Kominki na drewno

W kominkach można palić niemal każdym rodzajem drewnem: w polanach, szczapach, brykietem. Są również kominki przystosowane do spalania pelletów, z automatycznym podajnikiem paliwa. W każdej postaci drewno jest ciągle tanim i łatwo dostępnym źródłem ciepła. Przede wszystkim, jest paliwem przyjaznym dla środowiska o tzw. zerowym bilansie dwutlenku węgla – przy spalaniu drewna odprowadzamy do atmosfery tylko tyle CO2, ile roślina wchłonęła go podczas swojego wzrostu.

Nowoczesny salon z tradycyjnym kominkiem na drewno

Obecnie najczęściej stosowane są kominki zamknięte, tzw. wkłady kominkowe. Mimo że nie mamy tutaj bezpośredniego kontaktu z żywym ogniem, bo ten znajduje się za szybą, znacznie zwiększa się efektywność grzewcza kominka. Dzięki temu, więcej ciepła z kominka możemy wykorzystać do ogrzania domu – znacznie więcej niż w kominkach otwartych.

Ciepło uzyskane ze spalania drewna w kominku rozprowadzane jest po domu za pomocą powietrza lub wody.

Tradycyjne kominki powietrzne

Kominki powietrzne, tutaj ogień rozgrzewa wkład kominkowy, który oddaje ciepło omywającemu go powietrzu. Powietrze ogrzewa się od wkładu kominkowego, jak również od rury odprowadzającej spaliny do komina. Ogrzane w ten sposób powietrze unosi się do góry i wydostaje na zewnątrz przez kratki znajdujące się w obudowie kominka, ogrzewając np. salon. Ciepłe powietrze systemem rur (system DGP – skrót od dystrybucja gorącego powietrza), można doprowadzić do poszczególnych pomieszczeń w budynku i ogrzewać je. W ten sposób skutecznie można ogrzać pomieszczenia znajdujące się daleko od kominka i na wyższych kondygnacjach.

Ciepłe powietrze z kominka można doprowadzać do ogrzewanych pomieszczeń grawitacyjnie lub w sposób wymuszony. Do ogrzewania salonu i pomieszczeń znajdujących się blisko kominka może wystarczyć system grawitacyjny – powietrze omywające kominek nagrzewa się i samoczynnie, niedługimi kanałami doprowadzane jest do ogrzewanych pomieszczeń. Zaletą tego rozwiązania jest bardzo prosty układ rur, tym samym niski koszt inwestycji, oraz brak urządzeń zasilanych prądem. Wadą, jest brak możliwości dokładnego regulowania wydajności cieplnej komika oraz możliwość przypiekania kurzy unoszonego z powietrzem.

Jeśli ogrzewane pomieszczenia są znacznie oddalone od kominka, czyli mamy długie kanały rozprowadzające powietrze i rozbudowany system rur, odpowiednim rozwiązaniem będzie wymuszony przepływ powietrza. Tutaj, aparat nawiewny zasysa powietrze ogrzane przez kominek i tłoczy do rur. Dostarcza odpowiednią ilość ciepłego powietrza nawet do najdalej położonych pomieszczeń.

Najczęściej, ciepłe powietrze rozprowadzane jest do poszczególnych pomieszczeń rurami elastycznymi z izolacją cieplną, o odpowiedniej średnicy, lub kanałami prostokątnymi. W pomieszczeniach ogrzewanych kominkiem, na wylotach rur montuje się kratki nawiewne lub anemostaty, które pozwalają regulować ilość ciepłego powietrza tym samym wydajność ogrzewania danego pomieszczenia. Najlepszy efekt ogrzewania uzyskuje się jeśli nawiewy ciepłego powietrza znajdują się w pobliżu okien i ścian zewnętrznych, gdzie najintensywniej ucieka ciepło. Nawiewy można umieścić w stropie, ścianie (ok. 30 cm nad podłogą) lub zabudowane bezpośrednio w podłodze.

Centralna regulacja wydajności ogrzewania kominkiem odbywa się, poprzez ręczną lub automatyczną zmianę prędkości obrotowej wentylatora w aparacie nawiewnym – jego wydajności. Zwiększając obroty wentylatora zwiększa się ilość transportowanego powietrza, tym samym obniża jego temperaturę. Zmniejszając obroty wentylatora do ogrzewanych pomieszczeń dostarczamy mniej powietrza ale o wyższej temperaturze.

Kominki z płaszczem wodnym (kominki wodne)

Kominek ogrzewa wodę, która zasila instalację centralnego ogrzewania domu i ogrzewa wszystkie pomieszczenia w budynku. Jako dodatkowe źródło ciepła kominek może współpracować z kotłem gazowym, olejowym, elektrycznym i na paliwo stałe. Może również współpracować z pompą ciepła.

Z zewnątrz, kminek z płaszczem wodnym, nie różni się od innych kominków na drewno. W środku kominka znajdują się podwójne ścianki, którymi przepływa woda, jest to tzw. płaszcz wodny kominka.

