Kotły gazowe

Schemat instalacji kotła gazowego

Obszerna oferta kotłów gazowych pozwala wybrać optymalne rozwiązanie dla każdego budynku czy mieszkania: jego zapotrzebowania na ciepło, sposobu i miejsca montażu kotła, wydajności ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). W każdym przypadku kocioł gazowy zapewni bezobsługowe ogrzewanie, a jeśli będzie to wysokosprawny kocioł kondensacyjny na gaz ziemny – również wygodne i stosunkowo tanie ogrzewanie.

Montaż kotła gazowego

W małych jak i większych domach jednorodzinnych często „zapomina się” o pomieszczeniu kotłowni. Projektanci przewidują zamontowanie kotła, np. w kuchni, łazience czy pralni. Nie ma problemu jeśli mamy do dyspozycji gaz – wówczas można wybrać urządzenie zajmujące bardzo mało miejsca:

  • wiszący kocioł gazowy: dwufunkcyjny, gdzie woda użytkowa ogrzewana jest w sposób przepływowy (po odkręceniu kranu); jeśli potrzebujemy więcej ciepłej wody, może to być kocioł wiszący z zabudowanym zbiornikiem c.w.u., o pojemności np. 40 litrów
  • kocioł gazowy stojący: obecnie, są to najczęściej urządzenia kompaktowe, gdzie kocioł wiszący znajduje się w jednej obudowie ze zbiornikiem c.w.u. – całość wygląda jak lodówka i zawiera większość urządzeń wyposażenia kotłowni; typowe stojące kotły gazowe, np. żeliwne, zajmują więcej miejsca bo sam kocioł ma znacznie większe wymiary niż wiszący, zbiornik c.w.u. jest ustawiany pod lub obok kotła, no i osprzęt kotłowni: pompa c.o., pompa podgrzewacza c.w.u., przeponowe naczynie wzbiorcze itp., montowane są poza kotłem (w kotłach wiszących i kompaktowych osprzęt ten zabudowany jest już w kotle)
  • wciskając kocioł wiszący lub kompaktowy kocioł stojący w wolne miejsce warto sprawdzić jakie są jego wymiary i czy urządzenie można zabudować po bokach – czy wymagana jest wolna przestrzeń po bokach kotła dla jego obsługi serwisowej. Kotły wiszące i kompaktowe niektórych producentów potrzebują wolnej szczeliny o szerokości jedynie 5 mm (0,5 cm), tylko po to żeby można było łatwo zdjąć obudowę kotła

Kotły gazowe – jaki kocioł wybrać – tradycyjny czy kondensacyjny?

Podstawowy wybór będzie dotyczył: zastosować kocioł tradycyjny czy kondensacyjny. W tradycyjnych spaliny wyrzucane do atmosfery mają temperaturę 100 – 140°C, czyli sporo ciepła tracimy przez komin. Kotły kondensacyjne maksymalnie wykorzystują ciepło spalin schładzając je w optymalnych warunkach do temperatury 30-50°C. Przy tak niskich temperaturach ze spalin wykrapla się woda, tzw. kondensat – stąd nazwa: kotły kondensacyjne.

Kotły kondensacyjne oszczędniej zużywają gaz od tradycyjnych, różnica w kosztach ogrzewania może wynieść nawet 20% każdego roku. Tylko dzięki głębokiemu schłodzeniu spalin kotły kondensacyjne zużyją mniej gazu od tradycyjnych o ok. 10%. Dodatkowe 5 – 10% uzyskamy wybierając urządzenie wyposażone w rozwiązania, które w jeszcze większym stopniu zapewnią oszczędną eksploatację kotła, np.: szeroki zakres modulacji mocy grzewczej kotła, układ kontrolujący jakość spalania, oraz rozwiązania, które pozwalają lepiej dopasować pracę kotła do zmieniającego się zapotrzebowania na ciepło budynku w całym okresie grzewczym. Kotły kondensacyjne to również wyższa trwałość. Wykonane są bowiem ze stali szlachetnej i stopów aluminium, które są odporne na działanie kondensatu – z trwalszych materiałów niż tradycyjne kotły.

Wybierając kocioł kondensacyjny warto zajrzeć do jego wnętrza i poznać wszystkie zastosowane w nim rozwiązania, które wpływają na jak najniższe koszty ogrzewania, niezawodność i długą trwałość. Czasem warto wybrać droższe urządzenie, które oszczędzi dla nas każdego roku 20%, niż tańszy i prosty kocioł, którego praca przyniesie oszczędności tylko na poziomie 10%.

