Markety budowlane – dostępne materiały do walki z wilgocią

Narzędzia
Markety budowlane to nie tylko doskonale zaopatrzone sklepy ale też kopalnia wiedzy na temat budowania, remontowania i wykończenia wnętrz.

Na konferencji w Pszczynie, w której uczestniczyli przedstawiciele sklepów budowlanych, postanowiono wydać walkę wilgoci w polskich domach. Oprócz licznych akcji promocyjnych na środki grzybobójcze zapowiadana jest kampania uświadamiająca Polaków, że mieszkanie w zawilgoconych i zagrzybionych pomieszczeniach jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Zarodnie grzybów, które namnażają się dzięki zbyt dużej wilgotności budynku, przenikają do układu oddechowego człowieka i mogą wywoływać takie choroby jak astma, zapalenie oskrzeli, zatok i gardła.

Źródła wilgoci

Jeśli więc macie w domu pleśń lub grzyb to trzeba jak najszybciej się go pozbyć. Na początek trzeba ustalić źródło wilgoci. W starych budynkach najczęstszą przyczyną powstawania grzyba jest nagromadzenie się wody deszczowej w źle zaizolowanych ścianach zewnętrznych. Wielokrotnie miejscem przecieku są też uszkodzone kominy i dachy. Zdarza się również wyciek z przerdzewiałej rury odpływowej. W dawno nieremontowanych domach może wystąpić kilka przyczyn jednocześnie. Po to by pozbyć się grzyba trzeba najpierw zlikwidować miejsca, w których wilgoć przenika do budynku przeprowadzając remont.

Remont starego budynku i uszczelnianie nie jest ani tanie ani łatwe. Jednak najgorszą rzeczą jaka może się przytrafić jest podniesienie się wód gruntowych. Powoduje to zawilgocenie fundamentów a następnie całości budynku. Konieczne jest wtedy wykonanie opaski izolacyjnej wokół całego budynku, co wiąże się z pracami ziemnymi wokół fundamentów. Może też się okazać, że nasiąknięte wodą ściany zewnętrzne będą wymagały osuszania.

Markety budowlane są doskonałym miejscem do znalezienia fachowców, którzy uporają się z tymi pracami. Zazwyczaj w okolicy wejścia do sklepu znajduje się tablica ogłoszeniowa, do której przyczepiane są wizytówki firm wykonujących usługi budowlane.

Wilgoć w łazience

W łazience, podobnie jak w kuchni najczęstszym problemem powodującym zawilgocenie i w rezultacie powstawanie grzybni są nieszczelności instalacji wodnej. W sklepach budowlanych dostępne są rury, złączki i pakuły dzięki którym możemy dokonać niezbędnych bieżących napraw. Można  je wybrać na stronie internetowej marketu budowlanego Obi: https://www.obi.pl/.

Dużo bardziej skomplikowane jest pozbycie się zawilgocenia spowodowanego skraplającą się parą. Dzieje się tak wtedy gdy para napotyka na źle zaizolowaną, więc znacznie chłodniejszą od innych, ścianę zewnętrzną. Przyczyną wilgoci może też być brak wentylacji lub niewłaściwe ogrzewanie pomieszczenia.

Usuwanie wilgoci

Przede wszystkim trzeba ustalić przyczynę powstawania  wilgoci i ją usunąć.  Następnie przystępujemy do oczyszczania podłoża:

  • Tapety zrywamy,
  • Ściany pokryte farbą należy umyć detergentem,
  • Powierzchnie gipsowe lub pokryte zaprawą należy zdrapać lub oczyścić szczotką .

Jeśli po tych zabiegach nadal widzimy plamy grzybni to trzeba zastosować środki przeciwgrzybowe, które są do kupienia w każdym profesjonalnym sklepie budowlanym.   Można też wypalić pozostałą grzybnię za pomocą grzejnika lutowniczego.

Stosowanie środków grzybobójczych

Po oczyszczeniu ściany, zanim pokryjemy ją ponownie farbą lub innym materiałem wykończeniowym, trzeba pomalować całość zapobiegawczym środkiem grzybobójczym. Nakłada się nawet trzy warstwy takiego środka, aż do całkowitego nasączenia ściany. W przypadku gdy zniszczenia spowodowane przez zawilgocenie znajdowały się już wewnątrz ściany to produkt zapobiegający ponownemu powstaniu grzybni należy wstrzyknąć do wnętrza.

Więcej

Polecamy

Najnowsze

Panele ścienne czyli jak odświeżyć wnętrze z klasą

Panele ścienne stanowią nieodłączny element współczesnego designu wnętrz, oferując nie tylko estetyczne ulepszenie każdego pomieszczenia, ale także funkcjonalne rozwiązania dla domów i mieszkań. Ich...

Koza w Twoim Domu: Nowoczesne Piecyki na Drewno jako Źródło Ciepła i Stylu.

Nie w każdym domu montuje się ogrzewanie gazowe, które uznawane jest za dosyć kosztowne. Już sama instalacja jest relatywnie droga. W przypadku małych domków...

Jak wybrać źródło ogrzewania do swojego domu o powierzchni 200m2?

Współczesne technologie i rosnąca świadomość ekologiczna sprawiają, że wybór odpowiedniego systemu ogrzewania dla dużego domu o powierzchni 200m2 staje się kluczowym elementem planowania budowy....