ogrzewamy.pl > Poradniki > Kotły C.O. > Kotły gazowe > Jak działa kocioł kondensacyjny?

Jak działa kocioł kondensacyjny?

Tradycyjne kotły gazowe i olejowe zasilane są paliwem, które następnie jest w nich spalane – spalana jest mieszanka paliwa i powietrza, w odpowiednich proporcjach. Następnie, spaliny przekazują ciepło wodzie grzewczej w specjalnym wymienniku tzw. wymienniku ciepła spaliny-woda. Po oddaniu ciepła, schłodzone spaliny, wyrzucane są na zewnątrz budynku – do atmosfery.

Wyrzucane spaliny w kotłach tradycyjnych (niekondensacyjnych) zawierają jeszcze sporą ilość ciepła, które bezpowrotnie tracimy – mają one temperaturę: 100-140°C.

 

Schemat działania kotła kondensacyjnego

Schemat działania kotła kondensacyjnego

 

Podobnie wygląda praca kotła kondensacyjnego, z tym że, zanim spaliny opuszczą kocioł maksymalnie zostaną schłodzone – odbiera się z nich maksymalną ilość ciepła. W wyniku tego, spaliny opuszczające kocioł mają temperaturę: 30-50°C. W najmniej korzystnych warunkach, przy pracy kotła z maksymalną mocą grzewczą i temperaturze wody grzewczej powracającej z instalacji do kotła 60°C, temperatura spalin wynosi max. 70°C.

Aby maksymalnie schłodzić spaliny stosuje się w kotłach wymienniki o specjalnej konstrukcji lub  dodatkowe wymienniki ciepła.

Ze spalin o temperaturze poniżej 57°C wykrapla się woda – kondensat (stąd nazwa „kotły kondensacyjne”). Kondensat ma odczyn kwaśny. Dlatego, materiały z których wykonano kocioł musi być  odporny na działanie kondensatu. Najczęściej wymienniki spaliny-woda w kotłach kondensacyjnych wykonane są ze stali szlachetnej lub stopów aluminium – materiałów odpornych na korozję.

Komentarze (3)

Trackback URL | Komentarze kanał RSS

 1. Jaya napisał(a):

  mam dom 100 m pow. mieszkalnej + 50 m (pralnia, pom. 23 m wolne, garaz 20m wolne) koszt ozniarga mego domu gazem + c.w. kociol kondensacyjny za rok 2011 r. 3800 zl Przy niskich emeryturach to i tak za drogo. Szukam innego tańszego sposobu ogrzewania albo powrot do blokow..

  • Marcin T napisał(a):

   Witam, ja mam domek 140 m2 pow użytkowej, około 180 całkowitej. Ogrzewam gazem ziemnym, dwie osoby terma 100 L temp wody 40 stopni, kuchenka gazowa. od 12 stycznia 2012 do 20 maja 2012 zużycie gazu 460m3, wyliczyli mi na kolejny rok zużycie na poziomie 1900 zł brutto za rok, mysle że jak dojde do 2300 brutto to i tak jest to dobry wynik, dodam że temperatura w domu przy -25 na dworze to 22 stopnie w dzień i 20 w nocy. Piec immergas 12KW na dole podłogówka na górze kaloryferki. Pozdrawiam.

 2. Redakcja napisał(a):

  Gaz ziemny?

  W jakiej technologii jest zbudowany dom?

  Rozwiązaniem na pewno byłaby pompa ciepła, ale jest to jednak droga inwestycja.

Odpowiedź