Jak działa kocioł kondensacyjny?

Tradycyjne kotły gazowe i olejowe zasilane są paliwem, które następnie jest w nich spalane – spalana jest mieszanka paliwa i powietrza, w odpowiednich proporcjach. Następnie, spaliny przekazują ciepło wodzie grzewczej w specjalnym wymienniku tzw. wymienniku ciepła spaliny-woda. Po oddaniu ciepła, schłodzone spaliny, wyrzucane są na zewnątrz budynku – do atmosfery.

Wyrzucane spaliny w kotłach tradycyjnych (niekondensacyjnych) zawierają jeszcze sporą ilość ciepła, które bezpowrotnie tracimy – mają one temperaturę: 100-140°C.

 

Schemat działania kotła kondensacyjnego
Schemat działania kotła kondensacyjnego

 

Podobnie wygląda praca kotła kondensacyjnego, z tym że, zanim spaliny opuszczą kocioł maksymalnie zostaną schłodzone – odbiera się z nich maksymalną ilość ciepła. W wyniku tego, spaliny opuszczające kocioł mają temperaturę: 30-50°C. W najmniej korzystnych warunkach, przy pracy kotła z maksymalną mocą grzewczą i temperaturze wody grzewczej powracającej z instalacji do kotła 60°C, temperatura spalin wynosi max. 70°C.

Aby maksymalnie schłodzić spaliny stosuje się w kotłach wymienniki o specjalnej konstrukcji lub  dodatkowe wymienniki ciepła.

Ze spalin o temperaturze poniżej 57°C wykrapla się woda – kondensat (stąd nazwa „kotły kondensacyjne”). Kondensat ma odczyn kwaśny. Dlatego, materiały z których wykonano kocioł musi być  odporny na działanie kondensatu. Najczęściej wymienniki spaliny-woda w kotłach kondensacyjnych wykonane są ze stali szlachetnej lub stopów aluminium – materiałów odpornych na korozję.

Polecamy

Najnowsze

Wegiel kamienny

  Węgiel kamienny powstał przed ok. 500 mln lat, brunatny przed ok. 300 mln lat. Budulcem dla węgla były rośliny, które pod działaniem dużego ciśnienia, wysokiej temperatury i mikroorganizmów, bez udziału tlenu, doprowadziły do zwęglenia (rozkładu) materiału pierwotnego. Początkowo, pod wpływem mikroorganizmów tworzy się torf. Następnie, pod wpływem dużego ciśnienia i temperatury – węgiel brunatny, […]

Dopłata do pompy ciepła – Moje Ciepło dla nowych domów

Program Czyste Powietrze oferuje dotacje dla osób, które chcą wymienić stare kotły i ocieplić swoje domy. Czy będą dostępne jakieś dotacje dla osób, które budują nowe domy? Dotacje z rządowego programu Czyste Powietrze są przeznaczone dla inwestorów remontujących swoje domy. Osoby, które są w trakcie budowy, mogą skorzystać z kolejnej edycji programu Mój Prąd lub […]

Spawanie rur gazowych. Jak powinieneś zadbać o prawidłowe podłączenie instalacji gazowej?

Musisz pamiętać, że w umowie przyłączeniowej zobowiązujesz się do rozpoczęcia odbioru gazu w konkretnym, ściśle określonym terminie. Do tego czasu instalacja musi być gotowa. Chodzi oczywiście o instalację wewnętrzną. Do tego niezbędne jest zwykle m.in. spawanie rur gazowych. O co powinieneś zadbać? Instalacja gazowa. Jakich rur użyć? Zadbanie o odpowiednie przygotowanie wewnętrznej instalacji należy do […]