Kotły na paliwa stałe

Schemat działania kotła na paliwo stałe

Kotły na paliwa stałe, to rodzaj kotłów centralnego ogrzewania (c.o), w których spalane są takie paliwa, jak grafit, drewno, torf, węgiel brunatny, kamienny i antracytowy. W użytku domowym zazwyczaj będzie to drewno lub węgiel kamienny. Ten typ kotłów jest wciąż najczęściej spotykanym rodzajem systemu grzewczego, stosowanym w domkach jednorodzinnych.

Paliwo wykorzystywane w kotle na paliwa stałe

To czym będziemy palić zależy przede wszystkim od osoby, która decyduje się na taki typ ogrzewania. Ogrzewanie węglem jest na pewno nieco prostsze, kupujemy go już w formie gotowej do spalenia. Drewno, o ile nie są to dość drogie, przygotowane do szybkiego użytku szczapy, trzeba najpierw porąbać na kawałki. Większość kotłów na paliwa stałe, używanych w domach, nie ma zapłonników, dlatego trzeba w nich również samemu rozpalać, co nie odstrasza obecnie wielu użytkowników od montowania najprostszych konstrukcji, nie wyposażonych w udogodnienia.

Te z nich, które posiadają automatyczne sterowniki, zazwyczaj są kotłami nowocześniejszymi i są opalane paliwami takimi, jak pellet, ekogroszek ewentualnie węgiel i jego pochodne. Zazwyczaj są to kotły z podajnikiem ślimakowym lub szufladowym – z automatycznym podawaniem paliwa do kotła.

Kotły na paliwo stałe dobrze pracują przy stosunkowo wysokiej temperaturze wody grzewczej. Szczególnie istotna jest tutaj temperatura wody powracającej do kotła, która wg zaleceń producentów nie powinna być niższa od 60°C (ochrona kotła przed wykropleniem wody ze spalin – kondensacją). Aby zapewnić odpowiednią temperaturę powrotu stosuje się często zawory mieszające lub inne układy podwyższające temperaturę wody powracającej z instalacji do kotła.

Grzejniki do kotłów na paliwa stałe

Kotły na paliwo stałe mogą współpracować z praktycznie każdym rodzajem grzejników, jak również z ogrzewaniem podłogowym. Do niedawna musiały pracować tylko w instalacji otwartej – z otwartym naczyniem wzbiorczym umieszczonym w najwyższym punkcie instalacji ogrzewania budynku. Dzisiaj, wyposażone w układ zabezpieczenia termicznego (wymiennik schładzający w kotle – wężownica i zawór termostatyczny), mogą również pracować w instalacji zamkniętej.

W ofercie polskich sprzedawców jest wiele rodzajów kotłów na paliwa stałe. Są różnych rozmiarów, przeznaczone do różnych rodzajów paliw, mają też różne wielkości, zależnie od tego jaką ilość ciepła mają wytworzyć. W zależności od rodzaju konstrukcji mogą być zasilane jednym rodzajem paliwa lub kilkoma. Ciekawym rozwiązaniem są kotły zgazowujące drewno, które maksymalnie wykorzystują energię paliwa – drewno zamieniają w gaz drzewny, który następnie jest spalany.

Polecamy

Najnowsze

Inauguracja roku szkolnego akademi Viessmann

W dniach 24-25 września br., miały miejsce inauguracje nauki w oddziałach Szkoły Policealnej Akademii Viessmann we Wrocławiu, Poznaniu, Mysłowicach i Piasecznie. Tegoroczny nabór spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem. Branża grzewcza jest postrzegana jako jedna z najbardziej perspektywicznych w gospodarce. Potrzeba ciepła jest nieodzowną potrzebą człowieka, a zatem każdy obiekt mieszkalny czy użytkowy potrzebuje systemu […]

Szczelność systemu klimatyzacji gwarancją jego poprawnego funkcjonowania

Bez klimatyzacji nie wyobrażamy sobie dziś podróżowania samochodem. Do niedawna, klimatyzacja była najczęściej wybieranym dodatkowym elementem wyposażenia samochodu. Obecnie, w niemal wszystkich nowych modelach aut instalowana jest klimatyzacja. Jej działanie polega na naprzemiennym sprężaniu i rozprężaniu czynnika chłodniczego, który schładza przepływające powietrze. Następnie, przez kanały systemu wentylacji, powietrze trafia do wnętrza samochodu, zapewniając przyjemne uczucie […]

Ogrzewanie i chłodzenie domu pompą ciepła

W gorące i upalne dni szukamy ochłodzenia. W biurach i sklepach klimatyzacja jest już niemal standardem. Również w domach jednorodzinnych coraz częściej stosuje się systemy do chłodzenia pomieszczeń. Oferowane dzisiaj pompy ciepła nie tylko oszczędnie ogrzewają dom ale również mogą chłodzić pomieszczenia w lecie. Jest to szczególnie ciekawa alternatywa dla tradycyjnych układów klimatyzacji. Oczywiście, każde […]