ogrzewamy.pl > Poradniki > Pompy ciepła > Ile kosztuje ogrzewanie pompą ciepła?

Ile kosztuje ogrzewanie pompą ciepła?

Zobaczmy jakie są koszty ogrzewania rzeczywistej instalacji z pompą ciepła, pracującej w domu jednorodzinnym – Wizualizacja pracy instalacji z pompą ciepła, opisana w artykule „Pompa ciepła na żywo”.

 

Dane budynku

 • dom jednorodzinny znajdujący się pod Opolem
 • 4 mieszkańców
 • powierzchnia użytkowa: 160 m2
 • powierzchnia pomieszczeń ogrzewanych: 200 m2
 • kubatura: 550 m3
 • zapotrzebowanie budynku na ciepło (wg projektu): 11,3 kW
 • ogrzewanie podłogowe w całym domu
 • wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (rekuperacja)
 • instalacja pracuje od 2006 roku, w sezonie grzewczym 2010/2011 dołożono do niej kocioł na drewno, który pełni funkcję dodatkowego źródła ciepła do ogrzewania budynku i wody użytkowej

 

 

Zużycie energii elektrycznej przez pompę ciepła i wszystkie urządzenia pracujące w instalacji i koszty ogrzewania – rachunki jaki płacił użytkownik instalacji:

 

Zużycie energii elektrycznej 01.09.2006 – 01.09.2007 01.10.2007 – 30.04.2008 01.10.2008 – 30.04.2009 01.10.2009 – 30.04.2010 01.10.2010 – 30.04.2011
w taryfie dziennej: 178,9 kWh 321,0 kWh 604,3 kWh 803,0 kWh 483,6 kWh
w taryfie nocnej: 4094,3 kWh 4156,5 kWh 3478,5 kWh 4207,0 kWh 4393,0 kWh
Koszt ogrzania budynku: 1076 zł brutto 1160 zł brutto 1207 zł brutto 1546 zł brutto 1660 zł brutto

 

Podane koszty uwzględniają podwyżki cen energii elektrycznej. W okresie grzewczym 2010/2011 w instalacji dodatkowo pracuje kocioł na drewno – ciepło dostarczone przez kocioł zostało przeliczone na „dodatkowy koszt energii elektrycznej” gdyby nie było kotła a tylko sama pompa ciepła.

 

 

Podsumowanie pracy instalacji

 • pompa ciepła samodzielnie ogrzewa dom, nawet przy temperaturach zewnętrznych -20°C
 • dodatkowe źródło ciepła (kocioł na drewno), nie jest potrzebne – koszty ogrzewania drenem są wyższe niż samą pompą ciepła

 

 • instalacja pracuje bezobsługowo
 • ponad 70% ciepła do ogrzewania pobiera ze środowiska naturalnego – gruntu
 • tylko w 30% pobiera energię elektryczną do zasilania urządzeń

 

 • dzięki zasobnikowi buforowemu wody grzewczej, pompa ciepła pracuje niemal wyłącznie w taryfie nocnej (tańszej)
 • czas pracy pompy ciepła nie przekracza w ciągu roku 1600 h

 

Jak widać, w tym konkretnym domu o powierzchni ogrzewanej 200m2, koszty ogrzewania są wyjątkowo niskie bo nie przekraczają 2000 zł/rok. Są znacznie niższe od konwencjonalnych sposobów ogrzewania np.: olejem opałowym, gazem płynnym czy ziemnym.

Warto rozważyć zastosowanie pompy ciepła w nowym domu, chociaż sama pompa ciepła nie gwarantuje jeszcze niskich kosztów ogrzewania – ważne jest optymalne rozwiązanie całej instalacji i zastosowanie urządzeń o wysokiej sprawności pracy.

Komentarze (5)

Trackback URL | Komentarze kanał RSS

 1. Piotr napisał(a):

  Ja mam pompę ciepła Danfoss od 5 lat. Kosztowała mnie dotychczas ok. 50.000 zł, nigdy nie działała zgodnie z obietnicami producenta i nadal nie działa. Dlatego niezależnie od wyliczeń moim zdaniem warto się zastanowić czy w ogóle warto. Szczegóły poniżej:

  W maju 2008 r. postanowiłem zainstalować pompę ciepła Danfoss.
  Zamówienie i dostawa: Na podstawie danych o istniejącym systemie i potrzebach, Danfoss polecił pompę powietrzną DHP-A. Obiecana dostawa w ciągu 2 tygodni, rzeczywista po 4 miesiącach, zły typ, trzeba było odesłać. Danfoss nie podpisuje umowy bezpośrednio tylko wyłacznie przez autoryzowany serwis – jak to niebezpieczne patrz dalej.

  Montaż, październik 2008: Trzeba zlecić autoryzowanemu serwisowi, z listy Danfoss. Montaż trwał praktycznie dwa lata, ponieważ autoryzowany technik nie wiedział jak włączyć pompę do istniejącej instalacji. Na każdym etapie był nadzorowany przez pracownika Danfoss, odbierającego prace. Mimo to, wszystkie błędy montażu i wady urządzenia musiałem wykrywać sam w trakcie prób eksploatacji.

