Pompy ciepła – inwestycja w energooszczędność

System grzewczy to niezbędny element wyposażenia budynków. Ważne jest, by urządzenia były jak najbardziej wydajne przy jednoczesnych możliwych najmniejszych nakładach finansowych i kosztach eksploatacyjnych. Dlatego też produkty energooszczędne są dziś tak bardzo popularne wśród klientów. Jednymi z zyskujących coraz większe uznanie urządzeń grzewczych zapewniających wysoką wydajność oraz gwarantujących oszczędność są pompy ciepła.

Czym są pompy ciepła – zasada działania

Pompy ciepła to zaawansowane i wysoce wydajne systemy grzewcze. W skład budowy pompy ciepła wchodzi m.in. sprężarka, parownik, skraplacz, zawór rozprężny oraz czynnik chłodniczy. Zestaw najważniejszych elementów wyposażenia jest bardzo podobny do powszechnie stosowanego urządzania AGD, jakim jest lodówka. Pompy ciepła, z pomocą wykorzystanej w ich budowie technologii, przenoszą energię cieplną z układów o niskiej temperaturze (grunt, powietrze, woda) do układów o temperaturze wysokiej (system grzewczy, na który składają się np. grzejniki, ogrzewanie podłogowe itp.).

Zasada działania pompy ciepła polega na wykorzystaniu procesu wymiany energii cieplnej, który wygląda następująco: pobierane ciepło z otoczenia o niskich temperaturach przekazywane jest bezpośrednio (w powietrznych pompach ciepła) lub pośrednio (w gruntowych pompach ciepła) do czynnika chłodniczego w wymienniku ciepła. Wymiennik ten nazywany jest parownikiem. W parowniku dochodzi do procesu parowania czynnika chłodniczego, który następnie zostaje sprężony przez kompresor uzyskując bardzo wysoką temperaturę.

W następnym etapie czynnik ulega skropleniu. W trakcie skraplania następuje oddawanie energii cieplnej do wody instalacji grzewczej. Wybór danego rodzaju pompy ciepła jest uzależniany zarówno od możliwości finansowych osoby inwestującej w tego typu rozwiązania energooszczędne, jak i od działki, na której znajduje się nieruchomość mająca być ogrzewana, jej rozmiaru, rodzaju gruntu, a także strefy klimatycznej. Pompy ciepła do ogrzewania budynków wykorzystują procesy termodynamiczne. Z dolnego źródła, które jest jednocześnie źródłem zimniejszym, ciepło odbierane jest i doprowadzane do źródła górnego, którym będzie woda lub powietrze (rzadko) znajdujące się w systemie instalacji grzewczej. Pompa zatem nie wytwarza ciepła, tylko je przenosi (pompuje) z jednego źródła do drugiego. Urządzenie jest zasilane energią elektryczną, chodzi tu przede wszystkim o sprężarkę. W optymalnych warunkach, to jest w umiarkowanych temperaturach, wykorzystanie energii elektrycznej do działania pompy ciepła jest bardzo niskie, a co za tym idzie wysoce oszczędne.

Z uwagi na pobieranie energii cieplnej, rozróżnia się trzy rodzaje pomp. Są to:

Zakres zastosowania pomp ciepła jest bardzo szeroki. Wykorzystywane są one do podgrzewania wody użytkowej, czy np. wody w basenie. Nierzadko używa się ich w systemach klimatyzacyjnych. Uniwersalność użycia pomp ciepła oraz możliwości instalacyjne pozwalają na montaż pomp w niemal każdym budynku. Pompy ciepła mogą być również stosowane jako główne źródło centralnego ogrzewania w obiektach istniejących, w których dotychczasowe, tradycyjne źródło pozostaje jako wspomagające. Połączenie równolegle pompy ciepła i istniejącego już systemu grzewczego daje bardzo wydajne efekty. W obiektach nowo budowanych pompy ciepła stanowią najczęściej jedyne źródło ciepła dla zaspokojenia potrzeb grzewczych (centralne ogrzewanie i ciepła woda użytkowa do mycia i kąpieli).

Dlaczego są energooszczędne?

Pompy ciepła to urządzenia, które pozwalają na czerpanie wielu korzyści. Aparatura ta gwarantuje bardzo wysoki komfort termiczny swoim użytkownikom oraz wygodę użycia. Użycie pomp ciepła eliminuje konieczność regulacji temperatur w poszczególnych ogrzewanych pomieszczeniach oraz gwarantuje utrzymanie tej samej temperatury w ciągu całego sezonu grzewczego. Te możliwości pozwalają na spore oszczędności. Przygotowanie dobrego planu instalacji pompy ciepła, w którym pod uwagę weźmie się kubaturę budynku, pomieszczenia i ich powierzchnię, do których dostarczane ma być ciepło, zagwarantuje najbardziej wydajne działanie i pozwoli obniżyć rachunki. Pompy te wykorzystują energię elektryczną jedynie do działania sprężarki, zatem koszty związane z zastosowaniem paliw są wykluczone. Pompy ciepła nie wymagają także żadnej obsługi, a bardzo często przeglądów i konserwacji.