Otwarta lub zamknięta komora spalania w kotłach gazowych

Kotły tradycyjne oferowane są z otwartą lub zamkniętą komorą spalania, natomiast kondensacyjne, tylko w wersji z zamkniętą komorą spalania.
Otwarta lub zamknięta komora, określa skąd kocioł pobiera powietrze do spalania. Kotły z otwartą komorą pobierają powietrze z pomieszczenia, w którym się znajdują. Aby zapewnić odpowiednią ilość powietrza trzeba zrobić kratkę wentylacyjną w ścianie zewnętrznej budynku, którą powietrze z zewnątrz swobodnie będzie napływać do kotłowni (wentylacja nawiewna). Bardzo ważne jest zapewnienie odpowiedniej ilości powietrza, bo jeśli będzie niewystarczająca to gaz nie spali się całkowicie tworząc tzw. czad, który jest niebezpieczny dla człowieka.

W kotłach z zamkniętą komorą spalania, tradycyjnych i kondensacyjnych, kocioł pobiera powietrze do spalania bezpośrednio z zewnątrz budynku. Jest to bezpieczniejsze rozwiązanie, bo kocioł pobiera zawsze tyle powietrza ile potrzebuje i spaliny nie mają możliwości wydostania się z kotła do pomieszczenia. Przy kotle na gaz ziemny z zamkniętą komora spalania można zrezygnować z wentylacji nawiewnej, tym samym zimne powietrze nie będzie wychładzać pomieszczenia kotłowni, którym często jest łazienka lub kuchnia. W przypadku kotłów na gaz płynny, niezależnie czy mają otwartą lub zamknięta komorę spalania, wentylacja nawiewna zawsze będzie potrzebna.

Ciepła woda użytkowa z wykorzystanie pieca gazowego

W zależności od zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową (c.w.u.), wybierzemy odpowiedni kocioł gazowy. Może to być wiszący kocioł dwufunkcyjny, jednofunkcyjny i z zabudowanym zbiornikiem ciepłej wody.

Kotły gazowe dwufunkcyjne

Ogrzewają wodę użytkową w sposób przepływowy – w momencie odkręcenia kranu. Ze względu na ograniczoną ilość c.w.u. stosowane są w mieszkaniach i małych domach jednorodzinnych, gdzie punkty poboru c.w.u. znajdują się w pobliżu kotła. Dostępna ilość c.w.u. wystarczy tutaj dla jednego punktu poboru ciepłej wody (jednego kranu). Jeśli używany jest natrysk i w kuchni zostanie odkręcony kran, to woda będzie miała niższą temperaturę od wymaganej – może być zimna.

Kotły gazowe jednofunkcyjne

Ogrzewają dom a ciepłą wodę użytkową w ustawionym pod lub obok kotła zbiorniku, tzw. podgrzewaczu pojemnościowym. Podgrzewacze wyposażone są najczęściej w wężownicę, przez którą woda z kotła ogrzewa wodę użytkową.
W rozwiązaniu tym wydajność c.w.u. zależy przede wszystkim od pojemności podgrzewacza, która powinna zostać tak dobrana aby ciepłej wody wystarczyło na równoczesne korzystanie z dwóch punktów poboru wody, np. napełniania wanny i korzystania w tym samym czasie z natrysku w drugiej łazience.

Trzecią grupą są kotły kompaktowe z zabudowanym zbiornikiem c.w.u. (czasem również nazywane dwufunkcyjnymi) – polecane są dla domów i mieszkań o wysokich wymaganiach ciepłej wody użytkowej i gdzie nie ma wystarczająco miejsca do montażu kotła i osobnego zbiornika c.w.u.
Przeznaczone są do powieszenia na ścianie lub do ustawienia na podłodze. Mogą mieć zabudowane zbiorniki warstwowe o małej pojemności, ok. 40 litrów, większej np. 100 litrów, są też zasobniki o znacznie większej pojemności, np. 200 litrów, do których można podłączyć kolektory słoneczne.
W kotłach z zasobnikami warstwowymi dostępna ilość c.w.u. zależy od mocy grzewczej kotła i od pojemności zasobnika.
Mimo małej pojemności zasobnika osiągają dużą wydajność ciepłej wody użytkowej, często większą od kotłów jednofunkcyjnych ogrzewających wodę z osobnym podgrzewaczu, o dwukrotnie większej pojemności.

