Fotowoltaika – sposób na zieloną energię

Fotowoltaika zielna energia

Instalacje fotowoltaiczne stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem na zapewnienie dostępu do prądu również w Polsce. Jest to rozwiązanie oszczędne i ekologiczne, dlatego warto rozważyć zamontowanie go w swoim domu. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o instalacjach PV i gdzie szukać najnowocześniejszych produktów z tej kategorii.

  1. Czym jest fotowoltaika?
  2. Jak działają instalacje fotowoltaiczne?
  3. Fotowoltaika – zalety
  4. Mity na temat instalacji PV
  5. Jak wybrać instalację fotowoltaiczną?

Czym jest fotowoltaika?

Fotowoltaika to dziedzina zajmująca się pozyskiwaniem energii elektrycznej za pomocą ogniw fotoelektrycznych – półprzewodnikowych elementów, które przekształcają światło słoneczne w prąd, wykorzystując w tym celu zjawisko fotowoltaiczne. Potocznie mianem fotowoltaiki określa się również instalacje fotowoltaiczne (inaczej nazywane także instalacjami PV, od angielskiego słowa photovoltaic).

Jak działają instalacje fotowoltaiczne?

Na ogół instalacje fotwoltaiczne składają się z szeregu ogniw fotoelektrycznych (paneli słonecznych), inwertera pozwalającego dostosować parametry prądowe do potrzeb instalacji elektrycznej w budynku, akumulatora oraz przewodów połączeniowych, które umożliwiają przesył energii. Światło padające na ogniwa jest przekształcane w prąd elektryczny, który następnie zostaje wykorzystany do zasilenia urządzeń lub ogrzewania. Nadmiar energii jest odprowadzany do sieci energetycznej.

Fotowoltaika – zalety

Wykorzystanie instalacji fotowoltaicznej jako źródła energii ma wiele zalet. Przede wszystkim, fotowoltaika zapewnia ekologiczną i odnawialną energię, która w przeciwieństwie do węgla czy gazu nie staje się przyczyną zanieczyszczania środowiska. Poza tym, jest to bardzo oszczędne rozwiązanie – inwestycja zwraca się szybko, a prąd uzyskiwany tą drogą jest całkowicie darmowy.

Mity na temat instalacji PV

W obiegowej opinii funkcjonuje wiele mitów na temat instalacji fotowoltaicznych. Jednak chyba najpopularniejszym z nich jest twierdzenie, że w naszym klimacie nie opłaca się instalować ogniw fotoelektrycznych, ponieważ nasłonecznienie jest zbyt małe. Oczywiście nie jest to prawda – nawet bardzo rozproszone, zimowe światło jest całkowicie wystarczające do zasilenia instalacji fotowoltaicznej o odpowiednich rozmiarach. Poza tym, w razie potrzeby dodatkowy prąd może być pobrany z sieci energetycznej.

Jak wybrać instalację fotowoltaiczną?

W przypadku tego typu inwestycji należy stawiać przede wszystkim na jakość – wątpliwej klasy produkty mogą okazać się całkowicie nieekonomiczne i stać się przyczyną większej ilości strat niż korzyści. Do godnych polecenia firm z dziedziny fotowoltaiki można zaliczyć między innymi SolarX.

Więcej

Polecamy

Najnowsze

Panele ścienne czyli jak odświeżyć wnętrze z klasą

Panele ścienne stanowią nieodłączny element współczesnego designu wnętrz, oferując nie tylko estetyczne ulepszenie każdego pomieszczenia, ale także funkcjonalne rozwiązania dla domów i mieszkań. Ich...

Koza w Twoim Domu: Nowoczesne Piecyki na Drewno jako Źródło Ciepła i Stylu.

Nie w każdym domu montuje się ogrzewanie gazowe, które uznawane jest za dosyć kosztowne. Już sama instalacja jest relatywnie droga. W przypadku małych domków...

Jak wybrać źródło ogrzewania do swojego domu o powierzchni 200m2?

Współczesne technologie i rosnąca świadomość ekologiczna sprawiają, że wybór odpowiedniego systemu ogrzewania dla dużego domu o powierzchni 200m2 staje się kluczowym elementem planowania budowy....