Realny koszt pompy ciepła

Inwestycja w pompę ciepła to przede wszystkim zakup urządzenia. Na kolejne koszty inwestycyjne składa się montaż systemu instalacji grzewczej. Dodatkowo doliczyć trzeba cenę za uruchomienie oraz eksploatację instalacji. Oczywiście jest to system grzewczy, który jest praktycznie bezobsługowy. Jedyne działania przy instalacji polegają na ewentualnej konieczności serwisu, przeglądu urządzenia oraz instalacji. Wydajność pompy ciepła, co wpływa znacznie na koszty eksploatacji, jest uzależniona od różnicy temperatur pomiędzy górnym a dolnym źródłem ciepła. Jeżeli ta różnica temperatur jest niezbyt duża, pompa pracuje na najbardziej wydajnym poziomie. Do tego integracja z obecnie istniejącym systemem ogrzewania umożliwia znaczne oszczędzanie na energii cieplnej.

Ceny instalacji

Kosz pompy ciepła oraz instalacji systemu grzewczego opiewać może na kwotę kilkudziesięciu tysięcy złotych. Kwota ta uzależniona jest od kubatury budynku, ilości i powierzchni pomieszczeń, które mają być ogrzewane. Przedstawiając konkretny przykład, to chcąc zainwestować w montaż pompy ciepła wraz z system instalacji dla domu mającego powierzchnię od 150 do 250 metrów kwadratowych, będzie to koszt wahający się w granicach od 50 tysięcy do 80 tysięcy złotych. W kwocie tej uwzględniono kompletną instalację z niskotemperaturowym ogrzewaniem podłogowym, armaturę hydrauliczną kotłowni oraz funkcję ogrzewania wody użytkowej przez instalację.

Ile można oszczędzić?

Koszty instalacyjne nie należą do małych, jednakże w perspektywie czasu, użytkownik zanotuje znaczne zyski w postaci oszczędności na ogrzewaniu. Szacuje się, że inwestycja w pompy ciepła oraz instalację grzewczą z tym związaną zwróci się średnio w ciągu 3-6 lat, a maksymalnie w okresie 15 lat. Czas zwrotu nakładów zależy od tego czy rozpatrujemy pompę powietrzną, czy gruntową oraz z jaką technologią porównujemy wydatki (z ogrzewaniem na gaz ziemny, olej opałowy, czy też na paliwo stałe). Duży wpływ na zwrot kosztów inwestycyjnych ma bezawaryjność pompy i systemu grzewczego. Choć ceny pomp ciepła wraz z całym systemem są wysokie, to w przyszłości pozwalają oszczędzić na ogrzewaniu, przez co koszty inwestycyjne zwrócą się inwestorowi.

Zaufaj profesjonalistom i zacznij oszczędzać!

Pompy powietrzne oraz pompy gruntowe marki Vigotherm to urządzenia wysokiej jakości. Pompa powietrzna Vigotherm Aero oraz pompa gruntowa Vigotherm Geo to doskonała inwestycja w energooszczędność. Pompy ciepła Vigotherm to sprzęt niezawodny, wykonany z najwyższej jakości materiałów, idealnie spełniający swoje funkcje. Firma daje gwarancje działania swoich pomp. Produkty te cieszą się zadowoleniem całej rzeszy klientów. Pompy dystrybuowane są przez firmę Clima Komfort sp. z o. o., która nie tylko oferuje wydajne i skuteczne produkty marki Vigotherm, ale także fachową obsługę oraz profesjonalne doradztwo. Zakup pompy ciepła Vigotherm to bardzo dobry krok w stronę oszczędności.

Więcej

Polecamy

Najnowsze

Panele ścienne czyli jak odświeżyć wnętrze z klasą

Panele ścienne stanowią nieodłączny element współczesnego designu wnętrz, oferując nie tylko estetyczne ulepszenie każdego pomieszczenia, ale także funkcjonalne rozwiązania dla domów i mieszkań. Ich...

Koza w Twoim Domu: Nowoczesne Piecyki na Drewno jako Źródło Ciepła i Stylu.

Nie w każdym domu montuje się ogrzewanie gazowe, które uznawane jest za dosyć kosztowne. Już sama instalacja jest relatywnie droga. W przypadku małych domków...

Jak wybrać źródło ogrzewania do swojego domu o powierzchni 200m2?

Współczesne technologie i rosnąca świadomość ekologiczna sprawiają, że wybór odpowiedniego systemu ogrzewania dla dużego domu o powierzchni 200m2 staje się kluczowym elementem planowania budowy....