Woda ogrzana przez kominek transportowana jest do instalacji ogrzewania domu i jeśli moc grzewcza kominka jest wystarczająca, może on samodzielnie ogrzać cały budynek.

Odpowiednio dobrany kominek może być jedynym źródłem ciepła do ogrzewania domu, jednak wiąże się to z koniecznością uzupełniania paliwa co 3-4 godzin lub co 8 godzin (w zależności od temperatur na zewnątrz budynku). Jednak, jako dodatkowe źródło ciepła będzie znakomitym uzupełnieniem podstawowego ogrzewania domu. Paląc często w kominku, dla przyjemności lub jeśli chcemy oszczędzić na gazie czy oleju opałowym, możemy znacznie obniżyć koszty ogrzewania domu. Instalację kominka można tak rozwiązać, aby automatycznie współpracował on z głównym źródłem ciepła. Jeśli pracuje kominek, kocioł grzewczy „wie” o tym i nie załącza się, jeśli kominek wygaśnie kocioł automatycznie zacznie ogrzewać dom.

Wydajnością cieplną kominka wodnego można sterować przez ilość dokładanego do niego paliwa oraz przez ręczne sterowanie przepustnicą powietrza dopływającego do kominka. Regulacja wydajności kominka może również odbywać się automatycznie, przez zastosowanie przepustnicy powietrza z siłownikiem elektrycznym, którą steruje regulator kominka.

Powietrze do kominka

Kominek potrzebuje ok. 8 m3 powietrza do spalenia 1 kilograma drewna. Najlepszym sposobem doprowadzenia tak dużej ilości powietrza do kominka jest pobieranie go bezpośrednio z zewnątrz budynku. Wystarczy tutaj zastosować kanał, zabudowany w podłodze, którym odpowiednia ilość powietrza dostarczana będzie do kominka bezpośrednio z zewnątrz budynku. Kanał może być wykonany z rury PCV o średnicy min. 110 mm. Zakończenie kanału doprowadzającego powietrze do kominka przepustnicą pozwala regulować ilość powietrza doprowadzanego do kominka oraz całkowicie odciąć dopływ powietrza, np. przy włączonym kominku, co zapobiega wychłodzeniu pomieszczenia.

Niezależnie od rodzaju kominka jaki wybierzemy, uzyskamy inny efekt końcowy. Ale, w każdym przypadku właściwie dobrany i wykonany kominek będzie cieszył użytkowników i może przynieść spore oszczędności na kosztach ogrzewania domu. Oszczędności tym większe, im droższe będzie paliwo zasilające główne źródło ciepła do ogrzewania domu i im lepszej jakości drewno będzie spalane w kominku.

Zalety tradycyjnych kominków na drewno

  • przyjemność palącego się naturalnego drewna
  • możliwość ogrzewania kominkiem całego domu
  • niskie koszty ogrzewania domu

Wady tradycyjnych kominków na drewno

  • konieczność magazynowania opału
  • obsługa związana z dokładaniem paliwa, usuwaniem popiołu, czyszczeniem kominka
  • do odprowadzenia spalin potrzebny jest komin, który wymaga okresowego czyszczenia
  • wyższy koszt inwestycji przy kominkach DGP i z płaszczem wodnym

zobacz również:

Polecamy

Najnowsze

Kominki

Kominek to niepowtarzalny klimat tańczących i trzaskających płomieni. Dzisiaj kominek jest częścią niemal każdego nowego domu. Oprócz wrażeń estetycznych dostarcza również ciepło, nie tylko w salonie, ale nawet dla całego domu. W zależności od tego jaki kominek wybierzemy, różny uzyskamy efekt ogrzewania. Jednak, w każdym przypadku, kominek będzie elementem aranżacji wnętrza oraz zawsze będzie doskonałym […]

Kotły elektryczne

Podobnie jak inne kotły grzewcze, również kotły elektryczne ogrzewają dom i mogą ogrzewać ciepłą wodę użytkowa. Mają wiele zalet, w tym bardzo wysoką sprawność pracy – niemal 100%. Jednak ogrzewanie elektryczne jest jednym z droższych sposobów ogrzewania domu. Kotły elektryczne mogą być jedynym źródłem ciepła do ogrzewania w domu lub stanowić uzupełniające np. dla kotła […]

Targi technik kotłowych, procesów cieplnych i wody przemysłowej easyFairs® WATER&HEAT

5-6 czerwca 2012r. w Krakowie odbędzie się I edycja targów technik kotłowych, procesów, cieplnych i wody przemysłowej – WATER&HEAT. To pierwsza impreza o tematyce ciepłowniczej w Polsce. Kraków jako miasto będące nie tylko kulturalną stolicą Polski, ale również jednym z najbardziej znaczących centrów gospodarczych w kraju i cennym partnerem dla inwestorów jest zdecydowanie najlepszym miejscem […]