Jak działa kocioł kondensacyjny?

Tradycyjne kotły gazowe i olejowe zasilane są paliwem, które następnie jest w nich spalane – spalana jest mieszanka paliwa i powietrza, w odpowiednich proporcjach. Następnie, spaliny przekazują ciepło wodzie grzewczej w specjalnym wymienniku tzw. wymienniku ciepła spaliny-woda. Po oddaniu ciepła, schłodzone spaliny, wyrzucane są na zewnątrz budynku – do atmosfery.

Wyrzucane spaliny w kotłach tradycyjnych (niekondensacyjnych) zawierają jeszcze sporą ilość ciepła, które bezpowrotnie tracimy – mają one temperaturę: 100-140°C.

 

Schemat działania kotła kondensacyjnego
Schemat działania kotła kondensacyjnego

 

Podobnie wygląda praca kotła kondensacyjnego, z tym że, zanim spaliny opuszczą kocioł maksymalnie zostaną schłodzone – odbiera się z nich maksymalną ilość ciepła. W wyniku tego, spaliny opuszczające kocioł mają temperaturę: 30-50°C. W najmniej korzystnych warunkach, przy pracy kotła z maksymalną mocą grzewczą i temperaturze wody grzewczej powracającej z instalacji do kotła 60°C, temperatura spalin wynosi max. 70°C.

Aby maksymalnie schłodzić spaliny stosuje się w kotłach wymienniki o specjalnej konstrukcji lub  dodatkowe wymienniki ciepła.

Ze spalin o temperaturze poniżej 57°C wykrapla się woda – kondensat (stąd nazwa „kotły kondensacyjne”). Kondensat ma odczyn kwaśny. Dlatego, materiały z których wykonano kocioł musi być  odporny na działanie kondensatu. Najczęściej wymienniki spaliny-woda w kotłach kondensacyjnych wykonane są ze stali szlachetnej lub stopów aluminium – materiałów odpornych na korozję.

Polecamy

Najnowsze

Pompa ciepła czy ogrzewanie elektryczne – co bardziej się opłaca?

Powietrzna pompa ciepła jak i ogrzewanie elektryczne by działać potrzebują prądu. Jednak sposób działania tych urządzeń jest inny. Jakie są różnice między pompą ciepła a standardowym ogrzewaniem elektrycznym oraz co się bardziej opłaca? Jak działa powietrzna pompa ciepła? Nawet przy ujemnych temperaturach, “ciepło” z zewnątrz można odebrać, a następnie wykorzystać do ogrzewania. Jak to się […]

Powstał Departament Energetyki Odnawialnej

W Ministerstwie Gospodarki utworzony został Departament Energii Odnawialnej. Do głównych zadań departamentu należeć będzie czuwanie nad zrównoważonym rozwojem odnawialnych źródeł energii w Polsce oraz koordynacja i monitorowanie działań organów administracji rządowej. „Departament Energii Odnawialnej odpowiada za realizację zadań związanych z opracowaniem propozycji działań dotyczących odnawialnych źródeł energii, w tym biokomponentów i biopaliw ciekłych oraz jakości […]

Kotły olejowe

Jeśli nie mamy do dyspozycji gazu ziemnego i nie chcemy pompy ciepła, jednym z rozwiązań, które zapewni bezobsługowe ogrzewanie będzie kocioł olejowy. Jeszcze kilka lat temu bardzo popularne, dzisiaj cieszą się małym zainteresowaniem. Głównie ze względu na wysoką cenę oleju i związane z tym wysokie koszty ogrzewania. Ale, decydując się na ogrzewanie olejem i tutaj […]