Grzejniki elektryczne – jaki mamy wybór?

Prawidłowy dobór grzejnika elektrycznego

W bardzo zimne dni często przydaje się dodatkowe źródło ciepła. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem są różnego typu grzejniki elektryczne. Urządzenia te umożliwiają bardzo szybkie i wygodne ogrzewanie wybranego pomieszczenia. Co więcej, można je zastosować nie tylko, jako ogrzewanie dodatkowe, ale także podstawowe. Obecnie na rynku znajdziemy wiele rodzajów grzejników elektrycznych. Oto najpopularniejsze z nich.

 

Grzejniki olejowe

Grzejniki olejowe to najpopularniejszy rodzaj tego typu rozwiązań. Są one doskonale wszystkim znane, ponieważ na rynku istnieją już od wielu lat. Nowoczesne modele zapewniają energooszczędność i bezpieczeństwo. Duże zużycie energii eklektycznej następuje wyłącznie w momencie nagrzewania urządzenia. Grzejniki olejowe działają na zasadzie radiacji. Źródłem ciepła jest znajdujący się we wnętrzu urządzenia olej. Minusem takiego grzejnika jest dość wolne nagrzewanie, jednakże po zakończeniu procesu gorący olej bardzo długo oddaje ciepło, a tym samym ogrzewa pomieszczenie, nawet po wyłączeniu urządzenia.

Warto podkreślić, że ten typ grzejnika jest odpowiedni dla alergików, ponieważ nie wytwarza on intensywnej cyrkulacji powietrza. Dzięki temu w powietrzu unosi się znacznie mniej alergenów, w tym roztoczy. Zazwyczaj grzejniki olejowe posiadają kółka, aby można było łatwo przesuwać je w wybrane miejsce. Maja także wbudowane termostaty. W zależności od modelu ceny grzejników olejowych wahaj się od 150 do 600 złotych.

Termowentylatory

Również bardzo popularne są termowentylatory, potocznie nazywane farelkami (choć swoim wyglądem nie przypominają już farelek z dawnych lat). Ten rodzaj grzejnika, ze względu na gabaryty i moc stosowany jest do ogrzewania punktowego. Niestety, emitują one dość uciążliwy hałas, dlatego nie nadają się do długotrwałego ogrzewania pomieszczenia w charakterze podstawowego źródła ciepła.

We wnętrzu termowentylatora znajduje się spirala grzewcza. Każdego tego typu urządzenie jest także wyposażone w wentylator, który wprawia powietrze w ruch. W momencie, gdy przepływa ono w pobliżu spirali, zostaje nagrzane.

Dużą zaletą termowentylatorów jest ich mały rozmiar. Dlatego nadają się jako urządzenia przenośne. Co więcej, można je zabrać ze sobą w podróż. Natomiast w gorące dni, jeśli dany model ma funkcję dmuchawy, może służyć jako wentylator chłodzący.

Grzejniki konwekcyjne

Urządzenia konwekcyjne wyposażone są w grzałkę lub płytę grzejną. Posiadają wbudowany termostat, dzięki któremu można regulować temperaturę. Grzejniki konwekcyjne występują w dwóch formach: przenośnej i stacjonarnej. Mogą być one stawiane na podłodze bądź instalowane na ścianie. Ta możliwość sprawia, że grzejniki tego typu sprawdzają się w pomieszczeniach, w których nie ma możliwości zainstalowania centralnego ogrzewania.

Grzejniki konwekcyjne bardzo szybko się nagrzewają, jednakże po odłączeniu od prądu równie szybko stygną, ponieważ mają niską bezwładność cieplną. Ogromną zaletą grzejników konwekcyjnych jest ich niska cena – średniej jakości urządzenia można zakupić już za około 200 zł.

Grzejniki ceramiczne

Te modele posiadają wbudowane ceramiczne płyty z wtopionymi elementami grzewczymi. Płyty takie są pokryte aluminiową osłoną. Wkłady ceramiczne bardzo szybko się nagrzewają, a następnie emitują ciepło do pomieszczenia.

Grzejniki na podczerwień

Grzejniki halogenowe (na podczerwień) są urządzeniami, które działają na zasadzie promieniowania. Ciepło emitowane jest natychmiast po włączeniu urządzenia. Grzejnik generuje promieniowanie podczerwone, które z kolei nagrzewa przedmioty znajdujące się w pobliżu urządzenia. Te z kolei, oddając swoje ciepło, nagrzewają pomieszczenie.

Wadą takich grzejników jest ich niewielki zasięg emitowania ciepła. Urządzenia halogenowe sprawdzają się tylko do ogrzewania kierunkowego, ponieważ promienie podczerwone są emitowane na wprost.

Grzejniki wodne

Grzejniki wodne przeznaczone są do instalowania na ścianach. Można je montować pojedynczo. Urządzenia tego typu są zasilane grzałkami elektrycznymi. Na ryku znajdziemy wiele modeli, które nadają się zarówno do łazienek, jak i pokojów. A to dzięki temu, iż grzejniki wodne obecnie bardzo często posiadają ciekawy design, który sprawia, że są one również elementem ozdobnym. Aby grzejnik wodny działał, potrzebne jest jedynie zlokalizowane w pobliżu gniazdko elektryczne.

Wiele osób obawia się, że grzejniki elektryczne spowodują ogromny wzrost kosztów ponoszonych na energię. Nic bardziej mylnego. Chociaż jeszcze kilkanaście lat temu tak właśnie było, współczesne urządzenia posiadają szereg rozwiązań technologicznych, które sprawiają, że takie grzejniki są wysoce energooszczędne. Jeśli szukasz nowoczesnego ogrzewania elektrycznego, zapoznaj się z ofertą na Allegro. Znajdziesz tu duży wybór różnego typu grzejników elektrycznych. Wiele ciekawych rozwiązań, także pod względem ich wyglądu i estetyki tych urządzeń sprawi, że bez problemu dobierzesz dodatkowe źródło ciepła dla swojego wnętrza.

Więcej

Polecamy

Najnowsze

Panele ścienne czyli jak odświeżyć wnętrze z klasą

Panele ścienne stanowią nieodłączny element współczesnego designu wnętrz, oferując nie tylko estetyczne ulepszenie każdego pomieszczenia, ale także funkcjonalne rozwiązania dla domów i mieszkań. Ich...

Koza w Twoim Domu: Nowoczesne Piecyki na Drewno jako Źródło Ciepła i Stylu.

Nie w każdym domu montuje się ogrzewanie gazowe, które uznawane jest za dosyć kosztowne. Już sama instalacja jest relatywnie droga. W przypadku małych domków...

Jak wybrać źródło ogrzewania do swojego domu o powierzchni 200m2?

Współczesne technologie i rosnąca świadomość ekologiczna sprawiają, że wybór odpowiedniego systemu ogrzewania dla dużego domu o powierzchni 200m2 staje się kluczowym elementem planowania budowy....