Kotły parowe i ich zastosowanie – na co zwrócić uwagę przy ich wyborze

| 16 lipca 2019 | 0 Komentarzy

Kotły Parowe

Kotły parowe znajdują swoje zastosowanie zarówno w wielu gałęziach przemysłu, jak i na przykład w różnego rodzaju budynkach. Urządzenia te działają na zasadzie podgrzewania wody, a następnie przemieniania jej w parę pod wysokim ciśnieniem. Gdzie najczęściej znajdują swoje zastosowanie i na co zwrócić uwagę wybierając je? Podpowiadamy.

Kocioł parowy, czyli technologia, która nieustannie się rozwija

Jest rok 1681. To właśnie wtedy Denis Pamin opracowuje pierwszy kocioł parowy. Wynalezione przez niego urządzenie staje się protoplastą następnych, które bazują na wykorzystaniu energii pary. Mowa na przykład o samowarze. Oczywiście funkcjonujące obecnie na rynku kotły są o wiele bardziej wydajne, ale nie oznacza to wcale, że ich technologia osiągnęła już szczyt swoich możliwości. Od jakiegoś czasu dużą popularnością cieszą się kotły, które zasila biomasa, czyli w pełni odnawialne paliwo.

W jakich dziedzinach przemysłu takie kotły są najczęściej wykorzystywane? Otóż urządzenia te bardzo często spotyka się w na przykład piekarniach oraz wszędzie tam, gdzie tylko utylizowane są odpady pochodzenia zwierzęcego. Kotły, które generują parę są nieodłącznym elementem wyposażenia wszelkich zakładów, w których produkowana jest żywność przeznaczona dla dzieci, a także nastawionych na przetwórstwo mleka.

Urządzenia te można także odnaleźć w zakładach tekstylnych posiadających własne farbiarnie i suszarnie, a także w przemyśle farmaceutycznym. Tutaj mają naprawdę ogromne zastosowanie: od utylizacji środków farmaceutycznych, po produkcję leków czy też sterylizację opakowań. Kotły bardzo często spotykane są także w szpitalach czy też hotelach i innych obiektach użyteczności publicznej.

Zanim jednak dokonamy wyboru odnośnie do modelu właściwego dla nas pieca, warto zwrócić przede wszystkim na jakość jego wykonania, a co za tym idzie – materiały, które do tego posłużyły. Znakomicie sprawdza się tu m.in. stal kotłowa do budowy pieców 16Mo3. Jest to gatunek spawalny, wykorzystywany nie tylko między innymi do produkcji części kotłów parowych, czy produkcji pieców, ale także zbiorników pod ciśnieniem czy też części aparatury chemicznej.

Kategoria: Aktualności

O autorze ()

Odpowiedź