  Próby eksploatacji: pompa, jedno z najdroższych takich urządzeń na rynku, za 10.000 Euro, zgodnie z deklaracją producenta powinna zapewnić: duże oszczędności energii, możliwość współpracy z istniejącym systemem ogrzewania gazowego, możliwość indywidualnej regulacji oraz wieloletnie niezawodne działanie.

  Żadne z tych kryteriów nie zostało spełnione. Urządzenie jest bardzo zawodne, wymaga nieustannych wizyt serwisantów w każdym sezonie. Niektóre awarie tylko zatrzymywały urządzenie ale inne były potencjalnie śmiertelnie groźne dla użytkownika (np. awaria pompy wodnej wewnątrz urządzenia, powodująca zalanie instalacji pod napięciem i rozlanie wody w pomieszczeniu).

  Urządzenia nie dało się zintegrować z istniejącym systemem ogrzewania gazowego, co więcej zdegradowało ten system, ponieważ konieczne było pozbawienie go sterowania i automatyki. Sama pompa ciepła okazała się niesterowalna, bez możliwości regulacji temperatury w domu. Bezwładność jest kilkugodzinna, co powoduje, że najsłabiej grzeje w dzień a najmocniej w nocy. Użytkownik nie ma wpływu na bieżące parametry pracy, ingerencja manualna daje efekt dopiero po wielu godzinach.

  Urządzenie, jeśli w ogóle działa, to tylko w temperaturach dodatnich. Około 0C system co staje się bardzo mało wydajny, przy -8C urządzenie trzeba całkowicie wyłączyć, mimo, że producent gwarantuje pracę do -20C. Urządzenie nie może być w ogóle używane przy niskiej temperaturze (nawet gdyby było sprawne) przez co najmniej 6 tygodni w roku, wtedy kiedy jest najbardziej potrzebne, o czym producent nie informuje.

  Urządzenie nie daje żadnej długoterminowej oszczędności energii. To co ewentualnie osiągane jest przy ogrzewaniu wody latem, tracone jest przy braku działania lub wadliwym działaniu zimą.

  Typowy „sezon grzewczy”: W ostatnim sezonie (listopad 2012 – marzec 2013) pompa działała tylko przez tydzień. Przez kolejne 4 tygodnie trwały próby naprawy. Danfoss sugerował zakup i wymianę kolejnej drogiej części, ale oczywiście bez jasności, czy to cokolwiek pomoże. Ostatecznie pompa została wyłączona całkowicie z systemu. Do dziś nie ma żadnej reakcji Danfoss.

  Odpowiedzialność Danfoss: Przez pierwsze miesiące nie dostałem żadnej odpowiedzialnej reakcji z firmy, ani z Polski ani z Danii. Przez kolejne 4 lata nie udało się ustalić dlaczego pompa nie spełnia żadnego z kryteriów ani dlaczego po prostu nie działa. Nie udało się ustalić warunków rekompensaty za wadliwy sprzęt. Kiedy zdecydowałem oddać sprawę do sądu Danfoss przypomniał, że mam umowę z autoryzowanym technikiem a nie z Danfoss. Firma odmawia sprzedaży urządzeń bezpośrednio unikając w ten sposób wszelkiej odpowiedzialności prawnej i za wadliwy sprzęt i za nieprawdziwe informacje w materiałach marketingowych.

  Podsumowanie: urządzenie nie spełnia żadnego kryterium obiecywanego przez producenta. Nie nadaje się do eksploatacji w polskim klimacie. Nie działa w temperaturze poniżej 0C. Nie daje się regulować. Nie daje się włączyć w istniejący system tradycyjnego ogrzewania gazowego. Jest zawodne i wymaga nieustannych napraw. W przypadku awarii może być zagrożeniem zdrowia i życia użytkownika. Klient jest pozostawiony bez pomocy.

