wykorzystanie biomasy w energetyce – trendy w Polsce

Wielkoskalowa eksploatacja nieodnawialnych źródeł energii wiąże się z kilkoma niezwykle istotnymi problemami. Największym z nich – zaraz przy szkodliwości tego typu rozwiązań – jest fakt, że ich zasoby z pewnością kiedyś się wyczerpią. Dlatego znalezienie alternatywnych sposobów produkowania energii jest tak niezbędne. Jedną z ciekawszych propozycji jest biomasa. Jak wyglądają trendy związane z wykorzystaniem tego paliwa w Polsce?

 

 

Czym jest biomasa?

Biomasa to nic innego jak materia pochodzenia organicznego, w której skumulowana została energia. Może być ona uwolniona podczas spalania szczątków jako ciepło, które z kolei z powodzeniem można poddać przekształceniu w energię elektryczną.

Materię tego typu powszechnie uzyskuje się podczas procesów przemysłu rolniczego, leśniczego oraz odpadowego. Do najczęstszych rodzajów biomasy należą więc:

  • Niskiej jakości drewno, słoma i inne odpady powstające w procesach rolniczych;
  • Odchody i tłuszcze zwierzęce;
  • Oleje i niektóre części roślin uprawnych;
  • Tzw. rośliny energetyczne: wierzba, topinambur, miskant, zboża.

Większość źródeł do biomasy zalicza również gaz odpadowy powstający na drodze procesów fermentacyjnych zachodzących na wysypiskach śmieci.

Jak było i jak jest?

Biomasa już wiele lat temu została uznana za paliwo z potencjałem. Od początku obecnego stulecia była ona wykorzystywana w procesach współspalania przez polskie elektrownie – w roku 2015 na terenie kraju działało prawie 50 takich reaktorów. Biomasa ma istotny udział w wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii (OZE) – w Polsce w 2013 roku spalanie biomasy pozwoliło dostarczyć ponad 80% całkowitej energii pozyskiwanej z OZE.

Od samego początku jej wykorzystania najpowszechniej stosuje się biopaliwa stałe, a więc przede wszystkim drewno odpadowe z formacji leśnych i przemysłu drzewnego, oraz w drugiej kolejności: drewno poużytkowe i odpady rolnicze. Zdecydowanie mniejszy udział mają rośliny energetyczne. Szacuje się, że obecnie ich uprawy zajmują między 1,8 a 2 mln ha. Mimo sporego potencjału gazu odpadowego, nie jest on chętnie przetwarzany i wykorzystywany.

Przyszłość wykorzystania biomasy

Zgodnie ze strategią Europa 2020 przyjętą przez Komisję Europejską w 2010 roku, w ciągu najbliższych 2 lat OZE powinny być w stanie dostarczyć 20% (w Polsce 15%) całkowitej produkowanej energii. Jest to jeden z powodów, dla których wykorzystanie biomasy wzrasta – jej użytkowanie nie wiąże się z takimi wydatkami, które pochłaniają inwestycje związane chociażby z elektrowniami wiatrowymi.

Przewiduje się, że w 2020 roku udział biomasy w odnawialnych źródłach energii będzie wynosił 86%, natomiast powierzchnia upraw roślin energetycznych szacowana jest na około 2,9 mln ha. Przeczytaj więcej o rozwoju biomasy w Polsce https://trendywenergetyce.pl/perspektywy-rozwoju-biomasy-w-polsce

Jednocześnie trzeba brać poprawkę na fakt, że wykorzystanie biomasy wiąże się z emisją dwutlenku węgla do atmosfery, a przetwarzanie niektórych szczątków (np. kukurydzy) związane jest z ujemnym bilansem energetycznym i ekonomicznym. Innowacje w branży energetycznej są więc niezbędne, by móc działać zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Podsumowanie

Biomasa to źródło energii, które może być pożytecznie zużytkowane, i które jest dobrą odpowiedzią na stale wzrastające potrzeby energetyczne społeczeństwa. W kolejnych latach bez wątpienia jeszcze bardziej zyska ona na wartości, jednak wymaga to zachowania ostrożności w działaniu.

Więcej

Polecamy

Najnowsze

Panele ścienne czyli jak odświeżyć wnętrze z klasą

Panele ścienne stanowią nieodłączny element współczesnego designu wnętrz, oferując nie tylko estetyczne ulepszenie każdego pomieszczenia, ale także funkcjonalne rozwiązania dla domów i mieszkań. Ich...

Koza w Twoim Domu: Nowoczesne Piecyki na Drewno jako Źródło Ciepła i Stylu.

Nie w każdym domu montuje się ogrzewanie gazowe, które uznawane jest za dosyć kosztowne. Już sama instalacja jest relatywnie droga. W przypadku małych domków...

Jak wybrać źródło ogrzewania do swojego domu o powierzchni 200m2?

Współczesne technologie i rosnąca świadomość ekologiczna sprawiają, że wybór odpowiedniego systemu ogrzewania dla dużego domu o powierzchni 200m2 staje się kluczowym elementem planowania budowy....