Biokominki

Biokominek nie wymaga komina do odprowadzenia spalin, dodawania drewna i usuwania popiołu. Jest wygodnym sposobem na posiadanie kominka, który można zamontować niemal w każdym pomieszczeniu, wyposażonym w wentylację grawitacyjną. Wiele wzorów i modeli biokominków pozwala wybrać odpowiedni do aranżacji pomieszczenia i nadania mu unikalnego charakteru.

Oprócz walorów estetycznych, biokominek może także dostarczać ciepło do pomieszczenia, w którym się znajduje – może być dodatkowym źródłem ciepła.

Biokominki design

Biopaliwo w biokominkach

Kominek zasilany jest ekologicznym biopaliwem, w formie płynu. W wyniku jego spalania powstaje para wodna oraz dwutlenek węgla. Nie ma tutaj dymu i sadzy jak w typowych kominkach.

Skład produktów spalania jest podobny do składu powietrza wydychanego przez człowieka. Para wodna podnosi wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Natomiast dwutlenku węgla jest na tyle mało, że nie zagraża on życiu.

Produkty spalania biopaliwa nie są niebezpieczne dla człowieka. Jednak, długie używanie biokominka w szczelnym pomieszczeniu mogłoby spowodować nagromadzenie się dwutlenku węgla. Dlatego, biokominek może znajdować się wyłącznie w pomieszczeniu ze sprawnie działającą wentylacją grawitacyjną.

1 litr płynu pali się w biokominku przez ok. 2 do 5 godzin.

Ciepło z biokominka

Biokominek dostarcza również ciepło, czyli ogrzewa pomieszczenie, w którym się znajduje. Typowy biokominek może dostarczyć nawet 3000 kW ciepła, co w bardzo wielu domach wystarczy na ogrzanie całego salonu.

W większości kominków można regulować płomień i ustawić go tak aby kominek nie ogrzewał pomieszczenia np. w lecie. Płonące płomienie pełnią wówczas tylko funkcję estetyczną – wizualną.biokominki nowoczesne

Biokominki mają przeróżne kształty i wzory, od klasycznych po najbardziej wymyślne. Można je powiesić na ścianie, zabudować w ścianie, ustawić w dowolnym miejscu. Nie potrzebują żadnych instalacji i w każdej chwili łatwo można przestawić biokominek w inne miejsce.

Zalety biokominków

  • w biokominkach spalane jest ekologiczne czyste paliwo, nieszkodliwe dla człowieka
  • bezpieczne
  • brak jakichkolwiek instalacji do podłączenia kominka
  • biokominek nie potrzebuje komina i kanałów doprowadzających powietrze do spalania
  • kominek można zamontowania w każdym pomieszczeniu, wyposażonym w wentylację grawitacyjną
  • możliwość przestawiania kominka w inne miejsce
  • możliwość ogrzewania pomieszczenia kominkiem

Wady biokominków

  • świadomość, że nie jest to palące się drewno i klimat z tym związany
  • brak zapachu i efektów dźwiękowych palącego się drewna
  • brak możliwości ogrzewania całego domu

Zobacz również:

Polecamy

Najnowsze

Fotowoltaika – dlaczego warto w nią zainwestować?

Odnawialne źródła energii zyskują w Polsce coraz większą popularność. Zaczynamy bowiem rozumieć, że są one jedynym sposobem na samowystarczalność energetyczną zarówno w skali całego kraju, jak i poszczególnych gospodarstw domowych.   Jak rozpocząć korzystanie z instalacji fotowoltaicznych? Niestety, przejście na odnawialne źródła zasilania wymaga czasu. Wymiana dotychczasowych instalacji na energooszczędne urządzenia wiąże się z podjęciem […]

Jak słońce pozwoli Ci uniknąć podwyżek cen prądu? Wykorzystaj OZE do zasilania urządzeń w swoim domu

Informacje o podwyżkach cen prądu coraz częściej pojawiają się w polskich mediach. Choć drastyczny wzrost kosztów za energię elektryczną dla prywatnych właścicieli domów nie jest jeszcze potwierdzony, już teraz wiele koncernów musi zapłacić więcej za wytwarzanie prądu. Skutki tego odczują wszyscy odbiorcy energii.     Czy inwestycja w instalacje OZE, zwłaszcza w fotowoltaikę, pomoże Ci […]

Dlaczego warto zainwestować w piec akumulacyjny od Emultimax?

Coraz większa liczba osób szuka efektywnych rozwiązań w dziedzinie ogrzewania swoich domów i mieszkań. Wśród różnorodnych opcji, które obecnie dostępne są na rynku, piec akumulacyjny zdobywa sobie coraz większe uznanie. Jego popularność stale rośnie, a nie bez powodu! W niniejszym artykule reklamowym przyjrzymy się, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na inwestycję w piece akumulacyjne […]