Gdzie można zamontować kocioł gazowy?

gdzie zamontować kocioł gazowy
Miejsce montażu kotła gazowego jest dużo szersze niż innych kotłów

Kotły gazowe możemy zamontować prawie w każdym dostępnym miejscu, np. w łazience, w kuchni czy w pomieszczeniu gospodarczym. Jeśli mamy do dyspozycji mało miejsca, urządzenia kompaktowe mogą być najlepszym rozwiązaniem. Gdy kocioł ma znajdować się we wnęce lub w ciągu szafek kuchennych warto sprawdzić czy dane urządzenie ma możliwość jego zabudowy po bokach. Jeśli kocioł znajdować się będzie w pobliżu pomieszczeń mieszkalnych warto również sprawdzić czy nie pracuje on za głośno. W nocy, kiedy jest bardzo cicho, niektórym nawet domowa lodówka może przeszkadzać, a jej głośność pracy wynosi zazwyczaj ok. 40 dB.

Po przerwie w dostawie prądu kocioł gazowy załączy się samoczynnie. Inaczej będzie gdy zabraknie gazu, lub gdy występują znaczne wahania jego ciśnienia w gazociągu. Wówczas, przy braku gazu lub jego zbyt niskim ciśnieniu kocioł wyłączy się i zgłosi awarię. Kiedy będzie znowu gaz trzeba ręcznie uruchomić kocioł, co może być kłopotliwe dla osób, które często wyjeżdżają, zwłaszcza zimą. Pomoże tutaj zastosowanie dodatkowego czujnika ciśnienia gazu, który automatycznie załączy kocioł kiedy wznowiona zostanie dostawa gazu lub jego ciśnienie będzie odpowiednie.

Zalety kotłów gazowych

  • Bezobsługowa praca kotła i instalacji grzewczej
  • Niskie emisje zanieczyszczeń
  • Montaż kotła w dowolnym miejscu
  • Płynna regulacja temperatury w ogrzewanym budynku
  • Brak konieczności magazynowania paliwa i kontroli jego jakości
  • Nie potrzebny komin – spaliny można odprowadzać przez ścianę budynku
  • Łatwe podłączenie i współpraca z dodatkowymi źródłami ciepła

Wady kotłów gazowych

  • Konieczność podłączenia gazu do budynku
  • Zalecane coroczne przeglądy serwisowe

Polecamy

Najnowsze

Złoty Instalator za centralę grzewczą Vitosolar 300-F

10 października 2011 r., firma Viessmann po raz kolejny została uhonorowana nagrodą „Złotego Instalatora”. Tym razem statuetkę przyznano za kompaktową centralę grzewczą Vitosolar 300-F. Nagrodzona kompaktowa, gazowa, kondensacyjna centrala grzewcza Vitosolar 300-F spełniła wszystkie postawione przez jury konkursu wymagania. Vitosolar 300-F składa się z gazowego kotła kondensacyjnego, zbiornika buforowego wody grzewczej, armatury hydraulicznej i automatyki. […]

Pompy ciepła powietrze-woda (powietrzne)

Najmniejsze koszty wykonania dolnego źródła ciepła występują przy pobieraniu ciepła z powietrza atmosferycznego. Powietrze jest dostępne tuż za naszymi drzwiami i w nieograniczonej ilości. Jednak, jego temperatura znacznie zmienia się w ciągu okresu grzewczego co ma bezpośredni wpływ na efektywność pracy pompy ciepła, tym samym na koszty ogrzewania domu – im dłuższa i mroźniejsza zima […]

Gdzie zamontować kolektory słoneczne?

Oferowane dzisiaj kolektory słoneczne pozwalają na ich zamontowanie niemal w każdym dostępnym miejscu. Aby maksymalnie wykorzystywać energię ze słońca, kolektory powinny być ustawione w kierunku południowym i pochylone do poziomu pod kątem ok. 30-45 stopni. Nawet przy wyraźnych odstępstwach od optymalnego ustawienia (południowy-wschód do południowego-zachodu, nachylenie 25-70 stopni), uzyski ciepła będą nieznacznie mniejsze od optymalnych. […]