 2. Piotr napisał(a):

  Pompa ciepła Danfoss – praktyczny poradnik kupna i instalacji
  Ten poradnik powstał na podstawie moich pięcioletnich doświadczeń z pompą ciepła Danfoss, kontaktów z jej producentem i instalatorami, z inspiracji forumowiczów, którzy uznali, że powinienem podzielić się moimi doświadczeniami, ku przestrodze innych.
  1. Przed decyzją kupna produktu Danfoss przeczytaj ten poradnik.
  2. Zanotuj zużycie energii na CO i CWU przez co najmniej rok przed instalacją pompy (lepiej kilka lat). To przyda ci się teraz do wyboru produktu a później do oceny tego co ci na prawdę sprzedano.
  3. Od pierwszego kontaktu z Danfoss gromadź całą korespondencję. Nigdy nie załatwiaj niczego na telefon i ustnie, wszystko tylko pisemnie.
  4. Od początku zapewnij sobie pomoc dobrego prawnika, który sprawdzi dokumentację Danfoss i wykryje wszystkie potencjalne pułapki. Pamiętaj, że oni mają ogromne doświadczenie w takich sprawach, ty – prawdopodobnie żadne.
  5. Zażądaj spisu na piśmie parametrów oferowanej pompy. Broszury, materiały reklamowe, nawet instrukcje montażowe nie muszą odpowiadać prawdzie. W moim przypadku pompa nie spełniła dosłownie żadnego z obiecanych kryteriów.
  6. Zażądaj pisemnego sprecyzowania terminu i warunków dostawy pompy.
  7. Jeśli kupisz pompę od autoryzowanego instalatora a nie bezpośrednio z Danfoss to pozbawiasz się możliwości dochodzenia jakichkolwiek roszczeń od Danfoss. Możesz skarżyć co najwyżej instalatora.
  8. Jeśli zostaniesz zmuszony do kupna od instalatora – sprawdź kondycję jego firmy: jakie ma referencje, czy ma stałą siedzibę, czy ma stronę internetową, jaki ma kapitał zakładowy. Jeśli instalator okaże się jednosobowym małym warsztatem – lepiej poszukaj innego, bo od tego nie uzyskasz żadnego roszczenia w przypadku gdy urządzenie okaże się złomem a instalacja pomyłką.
  9. Zachowaj wszystkie rachunki i umowy.
  10. Sprawdź dokładnie jakie urządzenie zostało ci dostarczone i kiedy zostało wyprodukowane. Sprawdż wszystkie elementy a nie tylko samą pompę. Zrób fotografie. W razie jakichkolwiek wątpliwości natychmiast złóż na piśmie reklamację albo lepiej odstąp od umowy (tu przyda ci się punkt 5 i 6) i zażądaj zwrotu pieniędzy.
  11. Unikaj instalacji tuż przed sezonem grzewczym. Jedyna metoda sprawdzenia jak urządzenie działa to próba praktyczna. Jeśli pompę zainstalujesz jesienią i za chwilę przestanie pracować to przy 12C w domu nie chcesz usłyszeć od instalatora „może uda mi się wpaść za dwa tygodnie żeby poprawić”.
  12. Po zakończeniu instalacji nie podpisuj żadnych papierów mówiących, że odebrałeś sprawne urządzenie i akceptujesz instalację. Jeśli nie jesteś wysokiej klasy fachowcem to nie masz żadnych podstaw, żeby ocenić urządzenie i jakość instalacji. To okaże się dopiero w eksploatacji.
  13. Spróbuj poszukać fachowca całkowicie niezwiązanego z Danfoss, żeby ocenił jakie wady ma urządzenie i jakie błędy popełniono w instalacji. Wszystkie wykryte wady urządzenia i montażu zgłoś niezwłocznie, oczywiście pisemnie. Zastanów się nad opcją odstąpienia od umowy (tu znowu przyda ci się punkt 5). Nawet jeśli wady i usterki są oczywiste, w żadnym wypadku nic nie przerabiaj sam ani nie pozwalaj przerabiać instalatorom innym niż autoryzowani przez Danfoss, możesz stracić gwarancję.
  14. Co najmniej przez pierwszy rok, zakładając, że pompa działa, notuj zużycie energii. Bardzo cenne do porównania z ofertą i deklaracjami producenta.
  15. Jeśli pompa nie działa jak obiecano lub nie działa w ogóle – niezwłocznie zgłaszaj to pisemnie. Na wszelki wypadek dokumentuj fotograficznie. Nawet jeśli nie dostajesz odpowiedzi – pisz nadal i gromadź starannie wszystkie maile i sms-y.
  16. Pompa może być niebezpieczna (w moim przypadku jedna z awarii groziła porażeniem prądem), jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do prawidłowego działania – na wszelki wypadek wyłącz całkowicie zasilanie zanim zbliżysz się do urządzenia.
  17. Nie pisz skarg do centrali w Danii, to bezcelowe, nigdy nie odpowiadają.
  18. Możesz pisać skargi do polskiego biura Danfoss, czasem odpowiadają – ale żądaj konkretnych i natychmiastowych działań, po moim przypadku wiem, że oni z własnej woli nic nie zrobią.
  19. Jeśli podtrzymujesz decyzję kupna pompy Danfoss – szczęść Boże. Jeśli zaniechałeś kupna tego urządzenia – prawdopodobnie zaoszczędziłeś wiele stresów i klkadziesiąt tysiecy złotych. Jeśli nadal nie możesz podjąć decyzji – przeczytaj ten poradnik od początku.

 3. _ict napisał(a):

  Piotr: dzięki za przestrogę

 4. Alicja napisał(a):

  Również dziękuję za przestrogę. Ręce opadają 🙁

 5. Hubert Medras napisał(a):

  U siebie w domu mam gruntową pompę ciepła bezpośredniego odparowania od firmy Fonko. Polecam każdemu takie rozwiązanie, bo pompa sprawdza się doskonale i gwarantuje odpowiednią temperaturę w domu, niezależnie od warunków panujących na zewnątrz.

Odpowiedź